Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Szczecin - rzeźba Jana z Kolna

Opublikowano w dniu: 2012-11-08       Aktualizowano w dniu: 2012-11-08 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Wały Chrobrego to jedna z wizytówek Szczecina. Każdego dnia przechadzają się tędy jego mieszkańcy by popatrzeć na Odrę i panoramę portu. To również obowiązkowy punkt wycieczki turystów zwiedzających miasto.

Centralny punkt Wałów Chrobrego zajmuje fontanna z tarasem widokowym. W pionowej ścianie odnajdziemy dwie wnęki w których umieszczono rzeźby. Wiecie co one przedstawiają?

Ta, którą widzicie po lewej stronie to Jan z Kolna. Wzdłuż Odry, tuż u „stóp” Wałów Chrobrego, biegnie nawet ulica Jana z Kolna. To bardzo ciekawa postać, o której wspominamy w innym artykule.

Szczecin. Rzeźba Jana z Kolna.Autorem rzeźby jest Sławomir Lewiński, znany polski rzeźbiarz XX wieku. Od 1945 roku był związany ze Szczecinem. Jego prace możemy podziwiać również poza granicami miasta – na przykład pomnik na Cmentarzu Wojennym w Gryfinie.

 
  Gryfino - Cmentarz Wojenny

Rzeźba Jana z Kolna powstała w 1970 roku. Wówczas przeprowadzano renowację terenów wokół Wałów. Uruchomiono nieczynną fontannę, a puste nisze, tuż ponad basenem fontanny, postanowiono wypełnić kamiennymi figurami znanych postaci związanych z morzem. Rzeźba Jana z Kolna wspiera jedną dłoń na kotwicy, w drugiej natomiast trzyma niewielki żaglowiec – z pewnością jest to nawiązanie do głośnej wyprawy z 1476 roku, w której duńska armada dotarła do wschodnich brzegów półwyspu Labrador. Żeglarz z obfitą, spływającą na piersi brodą, spogląda w stronę Odry, jakby tęsknił za morską przygodą. Na postumencie wyryto napis Jan z Kolna.

Gdy będziecie w okolicach Wałów Chrobrego, zwróćcie szczególną uwagę na tą rzeźbę. Czy to właśnie Jan z Kolna, Polak, odkrył Amerykę?

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Szczecin. Posąg Flory
Rzeźba przedstawia rzymską boginię kwitnącej, wiosennej roślinności – Florę oraz dwóch, małych kupidynow. Powstanie figury datuje się na ok. 1730 rok.
Maszt Maciejewicza
To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Szczecinie. Dla tych, którzy są tutaj po raz pierwszy, jest to jeden z głównych punktów orientacyjnych - Maszt Maciejewicza.
Szczecin. Budynek Muzeum Narodowego
Beżowy budynek z zielonym dachem, jest jedną z najbardziej charakterystycznych brył tworzących szczeciński pejzaż. Ten gmach razem z budynkiem ZUW tworzy najsłynniejszą panoramę miasta.
Szczecin. Pomnik Adama Mickiewicza
Spacerując Wałami Chrobrego, warto wybrać się za gmach Muzeum Narodowego. Oprócz parku znajduje się tutaj skwer. Na jego skraju dumnie stoi Adam Mickiewicz.
Jan Wyszak - szczeciński pirat
O tym, że Szczecin żeglarstwem stoi wiadomo od dawna. Już tysiąc lat temu, w morską historię Europy wpisał się Jan Wyszak – wójt, kupiec i... pirat.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook