Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Maszt Maciejewicza

Opublikowano w dniu: 2013-02-04       Aktualizowano w dniu: 2014-10-07 Autor: Marek

Maszt MaciejewiczaDla tych, którzy są w Szczecinie po raz pierwszy, jest to jeden z głównych punktów orientacyjnych. I nie da się nie zauważyć, że wjeżdżając do centrum miasta, mija się wysoki maszt statku. Pomnik? Symbol? Gadżet? Można go nazywać, jak komu wygodnie. Ale jedno jest pewne – niewiele miast ma takie coś.

Maszt Maciejewicza już od 23 lat (stan na rok 2013) stoi przy Trasie Zamkowej, nieopodal Bramy Królewskiej. Każdy, kto wjeżdża tędy do centrum jest witany przez 30-metrową konstrukcję, nawiązującą do morsko-żeglarskiej natury Szczecina.

Element pochodzi z ze statku szkolnego „Kapitan K. Maciejewicz”, zbudowanego w 1929 roku w stoczni Bremer Vulcan w Bremie. Statek był tzw. drobnicowcem – przewoził towary i produkty liczone w sztukach i zamknięte w skrzyniach, beczkach, workach itd.

Początkowo pływał m.in. po Zatoce Meksykańskiej. Nazywał się wtedy SS "Wisconsin". W latach pięćdziesiątych został kupiony przez Polskie Linie Oceaniczne w Gdyni i przemianowany na "Fryderyka Chopina". Kilka lat później drobnicowiec stał się własnością szczecińskiego przedsiębiorstwa rybackiego i ponownie zmienił nazwę. Tym razem na SS "Kaszuby".

W 1973 roku Polska Żegluga Morska zadecydowała o przekwalifikowaniu okrętu na hulk mieszkalny. Tym sposobem "Kapitan. K. Maciejewicz" (kolejna zmiana nazwy) na stałe zacumował przy Wałach Chrobrego i został przekazany Liceum Morskiemu w Szczecinie. Okręt swój żywot zakończył w 1982 roku, kiedy to wypłynął w ostatni rejs – na złomowanie do Szwecji.

Podczas Dni Morza w 1990 roku, maszt ze statku został wpisany w przestrzeń miejską Szczecina. Na cokole znalazły się dwie tablice: Jedna z życiorysem kpt. Maciejewicza, a druga z historią drobnicowca.

Warto wiedzieć:
Przez ponad sto lat (1849-1953) w miejscu, gdzie obecnie stoi maszt, znajdował się budynek Teatru Miejskiego. Obiekt został trochę uszkodzony po nalotach na Szczecin podczas II wojny światowej. Jednak dopiero w latach pięćdziesiątych został wyburzony. Cegły składające się na teatralne mury zostały przewiezione do Warszawy i wykorzystane do odbudowy zniszczonej stolicy.

Konstanty MaciejewiczKonstanty Maciejewicz był pierwszym komendantem „Daru Pomorza” i ostatnim „Lwowa”, kapitan żeglugi wielkiej (to najwyższy stopień nadawany w marynarce handlowej). Młodość spędził na pokładach rosyjskich okrętów wojskowych, podwodnych i handlowych. W Polsce wykładał w szkołach morskich w Tczewie, Gdyni i Szczecinie. Pod jego dowództwem, „Dar Pomorza” popłynął w roczny rejs dookoła świata. Był to pierwszy tego typu wyczyn polskiego statku handlowego. Po II wojnie światowej przyjechał do Szczecina, gdzie od podstaw zorganizował Państwową Szkołę Morską. Zmarł w 1972 roku. Spoczywa w kwaterze zasłużonych na tutejszym Cmentarzu Centralnym.
Fot. Wikipedia

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Szczecin - rzeźba Jana z Kolna
Centralny punkt Wałów Chrobrego zajmuje fontanna z tarasem widokowym. W pionowej ścianie odnajdziemy dwie wnęki w których umieszczono rzeźby. Ta, którą widzicie po lewej stronie to Jan z Kolna - Polak, który odkrył Amerykę i to jeszcze przed Kolumbem!
Szczecin. Posąg Flory
Rzeźba przedstawia rzymską boginię kwitnącej, wiosennej roślinności – Florę oraz dwóch, małych kupidynow. Powstanie figury datuje się na ok. 1730 rok.
Bramy Portowa i Królewska - pozostałości po twierdzy
Do końca XIX wieku, Szczecin silnie ufortyfikowanym miastem. Przez ponad 200 lat, miejskie zabudowania otaczały mury, forteczne wały, bastiony i baszty. Do dzisiaj pozostały ślady tych czasów - Brama Portowa i Brama Królewska.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook