Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Myślibórz - Cmentarz Wojenny

Opublikowano w dniu: 2012-11-01       Aktualizowano w dniu: 2012-11-01 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Myśliborski cmentarz wojenny założono na wzniesieniu ze szczytem znajdującym się na wysokości 69,1 metrów n.p.m. Miejsce pochówku żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Pomorza Zachodniego jest atrakcyjnie położone na Półwyspie Ptasim przy północno-zachodnim brzegu Jeziora Myśliborskiego.

Pierwotnie było to, tak zwane „miejsce pamięci”. Pierwsze prace wykonano tu we wrześniu 1932 roku, a już w grudniu stała tu wieża. Był to swoisty „pomnik pamięci”. Rozpościerał się z niej widok na okolicę. Dwa lata później w pobliżu wieży wybudowano amfiteatr. Miały się tu odbywać niemieckie uroczystości, zgodnie z obowiązującym wówczas kalendarzem. Pośród nich swoje szczególne miejsce miały, między innymi rocznica nominacji Hitlera na kanclerza Rzeszy, urodziny Hitlera, czy Dzień Pamięci Bohaterów.

Myślibórz. Cmentarz Wojenny.

Jak wspomina Władysław Narożyński – burmistrz Myśliborza w latach 1947-1950 – cmentarz wojenny założono właśnie za jego kadencji. Pierwsze pochówki wyprawiono ekshumowanym z myśliborskiego rynku. Najprawdopodobniej byli to zmarli ze szpitala polowego. Dziś na myśliborskim cmentarzu wojennym spoczywa 71 polskich żołnierzy, a w tym 50 nieznanych z nazwiska, oraz 616 żołnierzy radzieckich z czego w przypadku 341 nie ustalono tożsamości. Cała nekropolia zajmuje obszar blisko 0,8 ha i jest podzielona na 49 tarasowo ułożonych kwater.

W 1972 roku na cmentarzu pojawił się pomnik Braterstwa Broni, którego autorem jest Sławomir Lewiński – ten sam, który stworzył pomniki w Szczecinie i Gryfinie. Odsłonięcia dokonano 12 października 1972 roku, a więc w rocznicę Bitwy pod Lenino. W do tego czasu wspominana już wieża została rozebrana.

Myślibórz. Cmentarz Wojenny.

Ostatniego pochówku dokonano w 2005 roku. Złożono wówczas 31 urn ze szczątkami żołnierzy rosyjskich oraz jedną ze szczątkami żołnierza polskiego. Pochówek przeprowadzono ze wszystkimi honorami i w obecności przedstawicieli polskiej i rosyjskiej ambasady.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Karsibór - Cmentarz ewangelicki

W niewielkim lesie znajduje się stary ewangelicki cmentarz o dużych walorach zabytkowych, gdzie najstarszy z odnalezionych nagrobków datowany jest na rok 1856.

Stare Łysogórki - Cmentarz 1 Armii WP

W odróżnieniu od obiegowej wiedzy cmentarz żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego nie znajduje się w Siekierkach a właśnie w Starych Łysogórkach.

Glinna – cmentarz żołnierzy niemieckich

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (Deutsche Kriegsgräberstätte Neumark) jest symbolem pojednania polsko-niemieckiego, przyczyniającym się do budowania zaufania i zachowania w pamięci wydarzeń historycznych.

Cmentarz Centralny w Szczecinie - sentymentalny spacer
Jest piękny, jest czarujący i jest jedną z wizytówek Szczecina – Cmentarz Centralny, nekropolia, która zachwyca swoim pięknem i jest częstym miejscem odwiedzin, również tych, którzy nie mają tu pochowanych swoich bliskich. Miejsce na spacer i chwilę zadumy.
Szczecin - Kwatera Wojenna
Kwatera Wojenna na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie – można ją odnaleźć z łatwością bowiem znajduje się w samym centrum nekropolii, tuż przed kaplicą i basenem z fontanną. Kwaterę rozplanowano na osi wschód-zachód. Całość podzielono na dwie części – polską i  radziecką.
Gryfino - Cmentarz Wojenny
Zaledwie 30 kilometrów od największej nekropolii w Polsce – Cmentarz Centralny w Szczecinie – znajduje się gryfiński Cmentarz Wojenny. To największa nekropolia w Polsce, na której pochowano radzieckich żołnierzy poległych w walkach o odzyskanie Pomorza Zachodniego. Kwatera znajduje się we wschodnim krańcu cmentarza komunalnego i powstała w 1946 roku.
Borne Sulinowo - cmentarz radziecki
W Bornym Sulinowie znajduje się wojskowy cmentarz poradziecki, na którym pochowani są zmarli po drugiej wojnie światowej. Byli oni związani z 6 Witebsko-Nowogródzką Gwardyjską Dywizją Zmechanizowaną – radziecka jednostka wojskowa stacjonująca w Bornym Sulinowie.
Myślibórz. Średniowieczne mury
Serce miasta zostało otoczone murami obronnymi. Do dziś zachowały się pozostałości, przypominające o dawnych dziejach – ruszamy śladem umocnień.
Myślibórz. Ratusz

Myśliborski ratusz znajduje się w południowej części rynku. Budowlę oddano do użytku 21 grudnia 1772 roku.

Myślibórz. Serce Pojezierza
Myślibórz – miasto do zwiedzania i wypoczywania. Jeziora, rzeki, lasy oraz masa zabytków. Zobacz, co czeka na miejscu!
Chojna - Cmentarz Wojenny
Chojna jest kolejnym miejscem w powiecie Gryfińskim, gdzie możemy znaleźć cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Założono go w latach 1950-1955. Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy w tym 972 znanych z nazwiska.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Serce miasta zostało otoczone murami ...
 
Myślibórz – miasto do zw...
 
Myśliborski ratusz znajduje się w poł...
 
Możecie przeżyć przygodę niczym z kar...
 
Duża wieś leżąca na drodze krajowej n...
 
Renice to niewielka, ale za to bardzo...
 
Głazów jest jedną z tych miejs...
 
Pierwsza wzmianka na temat tej miejsc...
 
Rościn – niewielka miejscowość ...
 
Dzisiaj nasze szlaki prowadzą nas do ...
 
Wieś na uboczu głównych trakt&...
 
W lesie koło wsi Pszczelnik, leżącej ...
 
Załęże to średniej wielkości wieś w p...
 
Duża wieś, obecnie zamieszkiwana prze...
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
 
To miejscowość położona nad Jeziorem ...
 
Sulimierz – wieś oddalona o 10 ...
 
Duża wieś o czytelnym układzie owalni...
 
Średniowieczna owalnica administrowan...
 
Ostrowiec to nieduża miejscowość poło...
 
Obecnie wieś administracyjnie należąc...
 
Miejscowość po raz pierwszy wzmiankow...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90