Święta Góra (155 m n.p.m.) położona zaledwie trzy kilometry od centrum Polanowa, jest jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego na Pomorzu. Swoją historią sięga odległych czasów pogańskich.
Ludność żyjąca tu przed wiekami, oddawała na górce cześć słowiańskim bóstwom. Dodatkowe znaczenie rytualne miało zlokalizowane w pobliżu źródełko. Kult zmienił się, kiedy z misją chrystianizacyjną wyruszył na Pomorze biskup Otton z Bambergu. To właśnie za jego sprawą na szczycie wzniesienia ustawiono drewniany krzyż i pobudowano drewnianą kaplicę poświęconą Najświętszej Maryi Pannie.
W XIII wieku pieczę nad kaplicą sprawowali cystersi. W tym czasie polanowska górka stała się popularnym miejscem pielgrzymek wśród mieszkańców różnych krain. Tradycje pielgrzymek rozwinęły się szczególnie w XV wieku. Niektóre źródła zakładają też, że świątynia miała być bardzo bogato wyposażona – w jej wnętrzu miały znajdować się figury Maryi oraz apostołów, wykonane ze szczerego złota.

Podczas reformacji kult maryjny został zakazany, a kaplica – zniszczona. W 1544 roku, cystersi opuszczając to miejsce, mieli przenieść figurę Maryi do Pelplina. Obecnie na szczycie Świętej Górki znajduje się nowa kaplica – kamień węgielny pod jej budowę został poświęcony przez Jana Pawła II.
Zachowały się też informacje o niezwykłych zdarzeniach związanych z maryjną kaplicą. Wśród pielgrzymów Święta Górka słynęła z tego, że zawsze była otwarta. Jednak z biegiem lat, jej drzwi się zniszczyły i konieczna była wymiana. Nowe wrota pomimo tego, że próbowano je zamknąć na klucz, same się otwierały. |
fot. Wikipedia (MOs810)
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl