28 grudnia 1973 roku. Śmiało można powiedzieć, że tego dnia dokonano „zamachu” na jeden z największych zabytków Świnoujścia – Twierdzę Portową. Wysadzono ją w powietrze, żeby pozyskać miejsce pod rozbudowę portu. Teren po fortecy pokryto betonowymi płytami.
Świnoujście miało stać się konkurencyjnym portem dla wielu miast Europy Zachodniej. To tutaj miał być ładowany węgiel i wysyłany do innych państw. Jednak na drodze rozbudowy Świnoportu stała ogromna twierdza o grubych i zdrowych murach.

Ta XIX-wieczna budowla była otoczona szeroką fosą, miała spory dziedziniec oraz dwie, neogotyckie wieże. Mówi się, że forteca była uzbrojona w 85 dział, a wewnątrz jej murów znajdowało się aż 130 pomieszczeń – w tym m.in. kino i siłownia. Można stwierdzić, że z zewnątrz przypominała solidny zamek.
Co więcej, już w czasach PRL, budynek był wpisany w rejestr zabytków. Tym bardziej, trudny do zaakceptowania jest fakt, że mimo to wysadzono go w powietrze. W ten sposób złamano nawet komunistyczne prawo o ochronie zabytków.

Do „czarnej roboty” zostali zaangażowani saperzy z Dziwnowa. Źródła historyczne wspominają, że po wysadzeniu obiektu, jeszcze długo zmagano się z uporządkowaniem terenu i rozbiórką pozostałości po ceglanych murach.
Kiedy dwa lata temu, w świnoujskim Porcie Handlowym odkryto pozostałości fundamentów twierdzy, sprawa powróciła na nowo. Kontrowersje budził fakt, że według zapisów, budowla miała zostać całkowicie zrównana z ziemią. Tymczasem po latach „znalazły się” jej podwaliny... Można odczytać nawet pochodzenie cegieł: Uckermünde – takie same znaczniki znajdują się na budulcu pobliskiego Fortu Gerharda.

Przez kilka decyzji sprzed lat, Świnoujście bezpowrotnie straciło jeden z najciekawszych i najpotężniejszych zabytków. Dzisiaj po budzącej respekt twierdzy pozostało jedynie wspomnienie oraz garść fotografii.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl