Żelewo, dawniej Seelow, to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, na zachodnim brzegu jeziora Miedwie – pod względem wielkości jest ono piątym jeziorem w Polsce. Miejscowość ma typowo ulicowe rozplanowanie zabudowy rozciągnięte na osi północ-południe. Około 1,5 kilometra na południowy-zachód znajduje się jezioro Żelewko, które z całą pewnością wzięło swoją nazwę od nazwy wsi.
Dawniej mieszkańcy tej urokliwie położonej wsi zajmowali się głównie poławianiem ryb i rolnictwem. We wsi znajdował się niegdyś młyn wodny, z którego korzystali nie tylko mieszkańcy Żelewa. Wybudowali go cystersi z Kołbacza, a sama miejscowość wliczała się w spis ich posiadłości.
Do dnia dzisiejszego zachował się piękny kościół z końca XVII wieku. Jego prostokątną bryłę oparto o ryglową konstrukcję z wyraźnie kontrastującymi, ciemnymi belkami i białym wypełnieniem pól. Całość budowli przykryto dwuspadowym dachem, który obecnie pokrywa dachówka karpiowa. Świątynia została konsekrowana pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W jej wnętrzu znajduje się jeszcze barokowe wyposażenie, między innymi ołtarz główny z 1698 roku oraz ambona z 1683 roku. Około metra od zachodniego szczytu świątyni znajduje się wieża dzwonnica. W całości wybudowano ją z drewna i zwieńczono dwukondygnacyjnym, stożkowym dachem w barokowym stylu. Kilka metrów na zachód od kościelnej parceli znajduje się cmentarz.

Obecnie Żelewo zmienia swój charakter na wieś letniskową. Ma to związek z bardzo atrakcyjnym położeniem, tuz przy zachodnim brzegu jeziora Miedwie, które udostępnia turystom wręcz nieograniczone możliwości uprawiania sportów wodnych. Miejscowość jest położona z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych. Mimo to łatwo tu trafić, a z całą pewnością wszelkie uroki okolicy, cisza i spokój wypoczynku, będą dla Was wystarczającą zachętą.