Oprócz fantastycznych walorów przyrodniczych, miasto ma też wiele do zaoferowania miłośnikom zwiedzania. Pomimo swojego turystyczno-wypoczynkowego charakteru, znajdą się tutaj także zabytki i miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Rynek. Serce miasta i najstarsza jego część. Tutaj wzniesiono ratusz i tutaj kwitło życie. To właśnie to miejsce zostało w przeszłości otoczone murami obronnymi. Obecnie pozostałości po tych umocnieniach można znaleźć przy ulicy Jeziornej oraz u zbiegu Chmielnej i Górnej (tutaj znajduje się najokazalsza część fortyfikacji). Mury miały niegdyś długość 1700 metrów. Górowało nad nimi 27 czatowni i baszt, 2 bramy miejskie oraz furty wodne, prowadzące do jeziora. Dzisiaj replika takiej furty znajduje się w fasadzie tzw. Domu Chińskiego (ul. Jeziorna).

Barlinecki rynek posiada też swój nieodłączny symbol. Jest nim fontanna, popularnie zwana Gęsiarką. Na jej szczycie znajduje się rzeźba przedstawiająca dziewczynkę atakowaną przez gąsiora. Ten fantazyjny wodotrysk stoi tu od ponad stu lat! Fontannę wzniesiono w miejscu, gdzie stał miejski ratusz – strawiony ogniem w 1852 roku. Scena przedstawia jedną z miejscowych legend opowiadającą o młodej gęsiarce, którą oskarżono o czary. Wyrok był niesprawiedliwy, ale prawomocny. Chwilę przed egzekucją nadleciały gęsi i porwały dziewczynkę, ratując ją przed śmiercią.

We wschodniej części rynku znajduje się zabytkowy kościół Niepokalanego Serca NMP. Ta budowla pochodzi z XIV wieku, jednak swój obecny kształt zawdzięcza kilku modernizacjom. Ostatnia znacząca przebudowa miała miejsce w XIX wieku. Wtedy powstała wysoka na 52 metry wieża. Nie jest to jedyny kościół w Barlinku. Druga świątynia – św. Bonifacego – pochodzi z pierwszej połowy XX wieku i położona jest w północno-wschodniej części miasta.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl