Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Świnoujście. Twierdza Portowa

Opublikowano w dniu: 2012-12-28       Aktualizowano w dniu: 2013-01-17 Autor: Marek

28 grudnia 1973 roku. Śmiało można powiedzieć, że tego dnia dokonano „zamachu” na jeden z największych zabytków Świnoujścia – Twierdzę Portową. Wysadzono ją w powietrze, żeby pozyskać miejsce pod rozbudowę portu. Teren po fortecy pokryto betonowymi płytami.

Świnoujście miało stać się konkurencyjnym portem dla wielu miast Europy Zachodniej. To tutaj miał być ładowany węgiel i wysyłany do innych państw. Jednak na drodze rozbudowy Świnoportu stała ogromna twierdza o grubych i zdrowych murach.
Twierdza Portowa w Świnoujściu
Ta XIX-wieczna budowla była otoczona szeroką fosą, miała spory dziedziniec oraz dwie, neogotyckie wieże. Mówi się, że forteca była uzbrojona w 85 dział, a wewnątrz jej murów znajdowało się aż 130 pomieszczeń – w tym m.in. kino i siłownia. Można stwierdzić, że z zewnątrz przypominała solidny zamek.

Co więcej, już w czasach PRL, budynek był wpisany w rejestr zabytków. Tym bardziej, trudny do zaakceptowania jest fakt, że mimo to wysadzono go w powietrze. W ten sposób złamano nawet komunistyczne prawo o ochronie zabytków.
Wysadzenie Twierdzy Portowej w Świnoujściu
Do „czarnej roboty” zostali zaangażowani saperzy z Dziwnowa. Źródła historyczne wspominają, że po wysadzeniu obiektu, jeszcze długo zmagano się z uporządkowaniem terenu i rozbiórką pozostałości po ceglanych murach.

Kiedy dwa lata temu, w świnoujskim Porcie Handlowym odkryto pozostałości fundamentów twierdzy, sprawa powróciła na nowo. Kontrowersje budził fakt, że według zapisów, budowla miała zostać całkowicie zrównana z ziemią. Tymczasem po latach „znalazły się” jej podwaliny... Można odczytać nawet pochodzenie cegieł: Uckermünde – takie same znaczniki znajdują się na budulcu pobliskiego Fortu Gerharda.
Fundamenty Twierdzy Portowej w Świnoujściu
Przez kilka decyzji sprzed lat, Świnoujście bezpowrotnie straciło jeden z najciekawszych i najpotężniejszych zabytków. Dzisiaj po budzącej respekt twierdzy pozostało jedynie wspomnienie oraz garść fotografii.

Świnoujście. Twierdza Portowa
Świnoujście. Twierdza Portowa
Świnoujście. Twierdza Portowa
Świnoujście. Twierdza Portowa
Świnoujście. Twierdza Portowa

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Świnoujście - Fort Gerharda

Fort Gerharda w Świnoujściu, do niedawna potocznie zwany Wschodnim, jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w naszej części Europy.

Świnoujście - Fort Anioła

Najstarszym z fortów w Świnoujściu jest Fort Anioła wybudowany w latach 1854-58, nazwany tak ze względu na podobieństwo do rzymskiego mauzoleum cesarza Hadriana i późniejszej siedziby papieskiej w Rzymie Zamku św. Anioła. Fort posiada trójkondygnacyjną rotundę zwieńczoną tarasem i basztą obserwacyjną.

Świnoujście - Fort Zachodni

Fort Zachodni wybudowany w latach 1856-61, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielskimi okrętami, był jednym z czterech dzieł fortyfikacyjnych, wzniesionych u ujścia Świny.

Świnoujście. Śladem umocnień
Pozostałości po dawnych umocnieniach to kolejny symbol Świnoujścia. Nadrzeczne forty, które do dziś stoją nad Świną, są częściowo otwarte do zwiedzania. Wizyta w tym miejscu może być niezapomnianą przygodą.
Świnoujście - miasto 44 wysp

Świnoujście to portowe miasto, położone na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór rozdzielone rzeką  Świną. Jedną z niezapomnianych atrakcji turystycznych jest przeprawa promowa, dzięki której można dostać się z jednej części miasta do drugiej.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90