Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Barlinek. Przegląd szlaków turystycznych

Opublikowano w dniu: 2013-07-05       Aktualizowano w dniu: 2013-08-16 Autor: Marek

Barlinek. Zarówno samo miasto, jak i jego okolice idealnie nadają się na wycieczki. Warto tu przyjechać, żeby odnowić relacje z Matką Naturą i zrelaksować się wśród czystych jezior i pięknych lasów.
Barlinek - szlaki turystyczne
W pobliżu Barlinka znajdziemy bardzo wiele szlaków turystycznych, idealnych na uprawianie każdej formy aktywności. Niezależnie od tego, czy preferujemy piesze wędrówki w nieznane, rowerowe przygody na bezdrożach, czy też kajakowe popołudnia – tutaj znajdziemy szlaki przygotowane specjalnie z myślą o naszych zainteresowaniach.

Poniżej prezentujemy listę szlaków przebiegających przez gminę Barlinek. Wybór jest szeroki, a okoliczności przyrody piękne. A zatem pakujmy plecaki, pompujmy koła i ruszajmy na spotkanie z przyrodą!

Fontanna Gęsiarka - BarlinekSzlaki tematyczne

Szlak Emanuela Laskera
Maszerując trasą sygnowaną nazwiskiem najsłynniejszego mieszkańca Barlinka, zwiedzimy w zasadzie całe miasto – jego najważniejsze zabytki i najciekawsze miejsca. Punkty ukazujące piękno miasta przeplatają się z miejscami związanymi z życiem szachowego mistrza.

Spacer rozpoczyna się przy jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w mieście – pod fontanną z gęsiarką. Podążając trasą zwiedzamy staromiejski, gotycki kościół oraz oglądamy pozostałości po okalających to miejsce, średniowiecznych murach obronnych.

Kolejnymi punktami na mapie wycieczki są sztandarowe miejsca Barlinka – plaża miejska z zabytkowym kąpieliskiem, Pałacyk Cebulowy oraz wzgórze zwane Golgotą – punkt widokowy na miasto.

Po drodze mijamy też budynek przy ul. Chmielnej 7 – tutaj urodził się barlinecki mistrz szachowy, Emanuel Lasker. Przed nami jeszcze nadjeziorna promenada, Chiński Dom oraz Dom Gutenberga. Barlinek zwiedzony!

Błętkitna trasa legend
To kolejny interesujący szlak, który przybliży historię Barlinka opowiedzianą tajemniczymi słowami starych legend. Siedmiokilometrowy spacer prowadzi pomiędzy urokliwymi jeziorami. Sceneria idealnie oddaje magiczną atmosferę szlaku i pozwala przenieść się w całkowicie baśniową rzeczywistość.

Po drodze poznacie szereg niesamowitych opowieści i usłyszycie tajemnice wysp, jezior i zatopionych w nich osad. Poznacie historie rusałek i zobaczycie niezwykłe miejsca. Przy poszczególnych punktach szlaku znajdują się tablice z tekstem legend.

Szlak Dębów
Trasa wiodąca przez Puszczę Barlinecką ma na celu zaprezentowanie imponującego drzewostanu. Szlak wiedzie przez Okunie, Okno i obrzeża Krzynki.
Szlak turystyczny w gminie Barlinek
Szlaki piesze

Niebieski:
#1 Przez Puszczę Barlinecką (25-kilometrowa trasa na południe od miasta, przez Okunie i Moczydło).
#2 Do Skalistego Jaru Libberta (22 km przez piękną Dolinę Płoni)

Czerwony:
Przez Puszczę Barlinecką (Długość trasy: 10 km, przez Krzynkę i Płonno)

Żółty:
Do źródeł Płoni (Trasa o długości 6,5 km)

Zielony:
Dookoła Jeziora Barlineckiego (10,2 km lasami Puszczy Barlineckiej)

Szlaki Nordic Walking

Barlinek w 2008 roku stał się pierwszym w Polsce Centrum Nordic Walking. 50 kilometrów oznakowanych tras prowadzi wśród malowniczych lasów i jezior otaczających miasto. Każdy znajdzie trening odpowiedni dla siebie – szlaki są zróżnicowane pod względem trudności i długości. Kijki można wypożyczyć m.in. w Centrum Informacji Turystycznej.

Więcej o barlineckim Nordic Walking już niedługo w osobnym artykule.

Rowerzysta
Szlaki rowerowe

Szlak Barlinecki
Kolor czerwony, trasa z Przelewic przez Dolinę Płoni i Barlinek, do Lip. Długość: 42 km

Szlak Zachodni
Kolor niebieski, trasa z Rezerwatu Dębina m.in. przez Karsko, Rychnów, Dzikowo, Strąpie, Dziedzice do Przelewic. Długość: 40 km.

