Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Bronikowo - spotkasz żubra

Opublikowano w dniu: 2013-01-29       Aktualizowano w dniu: 2013-01-29 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Na drodze łączącej Bronikowo, Próchnowo i Piecnik z pewnością dojrzycie przemieszczające się stado tych potężnych ssaków. Należy jednak zachować szczególną ostrożność bowiem dorosły osobnik może ważyć nawet tonę!

 
  Rezerwat ŻubrówHistoria Bronikowa związana jest z margrabiami brandenburskimi. Najprawdopodobniej to właśnie oni na początku XIV wieku dokonali lokacji wsi. Wówczas okolica była określana jako Ziemia Bytyńska – od nazwy jeziora Bytyń około 5 kilometrów na wschód od zabudowań wsi. Dokumenty, które pochodzą z tego samego stulecia wspominają wieś z 64 łanami ziemi z czego 4 łany znajdowały się na uposażeniu parafii – to typowy wpis znany z księgi podatkowej Ludwika Starszego.

Kolejne stulecia zaznaczyły się obecnością rodu Wedlów. Dwie gałęzie rodziny – z Tuczna i Mirosławca – spierały się o swoje wpływy i prawo do miejscowości. Pod koniec XVI wieku Wedlowie z Tuczna przekazali swoje dobra rodzinie Anklam. Później właściciele Bronikowa zmieniali się jeszcze kilkukrotnie.
Bronikowo - kościół z XVIII wieku.
Po pierwszym rozbiorze Polski – 1772 rok – wieś znalazła się w pruskim zaborze. W 1773 roku powstał inwentarz pruski, podobny do księgi podatkowej z 1337 roku. Z dokumentu wiadomo, iż wieś zamieszkiwało 11 chłopów dysponujących gruntami rolnymi, sołtys oraz kilku chłopów bez ziemi.

Dopiero w roku 1945 wieś wróciła do polskich granic. Zimą 1945 armia radziecka wraz z polskimi oddziałami maszerowała na zachód z planem przełamania Wału Pomorskiego. Na początku lutego wojsko radzieckie wkroczyło do Bronikowa.
XVIII-wieczny kościół ryglowy, Bronikowo.
Pamiątką tamtych wydarzeń są jeszcze pozostałości systemu umocnień. W przypadku Bronikowa są to resztki stacji radarowych, które zlokalizowane były w promieniu kilkuset metrów na północny-zachód od zabudowań wsi. W skład zainstalowanego systemu wchodziły między innymi:
  • radar FuSAn-733 Heinrich Peiler .
  • radar FuMG-65 Würzburg-Riese.
  • radar FuMG-450 Freya AN .
Tego typu stacje radarowe służyły do naprowadzania artylerii przeciwlotniczej i kierowania światłem reflektorów. Do roku 1943 pokładowe systemy radarowe nie były jeszcze na tyle rozwinięte by mogły być stosowane z powodzeniem przez Luftwaffe. Do naprowadzania niemieckich myśliwców i bombowców nocnych służyły więc naziemne stacje radarowe. Taka taktyka walki powietrznej określana była przez Luftwaffe mianem Himmelbett – w języku polskim łoże z baldachimem.
Tego typu radar zainstalowany był pod miejscowością Bronikowo w czasie drugiej wojny światowej.
Poglądowa fotografia niemieckiego radaru Würzburg: Wikipedia, autor: Yummifruitbat
Poza militarnymi zabytkami w centrum Bronikowa będziecie mogli zwiedzić niezwykle urokliwy kościół z 1775 roku. Jest to stosunkowo młoda budowla jednak można przypuszczać, że już w średniowieczu istniała tu świątynia. Potwierdzać to może chociażby wspomniany już kataster nowomarchijski, w którym ujęto 4 łany ziemi należące do parafii.
 
  Wał PomorskiObecna świątynia została wybudowana w konstrukcji ryglowej z ceglanym wypełnieniem pól. Drewniana konstrukcja ma wyraźny, ciemny kolor, wypełnienia mają natomiast kolor biały, Całości dopełnia ceramiczny, odnowiony dach. Wschodnia część nawy została zamknięta trójbocznie. Od zachodu wybudowano wieżę o kwadratowym przekroju. Można wyróżnić tu trzy kondygnacje. Dolną ryglową, na której ustawiono całkowicie drewnianą, drugą część o tej samej szerokości, a następnie całość zwieńczono latarnią o mniejszym przekroju. Po południowej stronie dobudowana jest jeszcze zakrystia, również o konstrukcji ryglowej.

Niewielka, niezbyt zaludniona miejscowość z pięknym kościołem i pozostałościami po drugiej wojnie światowej może być doskonałym miejscem na wypoczynek. Oddalone o zaledwie 5 kilometrów na wschód jezioro Bytyń Wielki z rynną rozciągnięta na ponad 10 kilometrów i połączone z kilkoma mniejszymi zbiornikami da wiele możliwości uprawiania sportów wodnych. Dodając do tego możliwość ujrzenia żubra w jego naturalnym środowisku zyskamy niezwykle ciekawe miejsce na weekendowy wyjazd, a nawet dłuższe wakacje z rodziną.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Grupa Warowna „Góra Wisielcza”
To nazwa wzniesienia o szczycie 151 metrów n.p.m., które rozpościera się około 5 kilometrów na wschód od Tuczna – powiat wałecki . Nie jest to jednak zwykła góra. Pod ziemią skrywa się najpotężniejszy system podziemnych schronów Wału Pomorskiego.
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału pomorskiego funkcjonuje od 2009 roku. Znajduje się na terenie byłych koszar wojskowych. Różni się od innych przede wszystkim faktem, iż bez obaw można tu dotknąć zgromadzonych eksponatów.
Ostatnie dni II wojny światowej - 2012
Pod takim hasłem rozegrano manewry wojskowe grup rekonstrukcyjnych w Wałczu. Całe wydarzenie miało uświetnić otwarcie modernizowanego skansenu fortyfikacyjnego „Grupa Warowna Cegielnia”.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90