Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Aktualności

Święto Niepodległości - Szczecin 2012
Autor: Kamil, dnia 12-11-2012
Szczecin. Obchody Dnia Niepodległości. 2012.To już 94 lata mijają od wydarzeń, które do dziś świętujemy jako odzyskanie niepodległości. Jak powinniśmy świętować ten dzień? Właśnie tak jak to pokazuje Szczecin – po raz kolejny! Po oficjalnych uroczystościach na Wałach Chrobrego z udziałem, między innymi władz miasta, województwa, wojska i kościoła, mogliśmy podziwiać uroczystą defiladę przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej ze Szczecina. Oprócz marszu żołnierzy i przejazdu wozów bojowych mogliśmy podziwiać przelot dwóch samolotów SU-22, a później dwóch ciężkich śmigłowców szturmowych Mi-24. Oba niskie przeloty wzbudziły podziw mieszkańców i dosłownie czuć było drżenie ziemi.

Po defiladzie każdy czekał już tylko na inscenizację, która zapowiadała się naprawdę ciekawie. Do ostatniej chwili po polu bitwy przechadzali się pirotechnicy, sprawdzając, czy na pewno wszystko jest dopięte na przysłowiowy „ostatni guzik”. Profesjonalna pirotechnika na taka skalę, została w Szczecinie użyta po raz pierwszy.
Organizator wydarzenia Igor Górewicz nie krył zadowolenia i już zapowiedział, że niebawem przygotuje dla nas coś, co widuje się tylko na szklanym ekranie. W czasie inscenizacji Igor wcielił się w rolę narratora, dzięki któremu każdy z widzów mógł przybliżyć sobie historię i naprawdę zrozumieć o co chodzi w całej tej „zabawie”.

Fabuła opierała się na prawdziwych wydarzeniach z 1918 roku, kiedy to dopiero formująca się armia polska wystosowała rozkaz!:

Święto Niepodległości 2012 - Rozkaz!
„Do Żołnierzy Polaków Wojsk Niemieckich. Wzywam niniejszym wszystkich żołnierzy podoficerów i oficerów polaków, pełniących służbę w załodze niemieckiej do opuszczenia z bronią w ręku szeregów niemieckich i zameldowania się w komendzie Sztabu w ciągu 24 godzin od daty niniejszego rozkazu.


Szef Sztabu Wojskowego przy komendzie Okręgowej Polskiej Organizacji Wojskowej

Juliusz Ulrych
por.

d. 12 listopada 1918 r.

W taki właśnie sposób dochodziło do dezercji polskich żołnierzy służących w obcej armii. Doskonale pokazały to grupy rekonstrukcyjne Grodu Trzygłowa, Fizylierzy ze świnoujskiego Fortu Gerharda, Teatr Inscenizacji Historycznych i Muzeum Wału Pomorskiego z Wałcza, a także Stowarzyszenie Bastion z Polic. Elementy wystroju placu udostępnił Pan Leszek Budyłowski z Weteran Garaż.

W krótkim czasie nawiązała się zacięta walka z ostrą wymianą ognia, licznymi wybuchami i przeraźliwym hukiem serii z ciężkiego karabina Maxim. Całość zakończył samobójczy strzał w głowę dowódcy strony niemieckiej i akt kapitulacji tych, którzy przeżyli atak słabszego, ale niezwykle zmotywowanego oddziału polskiego. Po wszystkim w górę poleciały czapki – vivat niepodległość!

Po inscenizacji długo jeszcze Szczecinianie robili sobie zdjęcia z rekonstruktorami, wypytywali o ich pasję i uczucia, jakie towarzyszą podczas rekonstrukcji, zwłaszcza tym, którzy odtwarzają wojska niemieckie.

Budujący był widok Wałów chrobrego tego dnia, kiedy w słonecznej pogodzie tłumnie zasiedli na nich mieszkańcy Szczecina, Polacy, którzy przyszli wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości.
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl