Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Binowo - pole golfowe i jezioro

Opublikowano w dniu: 2010-10-04       Aktualizowano w dniu: 2013-07-03 Autor: Rafał

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Binowo kojarzy się z kilkoma atrakcjami, które przyciągają wielu turystów ze Szczecina jak i jego okolic, zarówno z tych bliższych jak i z tych dalszych. Okolica słynie z bajecznych krajobrazów, ukształtowanych kilkanaście tysięcy lat temu przez cofający się lodowiec. Sama miejscowość położona wśród wzgórz Puszczy Bukowej, nieopodal jeziora Binowskiego, jest wymarzonym miejscem na wypoczynek.

Jedną z największych atrakcji Binowa, która zawsze przyciągała wielu turystów, jest jezioro Binowskie, które jeszcze nie tak dawno cechowało się pierwszą klasą czystości wód oraz bogactwem fauny i flory. Obecnie niektóre gatunki ryb: jak sieja i sielawa, wyginęły bezpowrotnie. Powierzchnia jeziora to prawie 52,5 ha (długość 1300 m, szerokość 730 m), z czego 1,7 ha zajmuje roślinność wynurzona. Długość linii brzegowej to 4125 m, a średnia głębokość to 5,5 m (w najgłębszym miejscu wynosi 9,4 m). Wokół południowego brzegu rozlokowana jest wieś Binowo, zaś po po drugiej stronie jeziora znajdują się ośrodki wczasowe oraz pola namiotowe. Zejście na plażę znajduje się na terenie ośrodków. Północno-zachodnia część brzegu opiera się o lasy Puszczy Bukowej.

Binowo. Kościół gotycki z XIV wieku.

Kolejną atrakcją tej niewielkiej miejscowości (mieszka tutaj 270 osób), przyciągającą jak magnes rzesze turystów, jest pole golfowe. W 2000 roku oficjalnie otwarto kompleks golfowy Binowo Park Golf Club, wyposażony w 18 dołkowe mistrzowskie pole golfowe. Ze względu na swoje położenie wśród Wzgórz Bukowych,  pole to jest wyjątkowo atrakcyjne. Przy wejściu na pole znajduje się budynek klubowy, w którym mieści się restauracja z barem, sklep golfowy oraz Binowo. Kościół gotycki z XIV wieku.sala konferencyjna. W odległości  4 km od Binowa znajduje się ośrodek wypoczynkowy Binowo Park, położony nad jeziorem Glinna (o powierzchni 78 ha: szerokość 650 m, długość 2500 m), czynny cały rok.

Malownicze położenie Binowa wśród wzgórz Bukowych, w środku kompleksu leśnego Puszczy Bukowej zachęca do pieszych wycieczek. Warto wybrać się na taką wycieczkę, gdyż pomimo nizinnego charakteru pojezierza szczecińskiego, nieopodal znajduje się najwyższe wzniesienie w regionie. Bukowiec, 149 m n.p.m. leży przy drodze Szczecin-Podjuchy – Kołowo, ok. 1,5 km od Binowo Park Golf Club, którego charakterystycznym znakiem jest wieża ostrzegania przeciwpożarowego, której ambona wznosi się ponad koronami drzew. Podczas leśnych spacerów można dostrzec grupy jeźdźców zwiedzających Puszczę Bukową na końskim grzebiecie. Obok Binowo Park Golf Club, znajduje się stadnina koni, w ramach której prowadzona jest nauka jazdy konnej.

Jednym z cennych zabytków Pomorza Zachodniego jest XIV-wieczny kościół usytuowany na naturalnym wypiętrzeniu terenu na południowym skraju Binowa. Elewacje ścian wykonane są z nieregularnych warstw kamieni narzutowych, różnej wielkości i kształtu, sporadycznie tylko przyciosanych. Warstwy wyrównawcze wykonane zostały z okrzesków i drobnych kamieni.

W kościele znajdował się niegdyś zabytkowy ołtarz, który obecnie przechowywany jest w Muzeum Narodowym w Szczecinie. We wnętrzu świątyni znajduje się sakrarium wykute w murze. Na szczególną uwagę zasługuje wieża, założona na planie kwadratu i wyraźnie dwukondygnacyjna, wzniesiona z dużych głazów narzutowych jest tej samej wysokości co nawa. Ciekawym efektem architektonicznym są zwężające się ku górze ściany. Kondygnacja górna, wzniesiona z mniejszych głazów, zakończona jest szczytami i kryta ceramicznym dachem dwuspadowym.

Binowo - pole golfowe i jezioro
Binowo - pole golfowe i jezioro
Binowo - pole golfowe i jezioro
Binowo - pole golfowe i jezioro
Binowo - pole golfowe i jezioro

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

5 miejsc, które trzeba zobaczyć
Zapraszamy na wędrówkę wśród barlineckich lasów, jezior i wąwozów. Wszystko w otoczeniu niezwykłych historii i magicznych legend.
Rowerowa pętla po puszczy
Puszcza Bukowa – raj dla miłośników dwóch kółek. Podjazdy, zjazdy, przełęcze i wąwozy. Podsuwamy pomysł na rowerową wycieczkę do lasu.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
  1. nikola
    nikola  wow ale sweet konie
    2015-04-24 14:49 · Odpowiedz · Raportuj
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90