Park im. Jana Kasprowicza jest największym tego typu obiektem w Szczecinie i zajmuje powierzchnię ok. 50 hektarów. To jedno z najpopularniejszych miejsc spacerowych w mieście.
Zieleniec został założony w 1900 roku i nazywany był Quistorp Park od nazwiska człowieka, który przekazał te tereny miastu. Mógł je rozparcelować i sprzedać pod zabudowę, jednak wolał, aby Szczecin miał atrakcyjne tereny rekreacyjne. W tym celu powstały alejki spacerowe, punkty widokowe, a nawet trasy konne.
Plan wypalił – park do dzisiaj jest bardzo chętnie odwiedzany przez osoby w każdym wieku. To również jedno z ulubionych miejsc treningu biegaczy. Wyjątkowo ciekawie prezentuje się rzeźba terenu – liczne pagórki, wzniesienia, pochyłości dodają temu miejscu unikalnego uroku. A zimą są wręcz ubóstwiane przez najmłodszych miłośników sanek. Z kolei brzegami jeziora Rusałka często spacerują zakochani i całe rodziny.

Jezioro Rusałka to zbiornik zaporowy, którego początki sięgają kilkuset lat wstecz. Powstało w wyniku sztucznego spiętrzenia wód płynącego tu strumienia – Osówki. W tej okolicy były dwa młyny: Słodowy (po wschodniej stronie Rusałki) oraz Lübschego (po stronie zachodniej). Okolice jeziora w przeszłości były ciekawie zagospodarowane – można było tu wypożyczyć łódkę oraz posiedzieć w kawiarni, która powstała w młynie słodowym. Niestety budynek wraz z werandą i pomostem został rozebrany na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Dzisiaj brzegi Rusałki są połączone dwoma mostkami. Półokrągły, przerzucony w połowie długości jeziora jest jednym z ulubionych miejsc zakochanych, którzy barierki po obu jego stronach obwieszają imiennymi kłódkami. |
Na terenie parku znajduje się również amfiteatr im. Heleny Majdaniec. Jest to popularne miejsce letnich wydarzeń kulturalnych, a sam kompleks Teatru Letniego jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Właśnie w tym parku przed laty swoją karierę zaczynały takie sławy jak: Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Karin Stanek, czy też Niebiesko-Czarni.
Od kilkunastu lat, na zboczu w pobliżu jeziora znajduje się oryginalny, wieloelementowy pomnik autorstwa Władysława Hasiora. Ogniste Ptaki wykonane są ze stalowych elementów, łańcuchów, prętów i blachy. Ten niezwykły zwierzyniec powstał już w latach siedemdziesiątych i początkowo znajdował się na szczecińskim Podzamczu. W momencie odsłonięcia, ptaki były rozświetlone ogniem - nazwa idealnie pasowała do efektu :)

Kiedy rozpoczęła się budowa Trasy Zamkowej, pomnik został przeniesiony na Plac Zgody. Jednak w tym miejscu miała powstać nowa kamienica. Ogniste Ptaki trafiły więc do magazynu, gdzie czekały pięć lat na lepsze czasy. W 1994 roku zostały umiejscowione na skarpie przy Teatrze Letnim.
W granicach parku mieści się też jeden z najbardziej znanych symboli Szczecina – Pomnik Czynu Polaków. Trzy orły zostały odsłonięte w 1979 roku. Miały być podziękowaniem dla mieszkańców za odbudowanie miasta. Monument ma wysokość 22,5 m i waży 60 ton.
Park Kasprowicza jest też ciekawym miejscem dla botaników. Posadzono tutaj dziesiątki drzew i krzewów (mówi się o ponad 200 różnych gatunkach), w tym także tych bardzo rzadko występujących w Polsce (np. sosna żółta, cyprysik błotny, platan i jesion mannowy).
Jan Kasprowicz to polski poeta, dramaturg i krytyk literacki. Żył w latach 1860 - 1926. Jego twórczość zaliczana jest do nurtu Młodej Polski. W historii zapisał się jako prekursor wiersza wolnego i katastrofizmu.
Uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów polskiej literatury. Jego wiersze były wynikiem trudnych doświadczeń życiowych (biedy, samotności) oraz próby nawiązania dialogu z Bogiem.
Wybrana twórczość: Chrystus (1890), Świat się kończy (1891), Ginącemu światu (1901), Księga ubogich (1916). |
Razem z Parkiem Leśnym Arkońskim, Park Kasprowicza tworzy zespół przyrodniczo-krajobrazowy. To naprawdę genialne miejsce na sport, turystykę i wypoczynek.