Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Świnoujście - Fort Zachodni

Opublikowano w dniu: 2010-06-04       Aktualizowano w dniu: 2013-09-11

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Fort Zachodni wybudowany w latach 1856-61, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielskimi okrętami, był jednym z czterech dzieł fortyfikacyjnych, wzniesionych u ujścia Świny.

W forcie maksymalnie przebywało ok. 300 żołnierzy: piechurów i artylerzystów.
Podczas II Wojny Światowej w Forcie mieściła się szkoła artyleryjska Kriegsmarine. Ze słuchaczy szkoły utworzono kompanię szturmową Kriegsmarine, która została zaokrętowana na pancernik "Schleswig Holstein". Jako pierwsza wzięła udział w walkach na Westerplatte.

Od 2004 roku obiekt udostępniony jest do zwiedzania dla turystów jako zabytek architektury fortyfikacyjnej oraz muzeum twierdzy w Świnoujściu.  W zbiorach znajduje się  wiele ciekawych militariów, kolekcja starego szkła i porcelany.

Fort Zachodni w Świnoujściu

W sezonie letnim organizowane są jarmarki staroci i kiermasze militariów dla kolekcjonerów. Jest to również miejsce imprez artystycznych i sportowych np. wernisaże, Festiwal Studencki "FAMA" czy biegi przełajowe.
Fort Zachodni znajduje się w lewobrzeżnej cześć Świnoujścia na wyspie Uznam.

Fort Zachodni w Świnoujściu

Warto zobaczyć:

  • betonowy schron dowodzenia baterii "Henningsen" z pomieszczeniami sztabowymi i stanowiskiem dalmierza optycznego
  • galerię artyleryjską ze stanowiskami dla ciężkich dział nadbrzeżnych z XIX wieku
  • podziemny korytarz komunikacyjny
  • bramę obronną z otworami strzelniczymi dla broni ręcznej 

Strona internetowa: Fort Zachodni


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Świnoujście. Twierdza Portowa
28 grudnia 1973 roku. Śmiało można powiedzieć, że tego dnia dokonano „zamachu” na jeden z największych zabytków Świnoujścia – Twierdzę Portową. Wysadzono ją w powietrze, żeby pozyskać miejsce pod rozbudowę portu.
Świnoujście. Śladem umocnień
Pozostałości po dawnych umocnieniach to kolejny symbol Świnoujścia. Nadrzeczne forty, które do dziś stoją nad Świną, są częściowo otwarte do zwiedzania. Wizyta w tym miejscu może być niezapomnianą przygodą.
Świnoujście - miasto 44 wysp

Świnoujście to portowe miasto, położone na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór rozdzielone rzeką  Świną. Jedną z niezapomnianych atrakcji turystycznych jest przeprawa promowa, dzięki której można dostać się z jednej części miasta do drugiej.

Spacer po Świnoujściu

Świnoujście to prawdopodobnie jedyne miast na świecie, które położone jest na 44 wyspach. Czeka tu na Was prawdziwa moc atrakcji.

Szlak militarny wyspy Wolin

Wolin jest największą wyspą w Polsce. Jej rozległa linia brzegowa skupia wiele militarnych atrakcji. Niektóre z nich pochodzą jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90