Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Kamienne kręgi - tajemnica sprzed wieków

Opublikowano w dniu: 2013-08-29       Aktualizowano w dniu: 2013-08-29 Autor: Marek

Kamienne kręgi – tyleż niezwykłe, co tajemnicze. Niczym posągi z Wyspy Wielkanocnej, czy też angielskie Stonehenge, intrygują i zastanawiają. Proste w swojej konstrukcji, a jednocześnie rozbudowane w pełnionej roli i symbolice. Od wieków stoją w różnych częściach Pomorza i dumnie przypominają o jego niezwykłych losach.


Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Śródleśne kręgi są jedną z najciekawszych pozostałości po plemionach Gotów, przybyłych na Pomorze w okolicach II i I wieku p.n.e. Lud ten przywędrował do nas ze Skandynawii. Jego domeną była silnie – jak na tamte czasy – rozwinięta gospodarka i rzemiosło. Charakterystycznym elementem gockiej kultury były też kamienne kręgi.

Teorii na to, czym w zasadzie wspomniane kręgi były, jest co najmniej kilka. Każda z nich zawiera ziarno prawdy i przybliża nas do poznania niezwykłej kultury i wierzeń dawnych mieszkańców Pomorza.

Według naukowców, miejsca te były centrami życia plemiennego Gotów. To właśnie tutaj miały się odbywać tzw. tingi, czyli wiece. Tutaj miały zapadać kluczowe dla społeczności decycje (np. o wojnie i pokoju). Kolejne kamienie mogły zatem symbolizować nieobecnych już (zmarłych) członków starszyzny.

Kręgi miały być też pewną formą świątyni. Znaleziska dowodzą, że odprawiano tu rytualne tańce i obrzędy. Według źródeł, mistyczne obrzędy miały wprowadzić społeczność w pewien trans, zagłuszający negatywne odczucia, jak np. głód i zmęczenie (co było bardzo istotne podczas walki).

Inną sprawą są bardziej "magiczne" właściwości tych miejsc. Prawdopodobnie dokonywano tu także rozmaitych „uzdrowień”. Dzisiejsi radiesteci twierdzą, że kręgi zostały wzniesione w miejscach o zwiększonej aktywności magnetycznej, niepowtarzalnej w najbliższej okolicy. Zaś same głazy nie są przypadkowo dobrane, to tzw. kamienie żywe – posiadające "dobrą energię".
Kamienne kręgi
Kolejna teza mówi, że kręgi są bardzo dawną formą czegoś na kształt obserwatorium astronomicznego. To właśnie układ głazów miał odnosić się do ruchu ciał niebieskich i tym samym pomóc we wskazaniu daty wiosennych i jesiennych przesileń.

Niezaprzeczalnym pozostaje też fakt, że są to również cmentarzyska. Jednakże bardzo rzadko zdarzało się, że pochówki znajdowały się w środku kręgów – dlatego też wyklucza się przypisywanie im jedynie funkcji grobowej.

Kurhany miały pojawić się później – dopiero w okolicach III wieku n.e. Liczne znaleziska archeologiczne wydobyte z kręgów, odsłaniają przed nami niektóre zwyczaje dawnych plemion. Wciąż jednak pozostaje wiele pytań, na które nie udało się znaleźć pewnej odpowiedzi.
Kręgi kamienne w Odrach, fot. Wikipedia (Przykuta)
Na Pomorzu Zachodnim jedną z najsłynniejszych miejscowości, w której zachowały się gockie kręgi jest Grzybnica. Niewielka, podkoszalińska miejscowość znajduje się kilka kilometrów na południe od gockiego cmentarzyska.

Kręgi w Grzybnicy
W wyniku badań archeologicznych z lat siedemdziesiątych, zlokalizowano tu 5 kręgów, 2 kurhany i kilkadziesiąt innych grobów. Największy krąg mierzy 40 metrów średnicy. W jego północnej części znajdowały się stosy ciałopalne, a w południowej – zwarty, kamienny bruk. To unikat na skalę Polski. Podobne rozwiązanie znajduje się dopiero po drugiej stronie Bałtyku, w Norwegii i Szwecji. 

Do dziś zachowały się tu ślady po rytualnych ceremoniach i ciałopaleniach (świadczą o tym rozmaite znaleziska). Niektóre głazy opatrzone są też tajemniczymi znakami. Część badaczy twierdzi też, że układ głazów w Grzybnicy nawiązuje do gwiazdozbioru Oriona.

Najstarsze z odkrytych tutaj grobowców, pochodzą z I wieku n.e. Oprócz słabo zachowanych szczątków ludzkich, znaleziono tu części strojów oraz rozmaite przedmioty, z którymi chowano zmarłych.

Światowe podobieństwa
W "astronomicznej" idei kamiennych kręgów, można doszukać się podobieństw do innych zabytków, miejsc i cywilizacji na całym świecie:

  • Egipt: Co łączy kamienne kręgi z piramidami? Układ. Jeśli przyjmiemy za prawdziwą tezę, że kamienne konstrukcje w różnych częściach świata powstawały w oparciu o gwiazdozbiory, to zarówno na Pomorzu, jak i w kraju faraonów dopatrzymy się nawiązań do gwiazdozbioru Oriona.
  • Wielka Brytania: Stonehenge. Tajemniczy kamienny krąg. Imponuje konstrukcją i rozmiarami. Podobnie do kamiennych kręgów w Polsce, także tutaj istotną rolę odgrywało światło słoneczne.
  • Ameryka Południowa: Kręgi, które w sposób charakterystyczny reagują na światło słoneczne w dzień przesilenia, miały być też prymitywnym kalendarzem pozwalającym określić miesiąć, dzień i porę roku. Idąc tym tropem, przyglądając się ilości i rozmiarom kamieni w kręgach, dochodzimy do wniosku, że rok u Gotów składał się z 18 miesięcy, a każdy miesiąc liczył 20 dni. Podobny podział stosowany był m.in. po drugiej stronie świata – u Majów.
Fot. Wikipedia (Przykuta)

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Pomorze Zachodnie. Tropem zabytków
Rozsiane po całym województwie budowle, konstrukcje i przedmioty z przeszłości to jedna z charakterystycznych części Pomorza Zachodniego. Przetrwały zawieruchę wieków, wojny i najazdy, aby do dziś prawić pieśń o dawnych czasach.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
  1. Gość
    Gość  Ciekawy artykuł i fascynujący temat.
    2015-01-14 12:43 · Odpowiedz · Raportuj
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90