Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Śladami Pana Samochodzika

Opublikowano w dniu: 2011-11-30       Aktualizowano w dniu: 2013-01-18 Autor: Kamil
Pamiętacie przygody Pana Samochodzika? Wielu jest fanów bohatera sagi, którą stworzył Zbigniew Nienacki. Autor serią swoich książek wzbudził fascynację podróżami wśród licznych pokoleń czytelników. Wciąż pojawiają się też nowi poszukiwacze przygód, którzy chcą przenieść fabułę na rzeczywisty grunt.

Pojezierze Mysliborskie.

Jednym z ciekawszych miejsc, w którym „wylądował” dociekliwy detektyw było Pojezierze Myśliborskie. Powieść nosi tytuł „Księga strachów” – w późniejszym wydaniu „Pan Samochodzik i dziwne szachownice”. Główny bohater przemierza w niej piękną krainę poszukując pamiętnika  niemieckiego zbrodniarza wojennego. Wszystkie zwiedzone miejsca wprost zachwyciły Pana Samochodzika. Autor wspomina, że większość z nich ma oryginalną nazwę i opis zgodny z rzeczywistością. Nic dziwnego! Sam bowiem zwiedził te tereny przed napisaniem książki. Pozostaje jedynie wybrać odpowiedni środek transportu i wyruszyć śladami jej bohatera.

Baszta Prochowa w Myśliborzu.Cała przygoda Pana Samochodzika zaczyna się w miejscowości Jasień, która wzięła swoją nazwę od pobliskiego jeziora. Spoglądając na mapę stwierdzicie, że na całym Pojezierzu Myśliborskim nie ma takiej miejscowości. Jednak szczegółowy opis okolicy może wskazywać, iż książkowy Jasień to w rzeczywistości miasto Barlinek. Jezioro faktycznie przypomina kształtem literę „S”, jest pałac, młyn, nawet opis przyrody się zgadza. Być może to właśnie tu rozpoczął swoją przygodę Pan Samochodzik? Koniecznie musicie to sprawdzić!

Kolejnym przystankiem na drodze Tomasza – tak nazywał się w rzeczywistości bohater książki – był Myślibórz. Nie spędził tu wiele czasu, jednak z pewnością liczne zabytki powinny Was tu zatrzymać na dłużej.

Dalej Pan Samochodzik drogą przez Trzcińsko Zdrój udał się do Chojny. Choć samo Trzcińsko Zdrój nie jest opisane w książce, to z pewnością spędzicie tu miłe chwile. Dawniej był to znany kurort uzdrowiskowy. W Chojnie dociekliwy detektyw miał dłuższy postój. Pośród okazałych zabytków podziwiał również jeden z największych i najstarszych okazów platana w Polsce. Dziś drzewo liczy już ponad 270 lat!

Z Chojny przez Mętno Pan Samochodzik dotarł do miejscowości Dolsko. Tu dokładnie obejrzał kościół z potężną wieżą i tajemniczą szachownicą, jaką można dostrzec na jednej z kamiennych kwadr. Sami jednak musicie odnaleźć ten kamień!

Zwiedzając Dolsko dobrze zaplanujcie dalszą trasę. Opuszczając tą miejscowość Tomasz udał się do mauzoleum Haubitza na Polanie. Książka opisuje to miejsce jako jedno z najwyższych wzniesień na Pojezierzu Myśliborskim. Jest ich tu wiele, jednak żadne z nich nie wskazuje na istnienie kamieniołomu, a to właśnie stąd pochodził granit potrzebny do budowy mauzoleum. Faktem jest, że wiele wzniesień pojezierza usłanych jest potężnymi głazami. Rozbudowany opis mauzoleum wskazuje, że autor musiał je zwiedzać. Być może sami rozwiążecie tą zagadkę!?

Dalsza droga nieustraszonego detektywa wiedzie do Morynia. To piękne miasto otoczone jest jeziorem Morzycko, z którym związana jest również ciekawa legenda Raka. Spędzając noc nad jeziorem bohater udał się następnego dnia do Cedyni. Przed wiekami Mieszko I zwyciężył tu wojska dowodzone przez Hodona. Niedaleko miejscowości możecie, tak jak Pan Samochodzik, wejść na górę Czcibora, która przypomni Wam o średniowiecznej bitwie.

Kwadra ozdobiona ornamentem szachownicy - Moryń.

Z góry Czcibora Tomasz pojechał na południe do miejscowości Siekierki, gdzie na skrzyżowaniu dróg stoi czołg. Wiedział że pojazd broni drogi prowadzącej do cmentarza. Pochowano tam polskich żołnierzy.