Ścieżka rowerowa z Barlinka do Krzynki
Malownicza trasa rekreacyjna o długości 3,5 km wśród lasów i jezior.

Szlaki wodne

Wodna ścieżka przyrodnicza – Jezioro Barlineckie
Trasa dla miłośników sportów wodnych. Pokonać ją można łodzią lub kajakiem – sprzęt można wypożyczyć na starcie. Opływając dookoła całe jezioro, napotkamy liczne zatoki, półwyspy i wyspy. Dzięki rozwiniętej linii brzegowej oraz interesującemu ukształtowaniu terenu (wzniesienia, pagórki), trasa ta jest niezwykle urokliwa i pozwala spojrzeć na miasto z innej perspektywy.


Na podstawie naszego przewodnika "Gmina Barlinek - atrakcje turystyczne" - pytaj w punktach informacji turystycznej w gminie Barlinek!

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Mostkowo - na planie owalnicy
To jedna z największych i zarazem najstarszych miejscowości w gminie Barlinek. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z 1337 roku.
Rychnów - u źródeł Myśli
Niewielka miejscowość oddalona o 7 kilometrów na południowy-zachód od Barlinka. Wioska była wzmiankowana już w 1337 roku. Założona została na planie owalnicy, charakterystycznym dla średniowiecza.
Ciekawe Miejsca. Skalisty Jar Libberta
W wąwozie ciągnącym się przez 700 metrów znajdują się bardzo rzadko spotykane w tej części Polski piaskowo-wapienne skałki i głazy narzutowe. Kolumnowe zlepieńce sięgają nawet 4 metrów wysokości. 
Równo. Leśna tajemnica
W XIX wieku powstał tu folwark, którego pozostałości przetrwały do dziś. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dawny budynek dworski oraz owczarnię z 1888 roku. Na jednej ze ścian wciąż znajduje się charakterystyczny zegar słoneczny.
Barlinek. Rynek z fontanną
Oprócz fantastycznych walorów przyrodniczych, miasto ma też wiele do zaoferowania miłośnikom zwiedzania. Pomimo swojego turystyczno-wypoczynkowego charakteru, znajdą się tutaj także zabytki i miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Barlinek. Dom Gutenberga-Muzeum Regionalne
Dom Gutenberga powstał w połowie XIX wieku i początkowo służył jako siedziba drukarni i księgarni. Dlatego też na frontonie umieszczono popiersie wynalazcy druku. Obecnie mieści się tu Muzeum Regionalne. 
Emanuel Lasker – mistrz szachowy z Barlinka
Emanuel Lasker to najwybitniejszy i najsłynniejszy mieszkaniec Barlinka. Był to wybitny szachista, który pozostał niepokonany przez rekordowo długi czas – 27 lat.
Barlinek. Młyn Papiernia.
Młyn Papiernia położony jest nad Rzeką Płonią zaledwie dwa kilometry na północ od centrum Barlinka. To jedna z najcenniejszych budowli w całej gminie. Budowę zainicjował Eliasz Meisner w 1733 roku. Pochodził ze znanej niemieckiej rodziny papierników.
Nordic Walking - spróbuj i Ty!
Sportowy marszobieg z kijkami narodził się już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Ojczyzną tej dyscypliny była Finlandia i początkowo uprawiali ją narciarze biegowi. Nie pozostawiało wątpliwości, że te ćwiczenia niosą ze sobą szereg korzyści zdrowotnych – wzmacniają mięśnie, spalają kalorie i poprawiają wydolność serca.
Dziedzice – miejsce pamięci
Oto miejscowość, gdzie wśród sielankowego otoczenia rzepakowych pól, żyje historia. Wieść o dawnych dziejach wciąż jest niesiona wyraźnym echem pomników, tablic i budynków.
Okunie – w sercu Puszczy Barlineckiej
Okunie to jedna z ciekawszych osad w Puszczy Barlineckiej, położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Przy jego północnym brzegu znajduje się pomnik, upamiętniający wydarzenie sprzed ponad stu lat.
Barlinek. Piękny "Mały Berlin"
Barlinek to niezwykle przytulne miasto, które z łatwością oczaruje każdego. Swój niepowtarzalny klimat zawdzięcza przede wszystkim malowniczemu położeniu pośród lasów, jezior i wzgórz. 
Dzikowo - morze żółtego
Dzikowo to miejscowość oddalona o 6 kilometrów na zachód od Barlinka. Za sprawą rolniczego pejzażu, te tereny są szczególnie urokliwe na przełomie maja i czerwca. W tym czasie na okolicznych polach żółto i licznie kwitnie rzepak.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90