MIECZ nigdy nie był bronią prymitywną, a jego najwcześniejsze formy były równie wyrafinowane i równie eleganckie, jak te najpóźniejsze – tu środkowa epoka brązu wyciąga rękę poprzez trzy tysiąclecia by uścisnąć dłoń dworu Ludwika XV. (E. Oakeshott).

Historia miecza to historia ludzkości. Określenie go jako „biała broń” oznacza o wiele więcej niż tylko „najstarsza, najbardziej uniwersalna, najbardziej różnorodna spośród broni, jedyna która trwała poprzez czasy”. Ona, ona lub ono – ponieważ rodzaj bywał różny – był czczony przez kapłanów i ofiary niczym bóg. […] Miecz stał się już nie tyle abstrakcją, ale osobistością obdarzaną zarówno ludzkimi, jak nadludzkimi cechami. […] Od niepamiętnych czasów ten król wszelkiej broni, twórca i niszczyciel zarazem, rzeźbił historię, formował narody i kształtował świat. (Richard F. Burton, 1884)
Skąd wziął się miecz? Jak wykuwa się miecz damasceński? Czy miecze miały imiona? Czym walczyli Celtowie, a czym Rzymianie? Jak pasowano rycerzy? Czym walczył Roland? Jak wygląda miecz barbarzyńców, a jak wikingów? Dlaczego Spartanie walczyli blisko przeciwnika?
Wystawa MIECZE EUROPY to jedyna ekspozycja ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Nowoczesna i estetyczna forma, przemyślana zwięzła oprawa i komplementarność poszczególnych elementów.
Wystawa MIECZE EUROPY przedstawia:
-
ewolucję technologii wykonania, kształtu, rozmiaru i sposobów użycia
-
znaczenie symboliczne i rytuały związane z mieczem
-
przybliża sylwetki najsławniejszych mieczy w historii
-
pokazuje proces i etapy powstawania głowni damascenizowanej
Wystawa MIECZE EUROPY to:
-
wybór ok. 60 kopii mieczy wykonanych z brązu, żelaza i stali
-
bogate opisy oraz tablice tematyczne
-
2 film edukacyjne wraz z własnymi odtwarzaczami i monitorami
-
instalacje przestrzenne („Węzeł Gordyjski”. „Ekskalibur”, „Miecze Grunwaldzkie”)
-
eksponaty uzupełniające (miecze, pancerze, tarcze)
-
własne gabloty i oświetlenie
Aktualny adres wystawy: KOŁOBRZEG ul. Marii Rodziewiczówny 13 SZPITAL UZDROWISKOWY "MUSZELKA" |