Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Barnówko - stawy rybne

Opublikowano w dniu: 2013-01-14       Aktualizowano w dniu: 2013-01-14 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Barnówko to niewielka miejscowość oddalona zaledwie 6 kilometrów na północny-wschód od Dębna – siedziby gminy. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 23 z Myśliborza, przez Dębno do Sarbinowa. Płynie tędy również rzeka Myśla – prawy dopływ Odry.

Pierwsze dokumenty wspominające wieś pochodzą z 1300 roku. W 1317 roku, z rąk margrabiego Waldemara, Barnówko otrzymało prawa miejskie na prawie Myśliborskim. Może to świadczyć o randze miejscowości w epoce średniowiecza.

Dziś mimo wielkości, Barnówko jest znaną wsią, nawet poza granicami gminy. Niespełna 2 kilometry na południe od zabudowań znajduje się kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego „Dębno”. Uruchomiono ją w 2000 roku i do dziś jest największym tego typu zakładem w całej Polsce. Około kilometra na zachód od kopalni znajduje się Kolejowy Ekspedyt Ropy Naftowej, Gazu Płynnego i Siarki „Barnówko”. To najnowocześniejsza, a za razem największa stacja kolejowa w Polsce przeznaczona do przeładunku ropy naftowej i gazu ziemnego. Na cysterny przeładowywana jest tu również siarka, która pochodzi z procesu oczyszczania gazu ziemnego.
Barnówko. Jeden ze stawów.
Nie tylko najnowsza historia jest powodem popularności Barnówka. W 1781 roku założono tu stawy rybne, a ich właściciel Max von dem Borne sprowadził do nich, aż ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, raka pręgowatego – gatunek, który nie był wcześniej znany w Europie. Wkrótce po tym powódź przerwała jedną z grobli oddzielającą stawy od rzeki. Tą drogą raki dostały się do Odry i dalej do Wielkopolski, a nawet do dorzecza Wisły.

Barnówko. Jeden ze stawów.Dziś w stawach w Barnówku dalej hoduje się ryby, między innymi karpia koi, karasia, jazia, sielawę i karpia królewskiego. Oprócz stawów hodowlanych odnajdziecie tu również stawy typowo wędkarskie. Być może to właśnie tu złowicie swój okaz życia! Pamiętajcie, że stawy funkcjonują już przez ponad dwa stulecia.

Stawy rybne wpisane są w obszar zespołu parkowego, który ciągnie się po południowej stronie wsi, wzdłuż Myśli.

Park założono w XVIII wieku. Najcenniejszymi pomnikami przyrody są tu dwa dęby szypułkowe o wysokości 22 metrów i obwodzie pnia dochodzącym do 5 metrów. Jak głosi legenda, pogańscy kapłani przepowiadali tu przeszłość i składali ofiary bóstwom.

W parku znajdują się jeszcze pozostałości po pałacu i oranżerii, a także budynki gospodarcze z drugiej połowy XIX wieku.

Co ciekawe mimo bogatej historii, nie odnotowano w Barnówku kościoła. Obecny wybudowano przed 1939 rokiem i początkowo służył jako cmentarna kaplica. Dopiero w 1945 roku kaplicę wyremontowano i ustanowiono z niej świątynię. Święceń dokonano w 1967 roku.

Na cmentarzu, który powstał w czasach I wojny światowej, odnaleźć można jeszcze stare pomniki. Jeden z nich jest poświęcony niemieckim żołnierzom poległym w czasie wojny. Kamienny pomnik z typowym, niemieckim hełmem został wyremontowany w 2000 roku. Wyraźnie świadczy o tym nowa tablica pamiątkowa.

Barnówko i jego okolice to doskonałe miejsce na wypoczynek. Okoliczne lasy skrywają wiele niespodzianek dla niestrudzonych poszukiwaczy owoców runa leśnego, a także tych, którzy chcieliby utrwalić piękne chwile za pomocą swojego aparatu fotograficznego. Nagrodą będzie ujrzenie na własne oczy gniazda bociana czarnego, czy orła bielika szykującego się do lotu.
Barnówko. Jeden ze stawów.
Gdyby ktoś chciał zatrzymać się tu na dłużej, z pewnością zechce skorzystać z oferty gospodarstwa agroturystycznego. Odnajdziecie tu nie tylko dobre jedzenie i nocleg, ale również zwierzęta z egzotycznym ptactwem na czele.

Ciekawostką dla miłośników militariów i lotnictwa jest fakt, iż w czasie drugiej wojny światowej pod Barnówkiem funkcjonowało lotnisko wojskowe. Stacjonował tu 1. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”, 2. Pułk Nocnych Bombowców „Kraków”, a także 3. i 6. Pułk Lotnictwa Szturmowego. Były to najdalej na zachód wysunięte jednostki polskiego lotnictwa wojskowego. Piloci dysponowali samolotami typu JAK-1b, JAK-9M, JAK-9T, PO-2LNB ORAZ IŁ-2M3. Jednostka brała udział w operacji berlińskiej, po której przeniesiono ją na lotniska Lauenberg i Mohtlow.


Przez Barnówko przebiegają dwa znakowane szlaki turystyczne:
  • czerwony „Wokół Dębna” - ma długość 25 kilometrów i przebiega przez Dargomyśl, Mostno,  Łazy, Barnówko, stacja PKP Dyszno, staw Kukadło, Grzymiradz, Choszczówko do Smolnicy.
  • żółty „Nad rzeką Kosą” - ma długość około 25 kilometrów i biegnie od Dębna przez jezioro Lipowo, rzekę Kosę, stację PKP Barnówko, leśniczówka Barnówko, aleję dębów, Ostrowiec, Różańsko do miejscowości Rościn Krajeński.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Pszczelnik - pomnik lotników litewskich

W lesie koło wsi Pszczelnik, leżącej na trasie Myślibórz – Kostrzyn, znajduje się miejsce, które  w szczególności dla Litwinów ma symboliczne znaczenie. Tam gdzie w 1936 roku wzniesiono pomnik, 17 lipca 1933 dwóch pilotów litewskich poniosło śmierć.

Kajakiem po Myśli
Myśla jest jedną z najbardziej popularnych tras wśród kajakarzy. Jej meandrujące koryto jest nie lada atrakcją dla łowców pięknych widoków. Podczas spływu tą rzeką, natrafimy na szereg ciekawych miejscowości. Czasem warto zejść na ląd, aby lepiej poznać Pomorze Zachodnie.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90