Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Godków - w otulinie parku

Opublikowano w dniu: 2013-01-22       Aktualizowano w dniu: 2013-01-22 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Godków, a dawniej niemiecki Jädickendorf, to duża wieś w gminie Chojna około 6 kilometrów na południe od siedziby gminy. By trafić do miejscowości Godków wystarczy z Chojny udać się drogą krajową nr 31 w stronę Mieszkowic. Po przejechaniu około 6 kilometrów należy skręcić w prawo – droga lokalna doprowadzi Was do celu wycieczki.

Wieś, jak i okoliczne tereny, wchodzą w skład otuliny Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki otulinie cenny obszar Parku jest dodatkowo chroniony przed działalnością człowieka. Będziecie więc mogli do woli korzystać z dobrodziejstw natury, jakie tu na Was czekają.

Pod względem historycznym Godków zaczął pojawiać się w dokumentach około roku 1248. Wtedy jeszcze wieś należała do klasztoru w Lechnin. Już około roku 1260 własność przepisano na klasztor w Mariensee. Prawdopodobnie osadnictwo istniało tu jednak dużo wcześniej choć do tej pory nie odnaleziono bardziej znaczących śladów ludzkiej działalności sprzed naszej ery.
Godków - kościół z XIII wieku.
Patrząc na Godków z przysłowiowego lotu ptaka można dostrzec owalnicowy układ urbanistyczny, który się tu jeszcze zachował. Mimo iż epoka średniowiecza już dawno minęła wieś nawiązuje swoją zabudową do dawnych tradycji.

Niestety nie są bliżej znane fakty z dziejów Godkowa. Jeden z ostatnich dokumentów pochodzi z 1337 roku – kataster nowomarchijski. Dokument potwierdza 4 łany należące wówczas do parafii. W ty czasie istniał już kościół parafialny. Jego budowę ukończono prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku.

Świątynia, mimo zniszczeń, przetrwała do dnia dzisiejszego, choć oczywiście wymagała licznych remontów. Fundamenty posadowiono na dużym, nieco wyższym nawsiu – jak przystało na budowlę o tej randze. Całość parceli otoczono kamiennym murem z późniejszą, ceglaną bramą.
Wieża kościoła z XIII wieku - Godków
Świątynia to typowa, salowa budowla bez wydzielonego prezbiterium i chóru. Najbardziej okazała pozostaje ściana wschodnia, gdzie zachowały się trzy wąskie okna w układzie piramidalnym. Osadzono je w dużej blendzie z ostrołukowym, nieco szerszym wykrojem. Zarówno naroża okien, jak i samej blendy wykonano z cegły. Z całą pewnością średniowieczne założenia okien miały wykończenie z kamienia.

W XIX wieku kamienna budowla otrzymała ceglaną wieżę o kwadratowym przekroju. Dobudowano ją po zachodniej stronie nawy. Składała się z dwóch kondygnacji zwieńczonych dachem czterospadowym ułożonym na wzór krzyża. Nad całością górowała jeszcze wysoka, ostrosłupowa sterczyna. Z tego samego okresu pochodzi zakrystia po południowej stronie nawy – ceglana i obecnie otynkowana.

W roku 1945 kościół uległ zniszczeniu, a odbudowy podjęto się dopiero w 1976 roku. Obecnie na szczycie wieży brak ostrosłupowej sterczyny. W jej miejscu pojawił się krzyż.
Wnętrze kościoła we wsi Godków - materiały archiwalne Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Kościół w Godkowie to jedna z tych świątyni Pomorza Zachodniego, na której odnajdziecie kamienie ozdobione ornamentem szachownicy. W tym przypadku jest to brązowy cios z kwarcytu o wymiarach 34 na 24 centymetry. Sama szachownica składa się z pól w kształcie trójkątów równoramiennych wpisanych w kwadrat. Można ją odnaleźć w południowo-wschodnim narożniku – drugi kamień, licząc od dolnego cokołu. Niestety obecnie kwadra jest nieco przesłaniana przez rynnę deszczową. Kamień był prawdopodobnie wmurowany w innym miejscu świątyni, nie jest ono jednak dokładniej znane. Być może był to jeden z nieistniejących dziś portali wejściowych?

                                                               
  Szachownice - tajemnica średniowiecza

W okolicy wsi – niespełna kilometr na północ – znajduje się dawny bomboskład lotniska w Chojnie. Samo lotnisko jest oddalone o 3 kilometry od Godkowa. Dziś nie lądują, anie nie startują tu samoloty. Można spotkać tu jednak pasjonatów lotnictwa, modelarzy i paralotniarzy. Niektórzy z nich pamiętają jeszcze czasy gdy stacjonował tu 582 Radziecki Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Zarówno Pułk, jak i samo lotnisko powstały na miejscu dawnej szkoły niemieckich pilotów, a później także III Dywizjonu 5. Pułku Myśliwców Nocnych.
Pozostałości schronohangarów - Godków, okoliczne opuszczone lotnisko wojskowe.
Cała okolica Godkowa jest dobrą propozycją dla miłośników długich spacerów. Oprócz przyrody będziecie mogli zwiedzić również tereny, po których dawniej nie można było się swobodnie poruszać. Szkoda tylko, że potencjał lotniska nie został odpowiednio wykorzystany. Kilka lat temu odbywała się tu jeszcze międzynarodowa impreza kulturalna, na którą swoimi samolotami przylecieli nawet goście z Niemiec.

Miejmy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję uczestniczyć w podobnych imprezach.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Chojna - zabytkowe miasto

Chojna jest to miejscowość położona w południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na pojezierzu myśliborskim. Należy do tych nielicznych miast w Polsce, w których cały obszar starego miasta został wpisany do rejestru zabytków.

Śladami Pana Samochodzika
Możecie przeżyć przygodę niczym z kart książki Zbigniewa Nienackiego - "Księga strachów". Wystarczy zwiedzić Pojezierze Myśliborskie. Ten artykuł pomoże Wam zaplanować trasę, tak, jak przemierzał ją Pan Samochodzik - bohater książki.
Chojna - Cmentarz Wojenny
Chojna jest kolejnym miejscem w powiecie Gryfińskim, gdzie możemy znaleźć cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Założono go w latach 1950-1955. Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy w tym 972 znanych z nazwiska.
Moryński szlak
Wycieczka po okolicach Morynia. To zrówno szczypta tajemnicy i zagadek, jak i niezwykle romantycznych miejsc i urokliwych widoków.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90