Świerzno to dobra propozycja dla miłośników zwiedzania. Ryglowy kościół i dwór myśliwski przetrwały do naszych czasów i dzisiaj dumnie przypominają o szlacheckiej historii miejscowości.
To także dobra baza wypadowa na podróże po okolicy. Żeby znaleźć się na plaży w Pobierowie, wystarczy jechać 12 kilometrów na północ. Podobny dystans dzieli Świerzno od Kamienia Pomorskiego. Niewiele dalej (18 kilometrów) jest do Gryfic.
Początki wsi datuje się na epokę średniowiecza. Już w XIV wieku majątek – podobnie jak wiele innych miejscowości okolicy – należał do rodu von Flemmingów. To właśnie za ich sprawą powstały tutaj budynki, które dzisiaj są znakiem rozpoznawczym Świerzna.
Kościół
Ryglowa świątynia została wzniesiona w 1681 roku. Według źródeł, w przeszłości kościół był bardzo bogato wyposażony. Miały się tu znajdować m.in. srebrne kielichy z naniesionymi herbami Flemmingów oraz sosnowa chrzcielnica. Pod posadzką znajdują się kamienne sarkofagi dawnych właścicieli majątku. Nieopodal kościoła znajduje się mały cmentarz z nagrobkami z końca XIX wieku.

Dwór
XVIII-wieczny dwór magnacki został wzniesiony z inicjatywy Bogusława Bodo Flemminga. Całość założenia została rozmieszczona na trzech bokach prostokątnego dziedzińca. W południowym skrzydle znajduje się sala balowa. Malowidła na zwierciadlanym sklepieniu przedstawiały niebo ze słońcem, księżycem i gwiazdami. W honorowym miejscu (pod emporą muzyczną) umieszczono też tablicę z herbem rodu Flemmingów trzymanym przez herosów. Całość była też otoczona parkiem francuskim.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl