Pleciuga to potocznie człowiek gadatliwy, lubiący dużo mówić na przeróżne tematy – taką definicję podaje Słownik Języka Polskiego – taką też nazwę otrzymał w 1957 roku ówczesny Teatr Lalek „Rusałka”. To właśnie on był protoplastą Teatru Lalek „Pleciuga” znanego przez wszystkich szczecinian i nie tylko. Nowa nazwa została wyłoniona na drodze konkursu rozpisanego wśród najmłodszych widzów i jest nader adekwatna. W Teatrze kluczem jest bowiem słowo i to nie tylko to poważne, ważkie, ale także lekkie i zabawne.
Teatr „Pleciuga” kieruje swoją ofertę przede wszystkim do widza „małego”, ale jest też otwarty na widza dojrzałego. To właśnie na jego deskach wystawiono pierwszą sztukę dla młodzieży i dorosłych – „Rzecz o Jędrzeju Wowrze” Jana Wilkowskiego. Sztuka miała swoją premierę w 1983 roku i raz na zawsze przełamała stereotyp, że odbiorcami sceny lalkowej są jedynie dzieci.
Upaństwowienie szczecińskiej sceny teatralnej, a tym samym powstanie „Pleciugi” datuje się na rok 1958. Od tamtej pory Teatr posiadał cztery siedziby. Pierwszą z nich była willa przy al. Wojska Polskiego 64, w której to mieścił się do 1972 roku Drugą był gmach przy ul. Kaszubskiej 9, gdzie istniał do 2008 roku W ramach realizacji dużej inwestycji, jaką było zagospodarowanie terenu po spalonej Kaskadzie, wolnostojący budynek dawnego Teatru wyburzono. Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Szczecińskiego „Pleciuga” przez 8 miesięcy działała w Akademickim Centrum Kultury.
W maju 2009 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowego gmachu „Pleciugi”. Budynek stanął przy dawnym placu Żukowa, który zmienił dzięki temu nazwę na plac Teatralny. Obiekt pochłonął około 35 mln zł. i został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyposażono go w nowe, elektrycznie sterowane urządzenia do zmiany dekoracji i zapadnie sceniczne. Oprócz kluczowych dwóch sal teatralnych (na 300 i 50 miejsc), artyści mają do dyspozycji nowoczesne garderoby, pokoje gościnne dla przyjezdnych, a także pracownie: stolarską, ślusarską i lalkarską. Budynek mieści również salę konferencyjną i dwie sale edukacyjne, a także przytulną kawiarenkę. Wystawny hol już od progu przenosi widzów w bajkowy świat.
Otoczenie „Pleciugi” to skwer z dużą ilością zieleni, placem zabaw i fontanną multimedialną – miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród szczecinian. Urbaniści nie zapomnieli też o zmotoryzowanych udostępniając 80 miejsc parkingowych.
Od 1996 roku Teatr Lalek jest współgospodarzem Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt, a od 2011 roku także festiwalu dla dzieci – Mały Kontrapunkt. Tegoroczna edycja Przeglądu Teatrów odbędzie się w dniach 15-21 kwietnia. Wcześniej bo już 12 kwietnia w Szczecinie zawita Mały Kontrapunkt, który potrwa do niedzieli 14 kwietnia. Otworzyć ma go długo wyczekiwana premiera przedstawienia „Julian to wiem”. Będzie to jednak spektakl poetycko-taneczny, a nie lalkarski.
Teatr Lalek „Pleciuga” to instytucja, która pełni ważną rolę na mapie kulturalnej Szczecina. Na jego historię składają się wybitni twórcy, aktorzy-profesjonaliści, wizjonerzy i artyści, którzy popularyzowali i rozwijali tę specyficzną dziedzinę sztuki. To idealne miejsce do odwiedzenia w weekend, gdzie zarówno dzieci, jak i rodzice, znajdą rozrywkę na wysokim poziomie w przystępnej, luźniejszej formie.
Pierwsza fotografia pochodzi z serwisu Wikipedia (fot. Teatru - Mateusz War.).