Bogusław to w tym przypadku nie imię męskie, a nazwa miejscowości należącej do gminy Dębno. Wieś Bogusław leży zaledwie kilometr od granicy województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz około 7 kilometrów na południowy-wschód od Dębna – siedziby gminy. Od strony północnej Bogusław graniczy z rozległym lasem, po stronie południowej i zachodniej rozciąganą się natomiast pola.
Wieś nie należy do specjalnie zaludnionych – zamieszkuje ją niespełna 300 mieszkańców, dzięki temu, jak również dzięki okolicznej przyrodzie i atrakcjom całej gminy, będziecie mogli się naprawdę zrelaksować w ciszy i spokoju, pospacerować w czystym lesie i nie martwić się codziennym zgiełkiem wielkich miast.

Ciekawa nazwa miejscowości to, jak głoszą podania, zasługa rycerza Bogusława, który jeszcze przed zakonem templariuszy miał posiadać wieś na własność.

Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z 1261 roku i zostały odnotowane w dokumentach templariuszowych. Na przestrzeni lat nazwa wsi ulegała zmianie, nie były to jednak zmiany diametralne: Bogusla 1295, Bogusla 1295, Bazelow 1460.
Po sekularyzacji zakonu templariuszy ich dobra przejęli joannici. Zakon szpitalników był właścicielem Bogusława prawie do połowy XIV wieku. Wówczas to w 1540 roku wszystkie ich posiadłości w okolicy przejął margrabia Jan z Kostrzyna – najwybitniejszy władca Nowej Marchii. Sami joannici zmuszeni byli do przeniesienia swojego konwentu aż do Świdwina.
Pierwsza świątynia pojawiła się tutaj w drugiej połowie XVII wieku. Prawdopodobnie spłonęła w czasie wielkiego pożaru z 24 sierpnia 1758 roku. Wieś została podpalona przez kozackie oddziały rosyjskie. Miało to utrudnić i opóźnić marsz wojsk Fryderyka II – króla pruskiego – które usiłowały okrążyć i zaatakować armię rosyjską od wschodu.
Wydarzenia te miały miejsce w czasie wielkiej bitwy pod Sarbinowem – 7 kilometrów na południowy-zachód – gdzie starły się wojska pruskie z armią rosyjską. Była to jedna z najkrwawszych bitew w historii ludzkości.

Obecnie w Bogusławiu można podziwiać
świątynię, która pochodzi z roku 1900. Wybudowano ją w centrum wsi na niewielkim wzniesieniu.
Do budowy głównych ścian nawy posłużyły kamienie polne. Całe lico następnie otynkowano. Wysoką wieżę, jak również prezbiterium wymurowano z czerwonej cegły. Na wieży, około połowy jej wysokości, umieszczono jeszcze tarcze zegarowe.
Kościół pw. św Jana Chrzciciela jest filią świątyni w pobliskich Cychrach.
Oprócz wspomnianej świątyni, należy jeszcze zwrócić uwagę na zabudowę wsi. Wiele budynków posiada jeszcze ciekawe detale architektoniczne.
Ciekawostką jest przyroda i wymienione wyżej lasy. Odnajdziecie tu wiele roślin chronionych, takich jak na przykład bluszcz pospolity, który może się stać bohaterem fascynującej fotografii.
Niezwykle cenna jest również aleja lipowa ciągnąca się wzdłuż głównej drogi z drzewami o obwodzie przekraczającym 2 metry. Sama aleja ma długość blisko 2.5 kilometra.

Bogusław jest ciekawym punktem na szlaku turystycznym „Śladami historii”. Przebiega on przez kilka miejscowości gminy Dębno i pozwala turystom poznać najcenniejsze i najciekawsze miejsca w gminie. Szlak ma długość 17,5 kilometra i jest oznakowany kolorem żółtym. Swój początek ma w miejscowości Dargomyśl, a następnie przebiega przez Cychry, Bogusław, Kamień Wielki, Krześnicę, i Sarbinowo.