Następnie trasa Pana Samochodzika wiedzie do Lubiechowa Górnego, gdzie oglądał kolejną szachownicę w poszukiwaniu rozwiązania zagadki zaginionego pamiętnika.

Przygoda bohatera książki kończy się nad Jeziorem Żabim. Sam akwen nie jest dokładnie oznaczony na mapie. Wiadomo jednak, że znajduje się w Puszczy Piaskowej nad Odrą. Być może chodzi tu o jezioro Ostrów? Rzeczywiście położone jest w puszczy okalającej miejscowość Piasek nad Odrą, a w jego wody wcina się półwysep, na którym Pan Samochodzik mógł założyć obóz.  

Wybierając się w tak fascynującą podróż sami możecie odkryć wszystkie tajemnice, jakie autor zamieścił w swojej książce. Piękno Pojezierza Myśliborskiego z pewnością Was zachwyci. Czyż nie taki był zamysł Zbigniewa Nienackiego i jego „Księgi strachów”!?

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Chojna - zabytkowe miasto

Chojna jest to miejscowość położona w południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na pojezierzu myśliborskim. Należy do tych nielicznych miast w Polsce, w których cały obszar starego miasta został wpisany do rejestru zabytków.

Dolsko - kto rozwiąże zagadkę?
Dolsko to jedna z bardziej tajemniczych miejscowości jaką można spotkać na Pomorzu Zachodnim. Położona jest między Chojną a Moryniem. Sam Pan Samochodzik – bohater serii książek Zbigniewa Nienackiego – prowadził tu swoje śledztwo.
Sadlno. Na szlaku szachownic
Jedyny miejscowy zabytek, okazuje się być częścią tajemniczej, pomorskiej układanki. Podobnie jak w wielu miejscowościach regionu – nawet po niemieckiej stronie granicy – również i w Sadlnie znajdziemy kościół z charakterystycznym motywem szachownicy.
Godków - w otulinie parku
Godków, a dawniej niemiecki Jädickendorf, to duża wieś w gminie Chojna około 6 kilometrów na południe od siedziby gminy. By trafić do miejscowości Godków wystarczy z Chojny udać się drogą krajową nr 31 w stronę Mieszkowic. Po przejechaniu około 6 kilometrów należy skręcić w prawo – droga lokalna doprowadzi Was do celu wycieczki.
Stolec
Stolec to przygraniczna miejscowość położona w północno-zachodniej części gminy Dobra. Warto przyjechać tutaj zarówno ze względu na zabytki, jak i piękną przyrodę.
Bitwa pod Cedynią - inscenizacja 2011

Co roku u podnóża góry Czcibora rozgrywana jest inscenizacja, która upamiętnia polskie zwycięstwo z X wieku. Sama bitwa miała miejsce 24 czerwca 972 roku, a polskimi oddziałami dowodził Mieszko I i jego brat Czcibor.

