Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Łoźnica - ryglowy kościół

Opublikowano w dniu: 2013-03-21       Aktualizowano w dniu: 2013-03-22 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Niewielka miejscowość położona wśród lasów Puszczy Goleniowskiej, nad rzeką Gowienicą. Łoźnica znajduje się w odległości 15 km na północ od Goleniowa i 5 km na wschód od Babigoszczy. W przeszłości nosiła wiele różnych nazw – Kantreck, Marianowo, Łożnica. Miejscowość leży przy linii kolejowej ze prowadzącej Szczecina do Świnoujścia.

Wśród zabudowań, w południowej części wsi, można znaleźć pozostałości po XVIII-wiecznym pałacu. Dwupiętrowy budynek został wzniesiony na planie prostokąta i przykryty mansardowym ("łamanym") dachem. O dawnym majestacie tej posiadłości przypomina dziś prowadząca do budynku aleja akacjowa.

Jednak największym zabytkiem miejscowości jest działający do dziś, ryglowy kościół. Świątynia została wzniesiona w 1722 roku, a ufundował ją pochodzący z tych okolic proboszcz katedry w Kamieniu Pomorskim – Bogusław Hennig von Köller.
Kościół ryglowy w Łoźnicy
Kościół został rozbudowany o kaplicę grobową (dzisiaj pełniącą funkcję zakrystii) w połowie XIX wieku. Warto wspomnieć, że jest to jedna z najlepiej zachowanych i największych sakralnych budowli ryglowych na całym Pomorzu Zachodnim. Świątynia o założeniu salowym posiada trójbocznie zamknięte prezbiterium. Wieża o trzech kondygnacjach jest węższa od korpusu, a jej strzelisty dach został zwieńczony kulą i krzyżem.

Do dziś zachowała się również barokowa ambona oraz empora chórowa z XVIII-wiecznymi organami. Do dawnej kaplicy grobowej prowadzi niewysokie, oprawione drewnem przejście.
Wnętrze kościoła w Łoźnicy
W przeszłości na placu kościelnym mieścił się cmentarz. Parcela jest otoczona kamienno-ceglanym murem. Brama znajduje się w południowej części ogrodzenia.

W miejscowości zachowało się też kilka ryglowych domów pochodzących z XIX wieku.

Z Łoźnicą wiąże się też legenda: Dawniej znajdował się tu zamek rodziny von Köller. W 1172 roku, gród przeżywał oblężenie. Nie było żadnej nadziei na odparcie ataku wrogów, a widmo kapitulacji coraz wyraźniej rysowało się w powietrzu. Żona pana zamku zeszła więc do obozu nieprzyjaciół, żeby wyjednać u nich łaskę. Po długich rozmowach osiągnięto porozumienie. Dowódca oblężenia powiedział: „Możesz odejść i wziąć z zamku to, co najbardziej cenisz”.

Kobieta prędko pobiegła do warowni. Wyszła niosąc na plecach swojego męża. W milczeniu minęła szeregi wrogich żołnierzy. Ten widok wzruszył ich tak bardzo, że zaniechali napaści na zamek. Budowla stała na swoim miejscu jeszcze przez wiele lat, aż niedaleko jej murów wyrosły pierwsze zabudowania Łoźnicy.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Dzisna i jej ryglowy skarb
Dzisna to niewielka miejscowość, zamieszkała przez około 100 osób. Położona pośród lasów Puszczy Goleniowskiej jest niezwykłym miejscem na mapie Pomorza Zachodniego. To tutaj znajduje się najcenniejszy zabytek drewnianej architektury sakralnej - ryglowy kościół.
Świerzno. Magnackie posiadłości
Świerzno to dobra propozycja dla miłośników zwiedzania. Ryglowy kościół i dwór myśliwski przetrwały do naszych czasów i dzisiaj dumnie przypominają o wspaniałej historii miejscowości.
Wierzchosław – pośród lasów
Wierzchosław. Niewielka miejscowość skryta w lasach Puszczy Goleniowskiej. To atrakcyjna propozycja na letnie i jesienne wycieczki.
Przybiernów. Wśród wody i drzew
Przybiernów to wieś o lokalizacji niemalże idealnej – 35 kilometrów od morza, 15 od Zalewu Szczecińskiego i 40 od granicy Szczecina. Do tego wszystkiego trzeba dodać jezioro i malownicze lasy Puszczy Goleniowskiej, które otaczają wieś z każdej strony.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Gość
  Gość  Napisz komentarz
  2013-05-27 19:51 · Odpowiedz · Raportuj
 2. Dominika
  Dominika  Ja tam mam babcie Krysie.
  2013-05-27 19:52 · Odpowiedz · Raportuj
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90