Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Caryca Maria Fiodorowna

Opublikowano w dniu: 2013-04-04       Aktualizowano w dniu: 2013-04-04 Autor: Marek

Maria Fiodorowna, caryca urodzona w Szczecinie. Fot. WikipediaKatarzyna II nie była jedyną carycą, która urodziła się w Szczecinie. Można by rzec, że po sąsiedzku, bo zaledwie kilka ulic dalej, na świat przyszła Zofia Dorota Luiza, znana jako Maria Fiodorowna – Matka Carów.

Cała historia zaczyna się w 1757 roku, kiedy do dzisiejszego Pałacu pod Globusem (dawniej Pałacu Grumbkowa) wprowadził się książę Fryderyk Eugeniusz wraz z żoną – Fryderyką Dorotą. Mieli w sumie dwanaścioro dzieci. Zofia Dorota była czwarta w kolejności. Księżniczka, która wkrótce zasiadła na rosyjskim tronie, urodziła się w 1759 roku przy dzisiejszym Placu Orła Białego.

To tutaj toczyło się miejskie życie ówczesnych szczecinian. Pałac Grumbkowa był dominującą budowlą w tej okolicy – wybudowana z rozmachem posiadłość była siedzibą prezydenta Rejencji Pomorskiej (było to najwyższe stanowisko urzędowe na Pomorzu). 

Zofia Dorota w wieku 18 lat wyszła za starszego o cztery lata księcia Pawła Piotrowicza, syna Katarzyny II. Tym samym została jego drugą żoną (pierwsza została otruta). Po ceremonii prawosławnego chrztu, szczecińska księżniczka przyjęła imię Maria Fiodorowna.

Maria Fiodorowna, fot. WikipediaPrzyszła caryca była osobą o szerokich uzdolnieniach artystycznych – malowała portrety, rzeźbiła w bursztynie i kamieniu. Ponadto, w historii zapisało się jej zamiłowanie do dzieł sztuki – słynęła z tego, że kolekcjonowała obrazy (głównie o tematyce religijnej).

Małżeństwo Marii i Pawła trwało 25 lat. W tym czasie urodziło się im dziesięcioro dzieci. Dwóch synów zasiadło później na carskim tronie, co dało Fiodorownej przydomek – Matka Carów. Jednak Katarzyna II, uznała Pawła i Marię za osoby „mniej istotne” w drodze do tronu. Na swojego następcę chciała wyznaczyć najstarszego wnuka, Aleksandra. Po jej śmierci, Paweł nie dopuścił do realizacji tych planów i objął władzę.

W miarę upływu czasu rosło napięcie między małżonkami. Car Paweł I diametralnie zmienił swoje usposobienie – wiele osób posądzało go nawet o szaleństwo. Monarcha obawiał się, że padnie ofiarą spisku. Dla otaczających go osób – szczególnie zaś dla rodziny – stał się zaborczy i szorstki. Źródła jednakże wspominają o nieskończonej miłości, jaką darzyła go żona.

W 1801 roku car został zamordowany przez swoich przeciwników politycznych. Ci sami ludzie na tronie „posadzili” (zgodnie z wolą Katarzyny II) jego syna, Aleksandra.

Maria Fiodorowna nie mogła się pogodzić z takim rozwojem wypadków. Bardzo ciężko przeżyła śmierć męża. Pragnęła pójść śladem teściowej i objąć władzę w państwie. Jednak nigdy to się nie stało. Zmuszona uznać panowanie swojego syna, spędziła resztę życia w carskiej rezydencji w Pawłowsku. Przed śmiercią (w 1828 roku) kazała spalić swoje dzienniki, które prowadziła przez blisko 50 lat.

Fot. Wikipedia


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Caryca Katarzyna II - urodzona w Szczecinie
Przyszła władczyni Rosji, urodziła się 2 maja 1729 roku w domu przy ul. Farnej 1 w Szczecinie. Dziewczynka została ochrzczona imionami Zofia Augusta Fryderyka.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90