Kościół, który dzisiaj góruje nad sławieńską starówką, pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Prace przy świątyni wspierała finansowo żona Barnima IV, Zofia. Ostatecznie budowa zakończyła się w 1364 roku, po 38 latach.
Po długiej budowie nastał również bardzo długi czas wyposażania świątyni. Proces ten trwał aż do drugiej połowy XV wieku). Najcenniejszym elementem, który znajdował się w kościele był renesansowy ołtarz. Niestety przez II wojnę światową nie dotrwał do naszych czasów.
Kiedy w marcu 1945 roku do miasta weszli Sowieci, budowla została zniszczona. Trwającą do końca lat pięćdziesiątych odbudowę rozpoczął zakon franciszkanów. Wtedy też powstał tryptyk maryjny oraz stacje drogi krzyżowej.

Dzisiaj w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdują się też m.in. współczesne organy, misa chrzcielna z XVI wieku, a w wieży – trzy dzwony z lat dwudziestych.
Fot. Wikipedia, Promocjaslawno
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl