Ciekawym zabytkiem kościelnym jest zachowana wieża po kościele garnizonowym Marcina Lutra z 1904 roku. W wyniku zaniedbań kościół został w końcu rozebrany. Jedynym śladem po nim jest tylko wieża.
Decyzję o budowie kościoła podjęto w 1902 roku wyznaczając lokalizację obok parku zdrojowego. Pieniądze na budowę kościoła przekazała konsul Emilia Heys, ówczesna najbogatsza mieszkanka Świnoujścia. Wybudowany kościół był kościołem protestanckim, gdyż na przełomie XIX/XX wieku ludność pomorza zachodniego nie była jednolita religijnie, z przewagą wyznania protestanckiego.
W wyniku bombardowań miasta podczas II wojny światowej jedna z bomb uszkodziła dach kościoła. Jednakże powstałe szkody szybko naprawiono. Po wojnie w wyniku przejęcia Świnoujścia przez państwo polskie i wygnaniu miejscowej ludności, kościół został opuszczony. Od 1962 nastąpił proces rozbiórki kościoła, który zatrzymał się na wieży. Przyczyną było usytuowanie wieży na mapach nawigacyjnych, których zmiana nie była prostym zabiegiem. Dlatego postanowiono wieżę zostawić.
W 2003 roku prywatny inwestor przejął wieżę i ją wyremontował. W 2005 roku wieża została udostępniona do zwiedzania. Obecnie na jej szczycie znajduje się najwyższy w Świnoujściu punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na całe miasto.
Wieża, wraz z tarasem widokowym, dostępna jest do zwiedzania codziennie w godzinach 10:00 - 18:00. Ceny biletów: 5 zł (normlany), 4 zł (ulgowy) |