Barnówko to niewielka miejscowość oddalona zaledwie 6 kilometrów na północny-wschód od Dębna – siedziby gminy. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 23 z Myśliborza, przez Dębno do Sarbinowa. Płynie tędy również rzeka Myśla – prawy dopływ Odry.
Pierwsze dokumenty wspominające wieś pochodzą z 1300 roku. W 1317 roku, z rąk margrabiego Waldemara, Barnówko otrzymało prawa miejskie na prawie Myśliborskim. Może to świadczyć o randze miejscowości w epoce średniowiecza.
Dziś mimo wielkości, Barnówko jest znaną wsią, nawet poza granicami gminy. Niespełna 2 kilometry na południe od zabudowań znajduje się kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego „Dębno”. Uruchomiono ją w 2000 roku i do dziś jest największym tego typu zakładem w całej Polsce. Około kilometra na zachód od kopalni znajduje się Kolejowy Ekspedyt Ropy Naftowej, Gazu Płynnego i Siarki „Barnówko”. To najnowocześniejsza, a za razem największa stacja kolejowa w Polsce przeznaczona do przeładunku ropy naftowej i gazu ziemnego. Na cysterny przeładowywana jest tu również siarka, która pochodzi z procesu oczyszczania gazu ziemnego.

Nie tylko najnowsza historia jest powodem popularności Barnówka. W 1781 roku założono tu stawy rybne, a ich właściciel Max von dem Borne sprowadził do nich, aż ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, raka pręgowatego – gatunek, który nie był wcześniej znany w Europie. Wkrótce po tym powódź przerwała jedną z grobli oddzielającą stawy od rzeki. Tą drogą raki dostały się do Odry i dalej do Wielkopolski, a nawet do dorzecza Wisły.

Dziś w stawach w Barnówku dalej hoduje się ryby, między innymi karpia koi, karasia, jazia, sielawę i karpia królewskiego. Oprócz stawów hodowlanych odnajdziecie tu również stawy typowo wędkarskie. Być może to właśnie tu złowicie swój okaz życia! Pamiętajcie, że stawy funkcjonują już przez ponad dwa stulecia.
Stawy rybne wpisane są w obszar zespołu parkowego, który ciągnie się po południowej stronie wsi, wzdłuż Myśli.
Park założono w XVIII wieku. Najcenniejszymi pomnikami przyrody są tu dwa dęby szypułkowe o wysokości 22 metrów i obwodzie pnia dochodzącym do 5 metrów. Jak głosi legenda, pogańscy kapłani przepowiadali tu przeszłość i składali ofiary bóstwom.
W parku znajdują się jeszcze pozostałości po pałacu i oranżerii, a także budynki gospodarcze z drugiej połowy XIX wieku.
Co ciekawe mimo bogatej historii, nie odnotowano w Barnówku kościoła. Obecny wybudowano przed 1939 rokiem i początkowo służył jako cmentarna kaplica. Dopiero w 1945 roku kaplicę wyremontowano i ustanowiono z niej świątynię. Święceń dokonano w 1967 roku.
Na cmentarzu, który powstał w czasach I wojny światowej, odnaleźć można jeszcze stare pomniki. Jeden z nich jest poświęcony niemieckim żołnierzom poległym w czasie wojny. Kamienny pomnik z typowym, niemieckim hełmem został wyremontowany w 2000 roku. Wyraźnie świadczy o tym nowa tablica pamiątkowa.
Barnówko i jego okolice to doskonałe miejsce na wypoczynek. Okoliczne lasy skrywają wiele niespodzianek dla niestrudzonych poszukiwaczy owoców runa leśnego, a także tych, którzy chcieliby utrwalić piękne chwile za pomocą swojego aparatu fotograficznego. Nagrodą będzie ujrzenie na własne oczy gniazda bociana czarnego, czy orła bielika szykującego się do lotu.

Gdyby ktoś chciał zatrzymać się tu na dłużej, z pewnością zechce skorzystać z oferty gospodarstwa agroturystycznego. Odnajdziecie tu nie tylko dobre jedzenie i nocleg, ale również zwierzęta z egzotycznym ptactwem na czele.
Ciekawostką dla miłośników militariów i lotnictwa jest fakt, iż w czasie drugiej wojny światowej pod Barnówkiem funkcjonowało lotnisko wojskowe. Stacjonował tu 1. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”, 2. Pułk Nocnych Bombowców „Kraków”, a także 3. i 6. Pułk Lotnictwa Szturmowego. Były to najdalej na zachód wysunięte jednostki polskiego lotnictwa wojskowego. Piloci dysponowali samolotami typu JAK-1b, JAK-9M, JAK-9T, PO-2LNB ORAZ IŁ-2M3. Jednostka brała udział w operacji berlińskiej, po której przeniesiono ją na lotniska Lauenberg i Mohtlow. |
Przez Barnówko przebiegają dwa znakowane szlaki turystyczne:
- czerwony „Wokół Dębna” - ma długość 25 kilometrów i przebiega przez Dargomyśl, Mostno, Łazy, Barnówko, stacja PKP Dyszno, staw Kukadło, Grzymiradz, Choszczówko do Smolnicy.
- żółty „Nad rzeką Kosą” - ma długość około 25 kilometrów i biegnie od Dębna przez jezioro Lipowo, rzekę Kosę, stację PKP Barnówko, leśniczówka Barnówko, aleję dębów, Ostrowiec, Różańsko do miejscowości Rościn Krajeński.