Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Jan z Kolna - Polak, który odkrył Amerykę!

Opublikowano w dniu: 2012-11-08       Aktualizowano w dniu: 2013-06-02 Autor: Kamil
Szczecin. Jan z Kolna.A gdybyśmy powiedzieli, że to nie Krzysztof Kolumb i Amerigo Vespucci odkryli Amerykę? Być może niektórzy potraktują to jak herezje, jednak istnieją zapiski, iż to właśnie Polak dotarł na odległy kontynent jako pierwszy. Taki sąd rozpowszechniali historycy różnych narodowości i żyjący w w różnych stuleciach.

Poruszamy ten temat ponieważ większość z nas nie ma takiej świadomości. W Szczecinie jest ulica Jana z Kolna – jedna z ważniejszych, biegnąca wzdłuż Odry. Z pewnością ilekroć nią przejeżdżacie, zastanawia Was jej imiennik. Dodajmy jeszcze fakt, iż na Wałach Chrobrego możemy odnaleźć rzeźbę przedstawiającą tą postać.

Kim był Jan z Kolna? Żył w XV wieku. Prawdopodobnie urodził się około roku 1435 i zmarł mając 49 lat. Owa podróż, w czasie której Jan zwany w niektórych zapiskach Scolvusem, czy Scolusem, miał odkryć nowy kontynent odbyła się w 1476 roku, a więc 16 lat przez pierwszą wyprawą Krzysztofa Kolumba. Jan z Kolna służył wówczas jako sternik na statku należącym do duńskiego króla Christiana I Oldenburga. Gdy wyprawa minęła zachodnie wybrzeże Grenlandii, udała się dalej na zachód i dotarła do półwyspu Labrador.

Blisko sto lat później o wydarzeniu tym napisał francuski historyk Francois de Belleforest:
„Aby się nie zdawało, ze zbyt pochlebiam swoim i daję szczutka w nos historii, która domaga się traktowania zgodnego z prawdę, należy po krótce ukazać, komu należy się sława odkrycia tego kraju borealnego „Labradoru” nie przysługuje ona Hiszpanowi, Portugalczykowi, ani Francuzowi, gdyż Polak to Jan Scolnus dotarł tam już w Roku Pańskim 1476”

Był to pierwszy autor, który wspomniał o polskim pochodzeniu Jana z Kolna. Kolejnym był  Flamand Korneliusz Wytfliet w 1599 roku, a później Jerzy Horn w 1671 roku.

Swoistą ciekawostką jest również globus, który powstał w 1593 roku. Zawarto na nim napis:
„Te narody, do których przybył Duńczyk Scovus”

Wspomniane wyżej dowody to tylko niektóre z istniejących przesłanek o odkryciu Ameryki przez Polaka. Są również głosy przeciwne. U ich podstaw leży fakt, iż nie zachowały się oryginalne dokumenty potwierdzające owo „odkrycie”, a i same zapiski historyków pojawiające się po tak długim czasie, budzą pewne podejrzenia. Nawet pisownia nazwiska nasuwa wątpliwości co do pochodzenia jego posiadacza. Upatruje się w nich raczej skandynawskich korzeni.

Szczecin. Wały Chrobrego.

Sam półwysep Labrador, do którego miała dopłynąć duńska armada, był niegdyś błędnie mylony z Grenlandią, a nazwy te występowały zamiennie.

Choć nie ma jednoznacznych dowodów na potwierdzenie faktu odkrycia ameryki na 16 lat przed oficjalnym wydarzeniem, my jednak wierzymy Joachimowi Lelewelowi – polski historyk żyjący w latach 1786-1861.

To on pierwszy zebrał wszystkie zapiski o Janie z Kolna. Według Lelewela nasz bohater był studentem Akademii Krakowskiej w 1455 roku i członkiem gdańskiej rodziny o żeglarskich tradycjach.

Jeden z wielkich polskich pisarzy Stefan Żeromski w swojej prozie „Wiatr od morza” tak opisuje postać Jana z Kolna:
„Był to człowiek wzrostu wielkiego, w barach szeroki, twardy w karku, o grubym brzuchu, a kolanach i stopach potężnych. Latem i zimą w koszuli na piersiach rozpiętej, z gołą głową, którą włos długi, gesty i bujny porastał, w skórzniach po same pachwiny i lekkim na ramionach kaftanie, lubował się w deszczach i mrozie, a oddychał wielkimi płucami naprawdę szeroko dopiero wśród wichrów Północy”

Opis Żeromskiego z pewnością posłużył Sławomirowi Lewińskiemu za wzór do stworzenia pomnika, który opisujemy w naszym artykule.
                                                                            
  Szczecin - rzeźba Jana z Kolna

Cieszymy się, że mamy w Szczecinie ulicę i rzeźbę poświęconą Polakowi, który odkrył Amerykę!

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Johannes Quistorp - darczyńca Szczecina
Dzisiaj stosunkowo niewiele mówi się o tym człowieku. Jednak dla rozwoju Szczecina była to jedna z najważniejszych postaci. Za jego sprawą w mieście powstały nowe dzielnice, szkoły, ośrodki opieki, a także dzisiejszy Park Kasprowicza
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook