Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Szachownice - tajemnica średniowiecza

Opublikowano w dniu: 2011-12-01       Aktualizowano w dniu: 2013-01-17 Autor: Kamil
W XIII wieku zrodziła się tajemnica, która po dziś dzień pozostaje nierozwiązana. Choć problemem zajmowali się historycy, archeolodzy i kulturoznawcy to nadal nie jest znana jej geneza. Całości dopełnia fakt, iż znamiona tajemnicy możecie spotkać w Polsce na średniowiecznych, kamiennych kościołach Pomorza Zachodniego. Jeśli kiedykolwiek w czasie zwiedzania kamiennych świątyń zastanawialiście się, jak natura mogła stworzyć regularny ornament szachownicy w granitowej masie, dotknęliście właśnie jednej z najciekawszych zagadek epoki średniowiecza.
Godków - kościół z ornamentem szachownicy.
Niektóre ze wspomnianych szachownic do dziś mają bardzo wyraźne dwukolorowe pola, na przemian jasne i ciemne. Przecież ich symbolika nie może być jedynie graficznym rozwinięciem dualizmu życia – jego jasnej i ciemnej strony.

Fragment szachownicy - kościół w Derczewie.Jak powstawały te znaki? To chyba jedyny pewnik, jaki stwierdzono w przeciągu wielu lat badań, a zajmowali się tym specjaliści nie tylko z Polski. Ustalono, że autorami ornamentów są najprawdopodobniej kamieniarze, którzy pracowali przy danej świątyni.

Wszystko zaczynało się od wygładzenia kamiennej kwadry. Następnie skuwano poszczególne pola o ściśle określonych kształtach, między innymi kwadratowych, trójkątnych, lub romboidalnych. Dzięki temu gładka powierzchnia pozostawała jasna, a skute pola uzyskiwały ciemną barwę. W zależności od użytego materiału efekt ten mógł być również odwrotny.

Powstało wiele hipotez, które mogłyby tłumaczyć istnienie szachownic. Żadnej jednak nie potwierdzono. O szachownicach nie wspominają dokumenty fundacyjne, czy inwentarzowe świątyń. Pominięto je nawet w opracowaniach architektonicznych.

Znaczna część kościołów ozdobionych szachownicą była wybudowana z fundacji templariuszy i miała z nimi ścisły związek. Jak jednak odczytać ten znak? Jeden z przekazów upatruje w szachownicach drogowskazu, który miałby prowadzić do ukrytego skarbu templariuszy. Faktem jest, że do dziś nie został on odnaleziony, mimo wnikliwych poszukiwań jeszcze w epoce średniowiecza. Ówcześni władcy otwierali każdy napotkany skarbiec. W żadnej z templarskich komandorii we Francji, Angli, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Włoszech, czy Szkocji, skarbce nie były pełne kosztowności. Gdzie więc znajduje się skarb?
 • Dolsko
 • Moryń
 • Lubiechów Górny
 • Lubanowo
 • Żarczyn
 • Derczewo
 • Załęże
 • Godków
W każdej z tych miejscowości, w założeniu murów kościoła, odnajdziecie przynajmniej jeden kamień ozdobiony szachownicą. Być może komuś z Was uda się rozwiązać zagadkę!Szachownica - kościół w Moryniu.
Na jej tropie znalazł się także sam Pan Samochodzik – bohater sagi Zbigniewa Nienackiego. W części „Księga strachów” dociekliwy detektyw przemierzał Pojezierze Myśliborskie w poszukiwaniu pamiętnika niemieckiego zbrodniarza wojennego i właśnie w Dolsku, Moryniu i Lubiechowie Górnym natrafił na szachownice. Niestety nawet jemu nie udało się doprowadzić sprawy do końca.

Czy twórcy szachownic zabrali swoją tajemnicę do grobu? Miejmy nadzieję, że komuś uda się ją zgłębić. A może ktoś z Was wpadł już na jakiś trop? Czekamy, aż podzielicie się z nami swoim odkryciem, a w szczególności legendarnym skarbem zakonu templariuszy!

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Dolsko - kto rozwiąże zagadkę?
Dolsko to jedna z bardziej tajemniczych miejscowości jaką można spotkać na Pomorzu Zachodnim. Położona jest między Chojną a Moryniem. Sam Pan Samochodzik – bohater serii książek Zbigniewa Nienackiego – prowadził tu swoje śledztwo.
Sadlno. Na szlaku szachownic
Jedyny miejscowy zabytek, okazuje się być częścią tajemniczej, pomorskiej układanki. Podobnie jak w wielu miejscowościach regionu – nawet po niemieckiej stronie granicy – również i w Sadlnie znajdziemy kościół z charakterystycznym motywem szachownicy.
Pomorze Zachodnie. Tropem zabytków
Rozsiane po całym województwie budowle, konstrukcje i przedmioty z przeszłości to jedna z charakterystycznych części Pomorza Zachodniego. Przetrwały zawieruchę wieków, wojny i najazdy, aby do dziś prawić pieśń o dawnych czasach.
Moryński szlak
Wycieczka po okolicach Morynia. To zrówno szczypta tajemnicy i zagadek, jak i niezwykle romantycznych miejsc i urokliwych widoków.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Gość
  Gość  Hmmm... gdzieś musi być klucz do tej zagadki. Jestem pewien, że ukryty jest właśnie na Pojezierzu Myśliborskim. Chyba trzeba zacząć poszukiwania. A może jakaś akcja grupowa? Oczywiście podział łupu fifty-fifty :) no chyba, że grupa będzie miała więcej niż dwie osoby :P
  2011-12-06 11:25 · Odpowiedz · Raportuj
  Gość
  Gość  To nie gdzieś tutaj ma być niby ukryty skarb templariuszy?
  2011-12-06 22:50 · Odpowiedz · Raportuj
 2. Gość
  Gość  Ja tam nie wierzę, że to znak budowniczego. Są kościoły, gdzie są po dwa, albo i po trzy znaki. Cały cech rzemieślników się znakował?
  2012-05-28 18:07 · Odpowiedz · Raportuj
 3. Gość
  Gość  Enter za wcześnie wcisnąłem. Nie widzę zdjęcia na stronie ale o ile pamiętam to w Lubanowie są dwie szachownice jedna pod drugą - co to ma oznaczać?
  2012-05-28 18:10 · Odpowiedz · Raportuj
 4. Gość
  Gość  Ostatnio w Myśliborzu coś odkryto. Szachownicę.
  2013-01-28 23:23 · Odpowiedz · Raportuj
 5. Gość
  Gość  A owszem odkryto ... w Myśliborzu i dwie następne po zachodniej stronie granicy http://architektura.pomorze.pl/
  2013-01-29 10:41 · Odpowiedz · Raportuj
 6. Gość
  Gość  Sprawa jest prosta. SZachownica była symbolem szlachciców zamieszkujących tamte tereny. Nie jestem w stanie sobie teraz przypomnieć jakie nazwisko rodowe posiadali, ale umieszczali ją na każdej budowli sakralnej na swoich ziemiach, jako znak rozpoznawczy w celu uniknięcia późniejszych roszczeń w razie gdy nastanie wojna i stracą ziemię. Tak jak dzisiaj był to pewien rodzaj zabezpieczzenia prawnego.
  2015-05-22 11:02 · Odpowiedz · Raportuj
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook