Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Bogusław - w imię rycerza!

Opublikowano w dniu: 2013-01-16       Aktualizowano w dniu: 2013-01-16 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Bogusław to w tym przypadku nie imię męskie, a nazwa miejscowości należącej do gminy Dębno. Wieś Bogusław leży zaledwie kilometr od granicy województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz około 7 kilometrów na południowy-wschód od Dębna – siedziby gminy. Od strony północnej Bogusław graniczy z rozległym lasem, po stronie południowej i zachodniej rozciąganą się natomiast pola.

Wieś nie należy do specjalnie zaludnionych – zamieszkuje ją niespełna 300 mieszkańców, dzięki temu, jak również dzięki okolicznej przyrodzie i atrakcjom całej gminy, będziecie mogli się naprawdę zrelaksować w ciszy i spokoju, pospacerować w czystym lesie i nie martwić się codziennym zgiełkiem wielkich miast.
Wieś Bogusław - widok na okolicę.
Ciekawa nazwa miejscowości to, jak głoszą podania, zasługa rycerza Bogusława, który jeszcze przed zakonem templariuszy miał posiadać wieś na własność.

Bogusław. Kościół z 1900 roku.Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z 1261 roku i zostały odnotowane w dokumentach templariuszowych. Na przestrzeni lat nazwa wsi ulegała zmianie, nie były to jednak zmiany diametralne: Bogusla 1295, Bogusla 1295, Bazelow 1460.

Po sekularyzacji zakonu templariuszy ich dobra przejęli joannici. Zakon szpitalników był właścicielem Bogusława prawie do połowy XIV wieku. Wówczas to w 1540 roku wszystkie ich posiadłości w okolicy przejął margrabia Jan z Kostrzyna – najwybitniejszy władca Nowej Marchii. Sami joannici zmuszeni byli do przeniesienia swojego konwentu aż do Świdwina.

Pierwsza świątynia pojawiła się tutaj w drugiej połowie XVII wieku. Prawdopodobnie spłonęła w czasie wielkiego pożaru z 24 sierpnia 1758 roku. Wieś została podpalona przez kozackie oddziały rosyjskie. Miało to utrudnić i opóźnić marsz wojsk Fryderyka II – króla pruskiego – które usiłowały okrążyć i zaatakować armię rosyjską od wschodu.

Wydarzenia te miały miejsce w czasie wielkiej bitwy pod Sarbinowem – 7 kilometrów na południowy-zachód – gdzie starły się wojska pruskie z armią rosyjską. Była to jedna z najkrwawszych bitew w historii ludzkości.
 
  Sarbinowo - miejsce XVIII-wiecznej bitwy


Wieża kościoła z 1900 roku - Bogusław.
Obecnie w Bogusławiu można podziwiać
świątynię, która pochodzi z roku 1900. Wybudowano ją w centrum wsi na niewielkim wzniesieniu.

Do budowy głównych ścian nawy posłużyły kamienie polne. Całe lico następnie otynkowano. Wysoką wieżę, jak również prezbiterium wymurowano z czerwonej cegły. Na wieży, około połowy jej wysokości, umieszczono jeszcze tarcze zegarowe.

Kościół pw. św Jana Chrzciciela jest filią świątyni w pobliskich Cychrach.

 
  Cychry - kościół pw. Św. St. Biskupa i Męczennika

Oprócz wspomnianej świątyni, należy jeszcze zwrócić uwagę na zabudowę wsi. Wiele budynków posiada jeszcze ciekawe detale architektoniczne.

Ciekawostką jest przyroda i wymienione wyżej lasy. Odnajdziecie tu wiele roślin chronionych, takich jak na przykład bluszcz pospolity, który może się stać bohaterem fascynującej fotografii.

Niezwykle cenna jest również aleja lipowa ciągnąca się wzdłuż głównej drogi z drzewami o obwodzie przekraczającym 2 metry. Sama aleja ma długość blisko 2.5 kilometra.Zabudowa wsi Bogusław.
Bogusław jest ciekawym punktem na szlaku turystycznym „Śladami historii”. Przebiega on przez kilka miejscowości gminy Dębno i pozwala turystom poznać najcenniejsze i najciekawsze miejsca w gminie. Szlak ma długość 17,5 kilometra i jest oznakowany kolorem żółtym. Swój początek ma w miejscowości Dargomyśl, a następnie przebiega przez Cychry, Bogusław, Kamień Wielki, Krześnicę, i Sarbinowo.Budynek gospodarczy - Bogusław - w imię rycerza!

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Krześnica - na skraju Pomorza
Krześnica leży niecałe 3 kilometry od południowej granicy województwa, w gminie Dębno. Mieszka tu ponad 360 osób. Pierwsze zapiski na temat miejscowości pojawiły się już w połowie XIII wieku.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90