Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Szczecin - Wzgórze Napoleona

Opublikowano w dniu: 2012-10-30       Aktualizowano w dniu: 2013-03-11 Autor: Arek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Wzgórze Napoleona – kopiec usypany w 1808 roku przez żołnierzy francuskich dla upamiętnienia urodzin i imienin cesarza Napoleona Bonaparte. Kopiec znajduje się w Szczecinie, u zbiegu ulic Klonowica i Unii Lubelskiej, obok lądowiska dla śmigłowców LPR.

30 października 1806 roku kilkuset francuskich huzarów dowodzonych przez gen. Antoniego de Lasalle zdobyło pruską twierdzę jaką był wtedy Szczecin. Wojska francuskie i polskie stacjonowały w miejscu, gdzie dziś mieści się Szpital Kliniczny nr 1 aż do 1813 roku.

Klika lat później kopiec został przemianowany na Wzgórze Niemieckie. Postawiono na nim pomnik w postaci żeliwnej kolumny zwieńczonej Krzyżem Żelaznym. Pomnik upamiętnia niemieckich bohaterów wojny 1813 roku.

Szczecin. Wzgórze Napoleona.

Po II wojnie światowej kolumna została pozbawiona krzyża i w tej postaci zachowała się do dziś. Mało kto z mieszkańców Szczecina wie co to jest za wzgórze i co to za kolumna na jej szczycie. Jest to do dziś jedyny widoczny w Szczecinie ślad po wojskach napoleońskich.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Tweetuj Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
  1. Greg
    Greg  A niedaleko znajduje się cmentarz żołnierzy napoleońskich w centrum osiedla , o którym też mało kto wie. Jest to kolejny ślad do tych wojskach .
    2013-10-30 08:32 · Odpowiedz · Raportuj
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
Wielkanoc w tradycyjnym stylu

Bukowy Dworek - Wielkanoc

Wiejski Koncur, Dolina Miłości
REKLAMA
Fort Gerharda. Cud Polski 2012.
REKLAMA
średnia ilość wyświetleń dziennie: 91 450
Popularne atrakcje
Facebook