Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Żarczyn - tajemnicze szachownice

Opublikowano w dniu: 2011-03-16       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

To jedna z tych miejscowości, która do dziś nie ma swojej jasnej historii. Położona jest przy drodze wojewódzkiej, która prowadzi z Krajnika Dolnego przez Banie, Pyrzyce do Piasecznika. Być może dawniej istniała tu osada słowiańska, zanim jeszcze doszło do kolonizacji miejscowości na prawie niemieckim i nadaniu nazwy Schonfeld. Źródła wymieniają Arnolda i Mikołaja, ówczesnych mieszkańców Schonfeld, którzy byli świadkami nabycia lasu koło niedalekiej wsi Pacholęta. Owe dobra miał zakupić książe Bogusław IV z dynastii Gryfitów. Inne, XIII wieczne przekazy wspominają, iż wsią interesowała się rodzina von Wedlów (ród szlachecki pochodzący z Holsztynu). Na przestrzeni wieków przynależała jeszcze do kilku rodów. Po 1788 roku ostatecznie weszła w państwowe posiadanie.

Dziś wieś z zachowanym jeszcze układem owalnicowym administrowana jest przez gminę Widuchowa, której siedziba oddalona jest o około 14 kilometrów na północny – zachód.  W połowie XIX wieku istniały tu jeszcze młyn i wiatrak. Obecnie najbardziej okazałym zabytkiem, świadczącym o średniowiecznej historii Żarczyna jest kościół z końca XIII wieku. Wczesnogotycka świątynia mocno ucierpiała podczas II wojny światowej. Odbudowano ją dopiero w 1979 roku.

Żarczyn. Kościół filialny pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Prostokątną, orientowaną budowlę wzniesiono z kostki granitowej, którą ułożono w regularne warstwy. Początkowe założenie świątyni nie obejmowało chóru i wieży. W XIX wieku, nad zachodnim szczytem dobudowano ceglaną, kwadratową w przekroju wieżę o szerokości nawy, którą zwieńczono ośmiobocznym, ostrosłupowym hełmem. Od północy, zachodu i południa zdobią ją płytkie blendy o ostrołukowym zamknięciu. Każda z dwoma oknami o takim samym założeniu, przy czym po zachodniej stronie znajdują się dwie blendy w układzie pionowym.

Żarczyn. Kościół filialny pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.Podobne założenie okien występuje na murach nawy od strony północnej, południowej i wschodniej. Wąskie  okna okalają ościeża rozglifione na zewnątrz, co w połączeniu z ukośnie wymurowanymi parapetami, wprowadza więcej światła do wnętrza świątyni.  Od wschodu widoczne jest zdobienie szczytu w postaci układu blend ostrołukowych i okrągłych wraz z centralnym, również okrągłym otworem okiennym.

Główne wejście do świątyni znajduje się po zachodniej stronie. Dawniej istniały trzy portale wejściowe: północny i dwa południowe, z których niezamurowany pozostał tylko jeden z południowych portali. Właśnie w jego ościeże wmurowano kamień z ornamentem rombów i szachownicy. Drugi taki kamień znajduje się w południowo – wschodnim narożniku kościoła.

Te tajemnicze, zdobione kamienie są przedmiotem badań historyków i znawców z wielu krajów. Występują one licznie w murach średniowiecznych kościołów naszego województwa, przywołując na myśl karty książki Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i dziwne szachownice" – dawniej "Księga strachów".

Wokół przykościelnego placu biegnie kamienny mur z przyporami, który wyznacza teren dawnego cmentarza. We wsi częściowo zachował się jeszcze zespół folwarczny wraz z kolonią, którą utworzono dla jego pracowników. Warto również zwiedzić park podworski z drugiej połowy XIX wieku.

A może ktoś chciałby rozwiązać zagadkę tajemniczych szachownic? Każdy bowiem ma w sobie coś z "detektywa". Dla potrzeb tak atrakcyjnej wycieczki nie trzeba być pracownikiem muzeum, czy nawet przynależeć do ORMO, choć przejażdżka "Warszawą" Pana Samochodzika, jeszcze bardziej podniosłaby atrakcyjność całej wyprawy.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
  1. paulina
    paulina  moja wies mieszkam w niej od urodzenia a mam 24 lata
    2013-06-05 10:12 · Odpowiedz · Raportuj
  2. Gość
    Gość  Bardzo lubie ta miejscowosc
    2013-07-04 12:31 · Odpowiedz · Raportuj
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90