
Od czerwca 2012 roku Ziemię Bańską możecie Państwo poznać w czasie wycieczki rowerowej. Będzie to okazja nie tylko na zwiedzanie całego regionu, ale również coś dla własnego zdrowia, które jest przecież najcenniejsze.
Turystyka rowerowa to ta dziedzina aktywności fizycznej, która fascynuje coraz większą grupę ludzi. Właściwie rower przeżywa obecnie swój renesans. Widać to nie tylko w sklepach ze sprzętem sportowym, ale również w coraz większej liczbie nowo wybudowanych szlaków i tras dla cyklistów.
Ścieżka rowerowa po gminie Banie jest tego najlepszym przykładem. Nie byłoby jej gdyby nie starania samorządu gminy.
Dokładnie 15 kwietnia 2011 roku podpisano projekt „Infrastruktura łącząca dla polskich i niemieckich gmin i miast Mark Landin, Brüssow,Carmzow-Wallmow, Schenkenberg, Schönfeld, Mescherin, Angermünde, Schwedt/Odra, Banie, Cedynia, Chojna, Gryfino, Kołbaskowo, Stare Czarnowo i Trzcińsko-Zdrój”.
Ścieżka rowerowa ma długość 15,8 kilometra i została poprowadzona w miejscu dawnej linii kolejowej ze Swobnicy przez Baniewice, Banie, Lubanowo i Sosnowo aż do granicy z gminą Gryfino.

Ścieżka ma szerokość 2 metrów i w całości ma pokrycie asfaltowe. Po drodze zlokalizowane są punkty informacyjne, przy których można odpocząć, czy zasięgnąć informacji o atrakcjach gminy.

Pokonując kolejne kilometry ścieżki poznacie Państwo uroki polodowcowego krajobrazu Ziemi Bańskiej. Najpierw będziecie się poruszali wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Długiego w oddali widząc panoramę Bań z wieżą XIII-wiecznego kościoła. Później miniecie zabytkową kaplicę pw. św. Jerzego i wjedziecie na jeden z najciekawszych odcinków, który zaprowadzi do Lubanowa. Tutaj znajduje się wysoko zawieszony most, który umożliwia przeprawę przez rzekę Tywę. Most został poddany renowacji i przystosowany na potrzeby ścieżki rowerowej. Dawniej wiodła tędy linia kolejowa, ta sama, którą poprowadzono ścieżkę rowerową.
Linia Kolejowa Linia kolejowa nr 423 została wybudowana w 1895 roku. Swój początek miała w Chwarstnicy – gmina Gryfino, około 14 kilometrów na północ od Bań – i prowadziła do Swobnicy. Całość trasy liczyła blisko 22,5 kilometra i prowadziła przez urokliwe tereny dwóch sąsiadujących gmin. Mieszkańcy gminy Banie pamiętają jeszcze parowozy przejeżdżające tą malowniczą trasą.
Od dawna nic tędy nie jeździło. W 1991 roku linię zamknięto, a zaledwie rok później rozebrano odcinek od Bań do Swobnicy. Pozostałą część do Chwarstnicy rozebrano w 2007 roku. Dziś dziedzictwem linii kolejowej nr 423 jest ścieżka rowerowa po gminie Banie. |
Zapraszamy do zwiedzania Ziemi Bańskiej rowerem!