Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Glinna - ogród dendrologiczny

Opublikowano w dniu: 2012-05-02       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Arek

 


Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Ogród dendrologiczny w Glinnej (arboretum) znajduje się na skraju Puszczy Bukowej, w gminie Stare Czarnowo. Powierzchnia ogrodu wynosi 6 ha.

Historia ogrodu rozpoczęła się na początku XX wieku, ale pierwsze drzewa posadzono już w XIX wieku. Wtedy na tym terenie powstały pierwsze prywatne szkółki drzew i krzewów, które w 1870 roku przejęte zostały przez Nadleśnictwo Państwowe w Śmierdnicy).

W spisie wykonanym w 1938 roku znajduje się 51 egzotycznych drzew i krzewów. Brak zainteresowania ogrodem w latach powojennych doprowadził do tego, że ocalały jedynie 23 gatunki z tej listy. Dopiero po roku 1970 podjęto działania w celu zagospodarowania ogrodu. Dzięki temu liczba gatunków i odmian przekroczyła już ponad 600.

Do dnia dzisiejszego udało się rozwinąć arboretum do ponad 800 gatunków odmian drzew i krzewów. Jedne z najstarszych okazów to: jodła grecka, jodła olbrzymia, jodła szlachetna, grupa 12 cyprysików groszkowych, cyprysik żywotnikowaty, cyprysik błotny, choina kanadyjska, buk pospolity odmiana Miltona, platany klonolistne. Najstarszym drzewem na obszarze ogrodu jest orzesznik pięciolistkowy, który ma ok. 180 lat.

Ogród utrzymuje się dzięki specyficznemu mikroklimatowi, który w połączeniu z atlantyckim klimatem Pomorza Zachodniego stwarza wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju wielu gatunków roślin. Rośnie tu wiele odmian roślin, dla których inne tereny naszego kraju są za zimne.

Mamutowiec olbrzymi. Ogród dendrologiczny w Glinnej.Mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum ) należy do najpotężniejszych, choć nie najwyższych drzew świata i żyje do 3,5 tysiąca lat. Przed wielu milionami lat lasy mamutowe porastały półkule północną i występowały także w Europie. Dzisiaj możemy zobaczyć taki las na obszarach położonych między 1500 a 2500 m n.p.m. Na zachodnich zboczach Gór Sierra Nevada w Kaliforni (USA).

„Ojciec lasu” i „Generał Sherman”. Rekordzistą pod względem wielkości był „Ojciec lasu” o wysokości 135 m i średnicy pnia 12m! Niestety drzewo zawaliło się. Obecnie największym przedstawicielem gatunku jest rosnący w Sequoia National Park „General Sherman” o wysokości 84 m i średnicy pnia 9 m! Okaz obecny w arboretum był największym drzewem mamutowym w Polsce. Niestety sroga zima w 1987 r., jak również liczne choroby grzybicze zadecydowały o jego losie. Drzewo o wysokości prawie 40 m i średnicy pnia 1,5 m obumarło.

(urywek tekstu pochodzi z tablicy informacyjnej przy ścieżce dydaktycznej ogrodu)

 

Przydatne:
Ogród jest udostępniony do zwiedzania od 15 marca do 31 października w godzinach: 9:00 - 18:00 (poniedziałek - piątek), 10:00 - 19:00 (sobota - niedziela). Grupy zorganizowane mogą skorzystać z usług przewodnika (informacje: 91 416 34 42).

Bilety:
Dorośli: 4 zł, dzieci: 2 zł

(Dane pochodzą z oficjalnej strony ogrodu.)

