Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Żabów

Opublikowano w dniu: 0000-00-00       Aktualizowano w dniu: 2015-12-30 Autor: Kamil

ŻabówŻabów to wieś, o której wzmianki pośrednio pochodzą z 1272 roku. W 1327 roku książęta szczecińscy Otton I i Barnim II nadali 5 włók ziemi w Żabowie na rzecz kolegiaty NMP w Szczecinie. W roku 1344 ród von Woberminów złożył z tych ziem hołd lenny Ottonowi I. W XV wieku osada przeszła w posiadanie rodu von Kolbenecków. Po śmierci Henninga von Kolbenecka, ostatniego z rodu, w 1526 roku ziemie przejął Bertram von Plötz - prawdopodobnie jego zięć lub pasierb. W 1652 roku Joachim von Plötz sprzedał je Christianowi von Düringshofenowi. W 1752 roku majątek został przekształcony w alodium. W 1803 roku wykupił go pułkownik Johann Caspar von Heyden, który w późniejszych latach przekazał go synowi. Od 1828 roku należał do rodziny Doehnów, w 1843 roku do rodziny Runge z Jesionowa, a w 1853 roku do Eisenharta Eduarda Tumeleya. W późniejszych latach majątek kilka razy zmieniał swoich właścicieli, by od roku 1914 należeć do Wilhelma Messnera.

Kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela

Kościół p.w. Jana Chrzciciela w ŻabowieKościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela w Żabowie został wzniesiony w 2 połowie XV wieku. W wieku XVI stał się ewangelicki i jednocześnie został filią parafii w Ryszewku. Pierwotnie był salowy, z wnętrzem nakrytym otwartym wiązaniem dachowym lub drewnianym pseudosklepieniem. W kolejnych latach uległ przekształceniom, a w 1899 roku rozbudowie. Zyskał wówczas wieżę z dzwonem fundacji Sophie Tumeley, a wewnątrz znalazła się nowa empora muzyczna.

Przed 1945 rokiem w kościele znajdowały się m.in. barokowa ambona połączona z ołtarzem z ok. 1700 roku i późnorenesansowe, prawie 100 lat starsze, stalle z baldachimem i parapetem. Kościół jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań folwarcznych, w obrębie cmentarza przykościelnego, oddzielonego od drogi otynkowanym murem. Obecnie jest to późnogotycka świątynia z neogotycką wieżą. Jest ona w dolnej kondygnacji kamienna z ostrołukowym portalem od zachodu. Natomiast górna część jest ceglana i trzykondygnacyjna. Na ścianie ołtarzowej znajduje się obraz Chrzest Chrystusa w Jordanie z 1 połowy XVIII wieku, który w 1945 roku został przeniesiony z pałacu w Żabowie.

Na placu przykościelnym zobaczyć można pozostałości po cmentarzu, a przy nich głaz będący pomnikiem żołnierzy poległych w I wojnie światowej, wzniesionym po 1918 roku.

 Zespół podworskiZespół podworski znajduje się na południe od kościoła, po południowo-zachodniej stronie drogi. Składa się z zabudowań folwarcznych i parku.

Zabudowania folwarczne są rozmieszczone wokół prostokątnego dziedzińca gospodarczego. Surowcem użytym do budowy była czerwona cegła, a dwuspadowe dachy pokryte zostały dachówką. Do dziś zachowały się obiekty takie jak: stajnia, obora, stodoła, stolarnia czy kuźnia.

Park pierwotnie był angielski, na przełomie wieków XIX/XX przebudowano go na park krajobrazowy typu leśnego. Obecnie zachował się staw z wyspą.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Obraz Petra Brandla w Żabowie
Młody historyk sztuki ze Szczecina, Michał Dębowski, dokonał niezwykłego odkrycia. Od 70 lat na ścianie kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela w Żabowie znajduje się obraz przedstawiający postać Jana Chrzciciela udzielającego chrztu Chrystusowi. O wyjątkowości tego nadzwyczajnego arcydzieła świadczy fakt, że zostało namalowane przez najwybitniejszego malarza baroku Europy Środkowej, Petra Brandla, nazywanego „czeskim Rubensem”.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook