Bój o Kołobrzeg, miasto-twierdzę, był jednym z najtrudniejszych zadań bojowych jakie przyszło wykonać żołnierzowi polskiemu podczas II wojny światowej. W trakcie walk o zdobycie miasta życie straciło 1913 żołnierzy polskich a 2652 zostało rannych. Twierdza-Kołobrzeg broniła się 11 dni.

W związku z obchodami rocznicowymi zdobycia miasta, od paru lat Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wraz z władzami samorządowymi oraz grupami rekonstrukcji historycznej organizują wielką inscenizację, w trakcie której prezentowane są epizody z boju o kołobrzeską twierdzę.
W ostatniej inscenizacji, udział wzięło ponad 300 osób z 19 grup rekonstrukcji historycznej. W przedstawieniu wykorzystano drugowojenny sprzęt wojskowy, taki jak jedyne w Polsce jeżdżące działo samobieżne SU-76 oraz armatę ppanc. PAK40. Użyto również transportera opancerzonego Sd.Kfz. 251 oraz lekki ciągnik NSU Kettenkrad. Nie zabrakło także słynnego GAZa Czapajewa, Muchobojki (działo przeciwpancerne kalibru 45 mm), czy samochodów ciężarowych Dodge WC 52 oraz GMC.

Rekonstrukcji przyglądało się 180 kombatantów, uczestników tamtych wydarzeń, które rozegrały się w marcu 1945 roku. Inscenizację, która odegrana była w Parku Zdrojowym, obejrzało kilka tysięcy widzów. Przedstawienie zakończyła uroczysta ceremonia zaślubiny z morzem, w której udział wzięli wszyscy aktorzy rekonstruujący Bój o Kołobrzeg. Prezydent Polski Lech Kaczyński z okazji 65. Rocznicy wyzwolenia Kołobrzegu, przekazał dwa pierścienie zaślubin sygnowane przez Prezydenta RP, z których jeden został wrzucony do Bałtyku podczas ceremonii. Drugi pierścień znajduje się w miejscowym Muzeum Oręża Polskiego.