Data wykonania zdjęć: 2012.05.01
Glinna - ogród dendrologiczny
Glinna - ogród dendrologiczny
Glinna - ogród dendrologiczny
Glinna - ogród dendrologiczny
Glinna - ogród dendrologiczny
Glinna - ogród dendrologiczny
Glinna - ogród dendrologiczny
Glinna - ogród dendrologiczny
Glinna - ogród dendrologiczny
Glinna - ogród dendrologiczny

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Ogród dendrologiczny w Przelewicach
Ogród został założony w 1923 roku przez niemieckiego przedsiębiorcę oraz miłośnika drzew, Conrada von Borsiga. Powstał na bazie istniejącego tutaj parku. Jednym z najciekawszych okazów jest tzw. drzewo chusteczkowe.
Szczecin. Park Miejski Różanka
To niezwykłe miejsce znajduje się na skraju Parku Kasprowicza. Kwiaty zostały posadzone na powierzchni ok. dwóch hektarów.
Krzywy Las - magia natury
Krzywy las w okolicach Nowego Czarnowa jest tak magiczny, że wprost nie chce się z niego wychodzić. Ta osobliwość na skalę kraju, a nawet dalszych zakątków globu od początków istnienia zachwyca nie tylko turystów.
Czarnocin - Park Natury Zalewu Szczecińskiego
Zwiedzanie Parku Natury będzie niczym uczestnictwo w safari. Zobaczycie, między innymi konika polskiego, szkockie rasy górskich krów, a także niespotykane nigdzie indziej gatunki ptactwa.
Puszcza Bukowa. Pamięć w kamieniu zaklęta
W leśnej otulinie drzew, wysoko ponad szemrzącym strumykiem, stoi pomnik. Kamienny obelisk poświęcony pamięci nadleśniczego Carla Ludwiga Gené znajduje się w północno-wschodniej części Puszczy Bukowej.
Puszcza Bukowa - czy ją znasz?
Puszcza Bukowa, a właściwie  Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa", powstał setki lat temu, nie uwzględniając oczywiście działalności lodowca, ale pod taką nazwą funkcjonuje dopiero od 4 listopada 1981 roku. Jego powierzchnia to w sumie 20 938 ha podzielona na pięć gmin: Szczecin, Stare Czarnowo, Gryfino, Bielice i Kobylanka.
5 miejsc, które trzeba zobaczyć
Zapraszamy na wędrówkę wśród barlineckich lasów, jezior i wąwozów. Wszystko w otoczeniu niezwykłych historii i magicznych legend.
Rowerowa pętla po puszczy
Puszcza Bukowa – raj dla miłośników dwóch kółek. Podjazdy, zjazdy, przełęcze i wąwozy. Podsuwamy pomysł na rowerową wycieczkę do lasu.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckic...
 
Wieś owalnica, dawniej niemiecki Kort...
 
Jak głoszą podania, miejscowość zosta...
 
Binowo kojarzy się z kilkoma atrakcja...
 
W leśnej otulinie drzew, wysoko ponad...
 
Oto część miasta niemalże w całości o...
 
XII wiek na Pomorzu Zachodnim to okre...
 
Puszcza Bukowa, a właściwie  Szc...
 
Wieś na Równinie Wełtyńskiej, ...
 
Chlebowo to miejscowość sołecka należ...
 
Jak głoszą podania, wieś została zało...
 
Nazwano je Uroczysko Mosty. Kontakt z...
 
Żelewo, dawniej Seelow, wieś położona...
 
W drugiej połowie XIX wieku, Szczecin...
 
Na szczycie wzniesienia po zachodniej...
 
Wełtyń to duża wieś około 6 kilometr&...
 
To jedno z najbardziej znanych miejsc...
 
Stara osada leżąca obecnie w gminie G...
 
Jezioro Miedwie. Nieprzebyta tafla bł...
 
Jezioro Wełtyńskie to największy zbio...
 
Kościół w Dąbiu to jedna z naj...
 
W walkach o Dąbie znaczny udział miel...
 
 
Jezioro Wirów to niewielki zbi...
 
Czym zaskoczył Piknik Lotniczy 2012 w...
 
Duża wieś owalnica położona w kotlini...
 
Ryszewko leży około 2 km na wsch&oacu...
 
11 kilometrów na północ...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90