Renice to niewielka, ale za to bardzo stara miejscowość położona 5 kilometrów na wschód od Myśliborza. To świetna baza wypadowa dla aktywnych turystów, pragnących zdobyć okoliczne jeziora.
Pierwsze jezioro – Renickie – znajduje się na skraju miejscowości. Na jego wschodnim brzegu znaleźć można drobne ślady po dawnym grodzisku. Zaledwie 2 kilometry na północ znajduje się Jezioro Łubie. A stąd już przysłowiowy żabi skok do pozostałych akwenów Pojezierza Myśliborskiego. Teren bardzo sprzyja turystyczno-wędkarskim wypadom.
W historii Renice zostawiły po sobie ślad już w 1238 roku – z tego okresu pochodzi pisany dokument, który wspomina o ich istnieniu. Początkowo miejscowość nazywała się Rentze, później nazwa ulegała nieznacznym przekształceniom – Renitz, Renths i Reynitz. W kulturze słowiańskiej słowo to miało nawiązywać do żwirowiska.
Dzisiaj mieszka tu około 360 osób. Nie zachowało się zbyt wiele informacji na temat historycznych dziejów tej miejscowości. Wiadomo natomiast, że u progu XIX wieku istniał tutaj dwór, kuźnia, wiatrak, leśniczówka i kilkanaście domów. Właścicielem majątku był Karol Wilhelm Phemel – fundator miejscowego kościoła.

Świątynia została wzniesiona w XVII wieku w centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu. Na przestrzeni lat kościół przechodził rozbudowy. Podczas jednej z nich (w XIX wieku) powstała wieża. Jej charakterystycznym elementem jest nieco cebulasty hełm. W środku kryje się dzwon z 1905 roku, wykonany przez ludwisarza z Chojny - Fischera.
Budowla nosi znamiona klasycyzmu. We wszystkich oknach znajdują się witraże, a empora chórowa i ławki pochodzą z połowy XVIII wieku. Kościół został poświęcony w 1946 roku. Tuż obok znajduje się kaplica z mozaikowym wizerunkiem Jezusa. Obecnie budowla pełni funkcję kaplicy przedpogrzebowej.

Z kolei nad jeziorem znajduje się też pałac z wieżą widokową i parkiem. To pokaźna budowla, która powstała w XVIII wieku. Obecnie mieści się tutaj Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Przyległy do pałacu park zajmuje powierzchnię około 15 hektarów. Nad brzegiem jeziora znajduje się aleja lipowa, a w południowej części założenia – wieża ciśnień.
Przez Renice przebiega też szlak o nazwie „Droga tysiąca jezior”. To trasa dla zmotoryzowanych, prowadząca z Krajnika Dolnego do Choszczna, przez m.in. Trzcińsko Zdrój, Myślibórz, Renice, Lipiany i Barlinek. |
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl