Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

2 marca - wolność tryumfuje

Opublikowano w dniu: 2013-03-02       Aktualizowano w dniu: 2013-02-25 Autor: Marek

Wał Pomorski
Czaplinek:
 Położenie miejscowości skutecznie wzmacniało jej obronę – jeziora, które oblewały miejskie zabudowania skutecznie ograniczały pole manewru nacierającym wojskom polskim. Jedyne drogi, które prowadziły między jeziorami były solidnie umocnione i wyposażone w rowy strzeleckie i przeciwczołgowe. Z kolei wewnątrz miasta stanęły liczne barykady. Walki o Czaplinek rozpoczęły się 2 marca. Jako pierwszy, do miasta wkroczył 2 batalion 7 pułku piechoty i utorował drogę dla pozostałych sił. Dzięki takiej strategii, miasto zostało zdobyte w godzinę.

Polanów:  Miasto jest otoczone wzniesieniami, co sprzyjało ustawieniu tutaj linii obrony. Jednak natarcie czołgów radzieckich było bardzo zdecydowane – wojsko przeszło niczym huragan, pokonując wszelkie przeszkody i miażdżąc niemiecką obronę. Rozbici hitlerowcy bardzo szybko zaczęli wycofywać się w kierunku Koszalina.

Sianów: Do zabudowań tej miejscowości dotarł ten sam korpus pancerny, który zdobył Polanów. Podobna była też jego taktyka – błyskawiczny szturm na obronę niemiecką i momentalne zajęcie miasta. Intensywny ostrzał całkowicie zdezorganizował hitlerowców – zaczęli w popłochu wycofywać się w kierunku Koszalina, a w ślad za nimi pędziły radzieckie czołgi.

Bobolice zostały zdobyte już 26 lutego. Jednak okoliczne walki przerodziły się w bardzo zagorzałe batalie. 2 marca doszło do kilku bardzo silnych kontrataków wojsk niemieckich. Do jednego z nich doszło w samo południe – wówczas do walki wystawiono kilkanaście czołgów i działa pancerne. Z największym trudem udało się odeprzeć fanatyczne ataki niemieckich żołnierzy. Już o godz. 17.00 doszło do kolejnego starcia – jeszcze silniejszego i lepiej zorganizowanego. Tym razem niemiecka piechota nacierała od strony miejscowości Czechy, w kierunku Bobolic. Wspierało ją 40 czołgów, działa pancerne, artyleria i moździerze.

Walczono o każdy metr ziemi, a na każdy atak odpowiadano kontratakiem. Radziecka artyleria skutecznie odcięła wrogą piechotę od wspierających czołgów. Obie strony ponosiły ogromne straty, ale nich nie chciał oddać pola walki. Po trzech godzinach armagedonu, Niemcy byli już na tyle zdziesiątkowani, że zrezygnowali z kolejnego natarcia i zaczęli się wycofywać w kierunku Koszalina. Wymęczone wojsko radzieckie nie odpuściło i ruszyła w ślad za nimi docierając do koszalińskich obrzeży.

Żabin, Żabinek, Wierzchowo: Cały czas trzeba było odpierać niemieckie kontrataki – walka w zalesionym i podmokłym terenie była bardzo wyczerpująca, aczkolwiek przynosiła efekty. Niemcy zaczęli się wycofywać, a polskie wojska ruszyły w wyczerpujący pościg za nieprzyjacielem.

Pyrzyce: Zdobyte w jeden dzień, ale zniszczenia sięgały 90 proc. zabudowań. Z powodu silnego oporu niemieckiego, tempo natarcia znacznie zmalało. Ale nie zmienia to faktu, że 3 marca radzieckie wojska były 20 km dalej. Dotarły pod Stare Czarnowo, Gardno, Borzym i Widuchową.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Pierwsze dni marca - walki w wielu miejscach
W nocy z 1 na 2 marca oddziały 1 armii pancernej zajęły Ińsko. Następne na trasie były: Świdwin, Karlino, Białogard, Nowogard i Trzebiatów.
Zdobywając Twierdzę: Kołobrzeg cz.1
Kołobrzegu miało bronić nawet do 12 000 żołnierzy niemieckich. W skład ich uzbrojenia wchodziły haubice, działa przeciwlotnicze, wyrzutnie rakiet, działa pancerne, moździerze, blisko 20 czołgów i tuzin transporterów opancerzonych. Oprócz tego, w mieście znajdował się pociąg pancerny, wyposażony w artylerię i karabiny maszynowe.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90