Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Chwarszczany - kaplica templariuszy

Opublikowano w dniu: 2010-08-12       Aktualizowano w dniu: 2012-08-09

Kaplica, jedyna pozostałość po komandorii Templariuszy w Chwarszczanach, została wybudowana w połowie XIII wieku w architekturze romańskiej. Kaplica o długości 25,2 m, szerokości 9,5 m i wysokości 13,6 m usytuowana była po północnej stronie komandorii. W latach 80. XIII wieku kaplica została rozebrana i wybudowana nowa na fundamentach starej, ale już w stylu gotyckim.
Zachowana w całości do dzisiaj, stanowi jeden z niewielu zabytków architektury, świadczących o obecności Templariuszy w Polsce. Obecnie kaplica znajduje się w centrum zainteresowań badaczy i konserwatorów. 

Kaplica usytuowana na planie prostokątnym zakończona jest pięciobocznym prezbiterium. W sensie architektonicznym jest budowlą jednonawową, przykrytą sklepieniem krzyżowo - żebrowym, opartym na okrągłych kapitelach. Ewenementem są dwie cylindryczne wieże wtopione częściowo w naroża budowli, flankujące fasadę zachodnią dokładnie w miejscu, w którym stosowano zazwyczaj przypory narożne. Przypuszcza się, że rozwiązanie to może  nawiązywać do  militarnego charakteru zakonu. Wrażenie potęgują dodatkowo otwory szczelinowe doświetlające wnętrze wież, imitujące otwory strzelnicze.

W latach 30. XIV wieku komandorię w Chwarszczanach przejęli Joannici, którzy w początkach XV wieku sfinansowali realizacje projektu zespołu malowideł ściennych, przedstawiających w części podłużnej nawy postacie Apostołów, św. Krzysztofa z Chrystusem i w wielobocznym prezbiterium postacie Świętych Dziewic. Tworzą one wysoki na 2,75 m fryz biegnący wzdłuż ścian kaplicy na całej prawie ich długości.  Apostołów przedstawiono w pozycji siedzącej na tronach - święte męczennice stoją na ośmiobocznych postumentach. Powyżej postaci widać perspektywicznie wyobrażoną architekturę - mury i zabudowę miasta - Niebieskiego Jeruzalem. Całość została wykonana w technice tempery - wszystkie rysy są zindywidualizowane, szaty bogato zdobione i udrapowane.

W 1758 po najkrwawszej bitwie wojny siedmioletniej, kaplica uległa częściowemu zniszczeniu, jednakże szybko została odbudowana. Pod koniec XIX wieku dokonano konserwacji kaplicy obejmujące obok architektury, rewaloryzację i częściową rekonstrukcję średniowiecznych malowideł. Po 1945 malowidła naścienne zostały zamalowane warstwą pobiały ze względu na ich „krzyżacki” charakter. Na kaplicę zwrócono uwagę, a w szczególności na jej cenne malowidła, dopiero w 1984 roku za sprawą Jerzego Domasławskiego, który poświęcił im miejsce w swojej pracy "Gotyckie malarstwo ścienne w Polsce".

Kaplica w Chwarszczanach

W 1996 roku rozpoczęto renowację odsłoniętych malowideł. Niestety w wyniku braku funduszy na dalsze prace konserwatorskie, renowacja została przerwana.  W tym czasie malowidła blakły a na ich powierzchniach powstawały grzyby. W 2004 podjęto badania archeologiczno-architektoniczne byłej komandorii Templariuszy. W wyniku tych praca udało się zniwelować przyczynę zawilgocenia malowideł.

Malowidła stanowią najwybitniejsze i najważniejsze dzieło artystyczne Nowej Marchii tamtego okresu. Dzieło zachowało się niemal w całości do naszych czasów i budzi niekłamany zachwyt wśród odwiedzających wnętrze kaplicy. Jednakże potrzeba ochrony malowideł przez zanikiem jest wciąż sprawą pilną by zachować to dziedzictwo średniowiecznego ruchu krucjatowego.

Chwarszczany - kaplica templariuszy
Chwarszczany - kaplica templariuszy
Chwarszczany - kaplica templariuszy
Chwarszczany - kaplica templariuszy
Chwarszczany - kaplica templariuszy

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Rurka - ubodzy rycerze świątyni

Historia miejscowości zaczyna się w średniowieczu, jednak do dziś nie pozostała wyjaśniona i usystematyzowana, a wielu badaczy wciąż spiera się o jej losy. Owa tajemnica nawiązuje ściśle do rycerskiego zakonu, który to właśnie w tym miejscu wybudował swoją komandorię.

Pomorze Zachodnie. Tropem zabytków
Rozsiane po całym województwie budowle, konstrukcje i przedmioty z przeszłości to jedna z charakterystycznych części Pomorza Zachodniego. Przetrwały zawieruchę wieków, wojny i najazdy, aby do dziś prawić pieśń o dawnych czasach.
Boleszkowice - wioska z miejskim rodowodem
Początki miejscowości datuje się na XI-XII wiek. Istniała tu wówczas rycersko-rolnicza osada, która w 1252 roku nosiła nazwę Bolescoviz.
Myśliborski szlak zakonów rycerskich
Wycieczka wskazuje miejsca oraz zabytki związane z obecnością rycerzy zakonnych na ziemiach Pomorza Zachodniego, a zwłaszcza Pojezierza Myśliborskiego.
Kajakiem po Myśli
Myśla jest jedną z najbardziej popularnych tras wśród kajakarzy. Jej meandrujące koryto jest nie lada atrakcją dla łowców pięknych widoków. Podczas spływu tą rzeką, natrafimy na szereg ciekawych miejscowości. Czasem warto zejść na ląd, aby lepiej poznać Pomorze Zachodnie.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90