Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

4 marca - Pomorze pod ostrzałem

Opublikowano w dniu: 2013-03-04       Aktualizowano w dniu: 2013-03-04 Autor: Marek

Wał Pomorski
DRAWSKO POMORSKIE
: Wojska niemieckie stacjonujące w mieście miały możliwie najdłużej stawiać opór. Walki uliczne były prowadzone o każdy budynek i każdą ulicę. Natarcie utrudniało jezioro i rzeka Drawa – zawężone zostało pole manewru i dzięki temu można było całkiem łatwo przewidzieć kierunek nadejścia polskich wojsk.

„Kpr. Stanisław Gembarowski wraz ze swoją drużyną podbiega do wysokiego płotu, wyłamuje sztachety. Żołnierze jeden za drugim przedostają się przez ogród na tyły broniącego się nieprzyjaciela. Z okna wychyla się jakaś gęba w stalowym hełmie. Dowódca drużyny nie namyśla się długo. Wyciąga z kieszeni granat i rzuca przez okno. Nie tracąc czasu, wskakuje przez okno do budynku, a za nim pozostali żołnierze […]. Kpr. Władysław Mazger atakuje piętrowy dom. Jego drużyna dostaje się na parter i wypiera powoli hitlerowców. Schodami uciekają oni na piętro i z góry strzelają do każdego, kto usiłuje ich zaatakować. Kapral rozkazuje łamać sufit. Miota granat do góry. Trafia. Trzask rozbitego szkła miesza się z jękami rannych. Mazger wpada na piętro, za nim dwóch żołnierzy z drużyny. Hitlerowcy skaczą z piętra na ulicę, wprost pod ogień 4. kompanii”. (cyt. Za E. Kosiarz „Wyzwolenie Polski Północnej 1945”).

Niemcy w południowej części miasta byli zaskoczeni zdecydowanym i szybkim atakiem polskich wojsk. Nie udało im się utrzymać pozycji. Polacy załamali linię ich obrony przy pomocy granatów, dział pancernych i artylerii. Została jeszcze północna część zabudowań. Saperzy przystąpili do budowy mostu na Drawie. Warunki były bardzo trudne – pracowali pod ciągłym ostrzałem. Ale około godz. 23.00 most został ukończony. Pod gęstym gradem pocisków żołnierze forsują Drawę. Walki trwały do godz. 3.00 nad ranem. Wtedy to niemiecki opór został całkowicie złamany.


GOLENIÓW: Natarcie utrudniały naturalne uwarunkowania terenu (rzeka Ina, gęste zalesienie, podmokłe tereny). Dostępu do miasta strzegły rowy strzeleckie i przeciwczołgowe, artyleria, gniazda karabinów oraz rozbudowana sieć zasieków.

Czołgi, które pojawiły się pod miastem 4 marca, miały bardzo trudne zadanie. W efekcie walki o Goleniów wyglądały bardzo spektakularnie – natarcie przeprowadziła piechota, wspomagana przez artylerię, czołgi i lotnictwo.

Walki o miasto były bardzo zacięte. Podczas podejść pod miasto, żołnierzy skutecznie zatrzymywał ostrzał z gniazd karabinowych. Jednemu z żołnierzy udało się doczołgać na odległość kilku metrów od takiego punktu. Poderwał się z ziemi i otworzył ogień. Został śmiertelnie ranny, ale zanim poległ, resztką sił podszedł do gniazda i rzucił się na karabin maszynowy, przerywając jego ogień. Ta chwila przerwy była wystarczająca – reszta żołnierzy ruszyła na niemiecką załogę, pokonując ją w walce wręcz.

Walki na przedpolach trwały jeszcze długo. Dopiero 7 marca, wojskom radzieckim udało się wedrzeć do miasta, gdzie nadal na nich czekał silny opór hitlerowców. Dopiero po zaciętych walkach ulicznych udało się przełamać niemiecką obronę i opanować Goleniów.


STARGARD SZCZECIŃSKI: Przeszkodą dla nacierających wojsk radzieckich była przede wszystkim rzeka Ina. Żeby uniknąć ryzykownej przeprawy i szturmu od strony Iny, część wojsk gen. Biełowa obeszła Stargard od południa i rozpoczęła natarcie od wschodniego brzegu jeziora Miedwie. Niemców ten manewr zaskoczył – pojawiło się kolejne widmo okrążenia. Pomimo tego, że część wojsk garnizonu stargardzkiego została skierowana w rejon Nowogardu, miasto stawiało bardzo silny opór. Hitlerowcy bronili każdego domu i każdej ulicy. Zależało im na utrzymaniu linii obrony, gdyż Stargard był bramą do Dąbia i Szczecina.

Do szturmu na miasto przystąpiły czołgi, wspierane przez artylerię i piechotę. Stopniowo udało się skruszyć niemiecką obronę. Podczas walk zostało zburzonych prawie 2000 budynków (co stanowiło 70 proc. miejskich zabudowań). Straty po stronie niemieckiej wynosiły ok. 4000 żołnierzy oraz 52 czołgi i liczne działa pancerne.


ZŁOCIENIEC: Polscy żołnierze napotkali silny opór i stoczyli ciężkie walki o Wierzchowo i okolice Osieka Drawskiego. Walki trwały tutaj całą noc i zakończyły się sukcesem polskiej armii. Pod Złocieńcem żołnierze stanęli 4 marca.

Niemiecki ogień artyleryjski nie powstrzymał natarcia, gdyż polskie oddziały rozdzieliły się i uderzyły na hitlerowców. Do miasta wdarły się dwa bataliony czołgów i działa pancerne. Ok. godziny 13.00 rozpoczęła się zacięta walka uliczna. Dwie kolejne godziny zajęło polskim żołnierzom opanowanie miasta do rzeki Drawy. Została już tylko północna część miejscowości. Niemcy, żeby nie dopuścić Polaków do sforsowania Drawy, rozpoczęli ostrzał artyleryjski. W takich warunkach saperzy rozpoczęli budowę mostu pontonowego. O poranku ukończono prace i 5 marca żołnierze przeprawili się przez rzekę. Złocieniec został zdobyty.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Zdobywając Twierdzę: Kołobrzeg cz.1
Kołobrzegu miało bronić nawet do 12 000 żołnierzy niemieckich. W skład ich uzbrojenia wchodziły haubice, działa przeciwlotnicze, wyrzutnie rakiet, działa pancerne, moździerze, blisko 20 czołgów i tuzin transporterów opancerzonych. Oprócz tego, w mieście znajdował się pociąg pancerny, wyposażony w artylerię i karabiny maszynowe.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90