Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Namyślin - rzeka i las

Opublikowano w dniu: 2013-04-08       Aktualizowano w dniu: 2013-04-08 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Namyślin – pięknie położona miejscowość znajdująca się w południowo-zachodniej części województwa. Skryta wśród zielonych lasów, wznosząca się nad rzeką Myślą – idealne miejsce na wiosenno-weekendowy wypad!

Jej "oficjalne" początki sięgają XVI wieku. Wioska po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach jako Neumühl (Nowy Młyn). Nazwa pochodziła od pobudowanego w 1560 roku młynu wodnego na rzece Myśli. W tym czasie majątek – folwark z młynem, kaszarnią i olejarnią – należał do margrabiego Jana z Kostrzyna. Później powstał tu także browar, który zaopatrywał w piwo okoliczne wsie.

Na przestrzeni lat, nazwa miejscowości zmieniała się wielokrotnie. Po zakończeniu II wojny światowej, wioska nazywała się Garnicz. Później zmieniono ją na Tupadły, a następnie na Namyślice. Jednak niedługo później pojawiły się kolejne propozycje – Dargobórz i Dargolesie. Ostatecznego wyboru dokonano w 1946 roku. Od tego czasu funkcjonuje nazwa Namyślin.
Namyślin - kościół
Tutejszy kościół pw. św. Ludwika powstał w 1904 roku, na miejscu ryglowej świątyni z XVII wieku. Charakterystycznym elementem tej budowli jest wieża nakryta strzelistym hełmem. W jej wnętrzu znajdują się dwa dzwony – jeden pochodzi z 1882 roku, a drugi z 1920. Wnętrze kościoła sklepione jest kolebkowo. Neogotycka budowla posiada też architektoniczne ozdobniki w formie kolistych blend.

Przy kościele znajduje się też pomnik poświęcony pamięci ofiar I wojny światowej. Monument powstał w 1921 roku. Po 1945 roku wzbogacono go o figurę Matki Boskiej.
Rzeka Myśla w Namyślinie
Miejscowość jest popularnym punktem na mapie wycieczek na łono natury. Rzeka Myśla płynie tutaj meandrującym korytem, tworząc bardzo interesujący krajobraz. Przebiega tędy kilka tras turystycznych:

  • Szlak rowerowy „Z biegiem Myśli” - całość mierzy 113 kilometrów długości i ukazuje najciekawsze zakątki Pojezierza Myśliborskiego. To propozycja zarówno dla miłośników przyrody, jak i fanów zabytków – prawdziwa esencja okolicy :) Trasa jest oznaczona kolorem niebieskim.
  • Inną propozycją dla rowerzystów jest szlak „Zielona Odra”. Start w Kostrzynie nad Odrą, po drodze m.in. Namyślin, Czelin, Góra Czcibora, Ognica, Widuchowa, a meta na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – długość: 155 kilometrów, kolor zielony.
  • Tutaj także rozpoczyna się inna trasa turystyczna – Szlak Templariuszy i Joannitów. To czterdziestokilometrowa wycieczka prowadząca po dawnych rycerskich włościach. Meta pod pomnikiem pilotów w Pszczelniku. Szlak jest oznaczony kolorem czerwonym.
  • A dla miłośników sportów wodnych – Szlak kajakowy na rzecze Myśli nr 220. Start w Lipianach, po drodze m.in. Myślibórz, Barnówko, Mostno, Chwarszczany i Namyślin, a meta w Chlewicach. Całkowita długość szlaku wynosi 85 kilometrów.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Mostno - na sportowych szlakach
Mostno na pewno dobrze znają miłośnicy aktywnego wypoczynku – miejscowość leży na trasie kilku szlaków turystycznych – rowerowych i kajakowych.
Kajakiem po Myśli
Myśla jest jedną z najbardziej popularnych tras wśród kajakarzy. Jej meandrujące koryto jest nie lada atrakcją dla łowców pięknych widoków. Podczas spływu tą rzeką, natrafimy na szereg ciekawych miejscowości. Czasem warto zejść na ląd, aby lepiej poznać Pomorze Zachodnie.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90