Moryński szlak
Wycieczka po okolicach Morynia. To zrówno szczypta tajemnicy i zagadek, jak i niezwykle romantycznych miejsc i urokliwych widoków.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Gość
  Gość  jak tylko będzie sprzyjająca pogoda to wybieram się na wycieczkę... :)
  2011-12-01 08:14 · Odpowiedz · Raportuj
 2. Gość
  Gość  Barlinek jako Jasień? Odważne. Spotkałem się z opinią, że Jezioro Jasień to Jezioro Chłop na północ od Myśliborza, ale brakuje tu wioski nad brzegiem, a tym bardziej pałacu. Prawda jest chyba zupełnie inna i mniej tajemnicza. Nienacki na potrzeby książki przeniósł Jasień o 300 km. Jasień tak na prawdę leży na Kaszubach, nad Jeziorem Jasień. http://tiny.pl/h13s8 Jest tutaj jezioro, wioska i pałac - obecnie niestety w ruinie.
  2011-12-05 22:26 · Odpowiedz · Raportuj
 3. Gość
  Gość  jak tak patrzę na jezioro Chłop to coś mi nie przypomina litery "S". Osobiście tam biwakowałem i w okolicy nawet kopca nie widziałem, który można by uznać za wzniesienie. Akurat Jezioro Barlineckie też zwiedzałem i muszę przyznać, że nawet jeśli to fantazja autora artykułu, to rzeczywiście bliska prawdzie. Opis rzeźby terenu się zgadza no i ten Pałacyk Cebulowy z dwiema wieżami stojący na wzniesieniu. A Młyn Papiernia...? Dla mnie artykuł ok.
  2011-12-06 08:33 · Odpowiedz · Raportuj
 4. Gość
  Gość  Szukam, szukam i znaleźć nie mogę... czytałem kiedyś o jakimś obserwatorium właśnie w okolicach Barlinka, że niby jakiś właściciel majątku miał takowe na własny użytek. Jak zwykle tekst wsiąkł jak kamień w wodę, ale jak tylko odnajdę to podlinkuję. Pozdro dla wszystkich NienackoFanów! :)
  2011-12-06 16:34 · Odpowiedz · Raportuj
  Gość
  Gość  Chyba nie obserwatorium tylko wymienione w książce mauzoleum. Niektórzy uważają, że to miejscowość Danków - miejscowość leżąca na południowy-wschód od Barlinka. Tutaj znajduje się mauzoleum na polanie, czyli tak jak w książce. http://tiny.pl/hjht2 Na mapie to tutaj: http://tiny.pl/hjht2 Tylko czy to nie za daleko od Myśliborza i okolicy? Chociaż jeśli Nienackiego bazą wypadową mógłby być Barlinek to i to mauzoleum mógł odwiedzić.
  2011-12-06 22:43 · Odpowiedz · Raportuj
 5. Gość
  Gość  Włączę się do dyskusji. Może to nazbyt odważna teza, ale przynajmniej w częściowo pokrywa się ona z fabułą książki. Może Nienackiemu chodziło o Chełm Dolny? http://zp.pl/Chelm_Dolny__dziedzict... mauzoleum jest, teren według mapy topograficznej też jest wyniesiony, a co ciekawe na kościele widoczny jest ornament tyle, że przedstawia krzyż grecki. Co o tym sądzicie?
  2011-12-07 12:43 · Odpowiedz · Raportuj
  Gość
  Gość  Tak, Chełm Dolny pasuje
  2014-06-06 22:46 · Odpowiedz · Raportuj
 6. Fozi
  Fozi  Z tego widać, że całe Pojezierze Myśliborskie to jedna wielka tajemnica i co krok kawał historii. Ale wracając do tematu. Przy Jasieniu na Kaszubach, ledwo paręnaście kilometrów na wschód, leży wieś Węsiory. Wioska ta, jako Gąsiory, jest miejscem akcji innej powieści Nienackiego - Skarb Atanaryka. To sugeruje, że Nienacki gęsto bywał na Kaszubach i po prostu podebrał parę miejsc i włożył w różne powieści.
  2011-12-07 22:13 · Odpowiedz · Raportuj
 7. Fozi
  Fozi  Z tego widać, że całe Pojezierze Myśliborskie to jedna wielka tajemnica i co krok kawał historii. Ale wracając do tematu. Przy Jasieniu na Kaszubach, ledwo paręnaście kilometrów na wschód, leży wieś Węsiory. Wioska ta, jako Gąsiory, jest miejscem akcji innej powieści Nienackiego - Skarb Atanaryka. To sugeruje, że Nienacki gęsto bywał na Kaszubach i po prostu podebrał parę miejsc i włożył w różne powieści.
  2011-12-07 22:13 · Odpowiedz · Raportuj
 8. Gość
  Gość  wybiore sie tam latem
  2013-03-18 20:21 · Odpowiedz · Raportuj
  Gość
  Gość  ja tam jestem co roku ;)
  2013-04-18 10:47 · Odpowiedz · Raportuj
 9. Gość
  Gość  Jedzim, jedzim!!
  2013-06-27 14:45 · Odpowiedz · Raportuj
Najbliżej
 
Myślibórz – miasto do zw...
 
Myśliborski ratusz znajduje się w poł...
 
Myśliborski cmentarz wojenny założono...
 
Serce miasta zostało otoczone murami ...
 
Rościn – niewielka miejscowość ...
 
Duża wieś leżąca na drodze krajowej n...
 
Renice to niewielka, ale za to bardzo...
 
Pierwsza wzmianka na temat tej miejsc...
 
Głazów jest jedną z tych miejs...
 
W lesie koło wsi Pszczelnik, leżącej ...
 
Dzisiaj nasze szlaki prowadzą nas do ...
 
Duża wieś, obecnie zamieszkiwana prze...
 
Wieś na uboczu głównych trakt&...
 
Sulimierz – wieś oddalona o 10 ...
 
Załęże to średniej wielkości wieś w p...
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
 
Obecnie wieś administracyjnie należąc...
 
To miejscowość położona nad Jeziorem ...
 
Ostrowiec to nieduża miejscowość poło...
 
Średniowieczna owalnica administrowan...
 
Duża wieś o czytelnym układzie owalni...
 
Miejscowość po raz pierwszy wzmiankow...
 
Warnice to jedna z najdalej na p&oacu...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90