Barlinek to niezwykle przytulne miasto, które z łatwością oczaruje każdego. Swój niepowtarzalny klimat zawdzięcza przede wszystkim malowniczemu położeniu pośród lasów, jezior i wzgórz. Przepływa przez nie również rzeka Płonia. Trudno wymarzyć sobie lepsze miejsce na spędzenie urlopu.
Barlinek w 1278 roku był brandenburskim grodem obronnym, stojącym na straży granicy państwa. W tym właśnie roku otrzymał prawa miejskie i został ochrzczony nazwą Nova Berlyn (później zmieniono ją na Berlinchen). Odtąd był to istotny punkt na mapie Pomorza.
Zaledwie dwa wieki później miasto zostało otoczone murami obronnymi, których fragmenty zachowały się po dziś dzień. Od wieku XVIII zaczęło rozwijać się gospodarczo – działała tu garbarnia, zakłady włókiennicze oraz słynna papiernia, przekształcona później w młyn.

Podczas II wojny światowej, staromiejskie zabudowania zostały zniszczone w blisko 50 procentach. Kolejne lata upłynęły pod znakiem podnoszenia się z ruin i przywracania gospodarczego pędu. Obecnie jest to popularny ośrodek turystyczny, chętnie odwiedzany przez turystów.
Źródła często określają Barlinek „Perłą Nowej Marchii”. Ten przydomek wziął się z historycznej przynależności miasta. Wspomniana Nowa Marchia to nic innego, jak brandenburska prowincja. Swoim zasięgiem obejmowała tereny na południu wyznaczone linią Warty i Noteci, na zachodzie oblane wodami Odry (do wysokości Widuchowej), a na wschodzie – Drawy. Na północy obejmowała ziemię świdwińską. „Nowy Berlin” był jednym z najpiękniejszych miejsc w tym regionie, który swoim urokiem urzekał już przed wiekami. |
WALORY PRZYRODNICZE
Jedną z największych i najbardziej charakterystycznych atrakcji miejscowości jest Jezioro Barlineckie. To największy akwen w gminie. Wyróżnia się rozwiniętą linią brzegową obfitującą w zatoki, półwyspy i wzniesienia. Na jeziorze znajdziemy też kilka zalesionych wysp – Łabędzią, Sowią, Nadziei i Zieloną. Pięknie zagospodarowana plaża miejska (założona została już w 1927 roku) oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego, sprawiają że jest to bardzo przyjemne miejsce, spełniające urlopowe wymagania turystów. Warto też przejść się na południowy brzeg jeziora (tzw. Polana Lecha) – tutaj znajduje się słynny źródełko Boży Dar.

Południowy brzeg jeziora okala Puszcza Gorzowska. To wielki las, pośród którego znajdują się niewielkie osady. W średniowieczu ten pas zieleni był granicą pomiędzy Pomorzem a Wielkopolską. Jadąc w kierunku północnym, dotrzemy do malowniczej Doliny Płoni. Charakteryzują ją strome skarpy, jary i wąwozy. Ze względu na takie ukształtowanie terenu tereny te są nazywane Barlineckimi Bieszczadami.
DLA AKTYWNYCH
Barlinek jest też znany jako Europejska Stolica Nordic Walking. Ten sport przywędrował do nas ze Skandynawii. Szybko zaczął zyskiwać popularność, a w Barlinku całkowicie rozwinął skrzydła. Nic dziwnego – okolica skutecznie zachęca do różnorakiej formy aktywności. Miłośnicy marszobiegu o kijkach mogą tu wybierać spośród siedmiu różnych szlaków Nordic Walking. Łączna długość tras wynosi 54 kilometry.

Będąc w Barlinku, warto skorzystać także z innych form aktywności, które miasto oferuje. Można wypożyczyć kajak, łódź, albo też pokusić się o rejs żaglówką. Jest tutaj także stadnina koni oraz łowiska ryb.
ZABYTKI
Miasto oprócz rewelacyjnych warunków przyrodniczych, ma też wiele zabytków i skarbów architektury, które trzeba zobaczyć:
- Rynek z fontanną
- Kościół Niepokalanego Serca NMP
- Pałacyk Cebulowy
- Dom Gutenberga
- Młyn Papiernia
Na podstawie naszego przewodnika "Gmina Barlinek - atrakcje turystyczne" - pytaj w punktach informacji turystycznej w gminie Barlinek!