Jutro obchodzić będziemy jedną z ważniejszych rocznic w historii Pomorza. 525 lat temu (2.02.1491 r.) książę Bogusław X poślubił Annę Jagiellonkę – córkę polskiego króla, Kazimierza Jagiellończyka. Ten ślub zacieśnił związki Pomorza z Polską.
O Bogusławie X często mówiło się „wielki”. A to za sprawą jego dokonań oraz rozważnej polityki. Jako władca Pomorza, zjednoczył swój kraj (od czasów Barnima I był podzielony na dzielnice szczecińską i wołogoską). Przeprowadził też szereg reform, np. umocnił swoją władzę, odbierając lub ograniczając niektóre uprawnienia miastom i stanom pomorskim. Udało mu się również zmniejszyć wydatki książęcego skarbca.
Stolicą zjednoczonego księstwa stał się Szczecin. I to tutaj Bogusław postanowił zbudować nową, okazałą siedzibę. Za tą decyzją przemawiał zaplanowany ślub z Anną Jagiellonką. Umowę małżeńską podpisano już w marcu 1490 roku w Grodnie. W oczekiwaniu na dzień właściwego ślubu, Bogusław rozpoczął budowę tzw. dużego domu (dzisiejsze południowe skrzydło zamku). Budowla o dwóch wieżach i pięknych, gwiaździstych sklepieniach była godnym miejscem na oficjalną ceremonię książęcych zaślubin.
Księżnej Annie, podczas podróży do Szczecina, towarzyszył bardzo liczny i bogaty orszak. Wesele odbyło się w dopiero pobudowanych i wykończonych salach zamkowych. Mówi się, że to właśnie za sprawą przybycia polskiej królewny na szczeciński dwór, nastała tu moda na bogate stroje i słuchanie muzyki (często wykonywanej przez polskich skrzypków). Upowszechniła się polska mowa i obyczaje, po prostu dwór zaczął żyć. Anna była drugą żoną Bogusława. W dniu ślubu miała 15 lat. Dzięki temu małżeństwu, dynastia Gryfitów trwała przez kolejnych blisko 150 lat – książęca para miała ośmioro dzieci: trzy córki i pięciu synów.
W 1502 roku, Bogusław popadł w ostry konflikt z miastem – chciał ze Szczecina zrobić stolicę o wymiarze europejskim i rozbudować zamek. Do tego były jednak potrzebne fundusze. Mieszczanie nie mogli zaakceptować nałożonych stawek celnych i wzniecili otwarty bunt. W trosce o bezpieczeństwo swoich bliskich, Bogusław wysłał Annę wraz z dziećmi do nowego zamku we Wkryujściu. Małżonkowie już więcej się nie zobaczyli – Anna w kilkanaście miesięcy po przyjeździe zachorowała na płuca i zmarła. Miała 27 lat. Została pochowana w klasztorze Eldena pod Gryfią (Greifswald).
Księżna uchodziła za osobę pobożną, miłosierną i cnotliwą. Bogusław bardzo przeżył jej stratę – darzył ją wielkim uczuciem, które nigdy nie zgasło. Do końca swojego życia nie związał się z żadną inną kobietą. A żył jeszcze 20 lat. Zmarł w 1523 roku i spoczął w kościele św. Ottona. Władzę po zmarłym księciu objął jego syn – Jerzy I.
Od 1974 roku, przy zamku stoi pomnik przedstawiający Bogusława X i Annę Jagiellonkę. Na cokole wykuta jest data ślubu – 1491.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl