Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Boleszkowice - wioska z miejskim rodowodem

Opublikowano w dniu: 2013-03-28       Aktualizowano w dniu: 2013-03-28 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Boleszkowice znajdują się niecałe 10 kilometrów na zachód od Dębna i tyle samo na wschód od niemieckiej granicy. Prawa miejskie zostały zniesione w 1972 roku.

Początki miejscowości datuje się na XI-XII wiek. Istniała tu wówczas rycersko-rolnicza osada, która w 1252 roku nosiła nazwę Bolescoviz. W XIV wieku Boleszkowice przeszły pod panowanie Brandenburgii. W tym czasie nadano im także status miasteczka. W przeszłości odbywały się tutaj słynne jarmarki. Z racji rolniczego charakteru miejscowości, handlowało się głównie płodami rolnymi, ale także piwem, czy rzemieślniczymi produktami.

Historia jednak zbytnio nie rozpieszczała miasta - różne  wojny zachwiały jego spokojem i doprowadziły do dewastacji miejskich budowli (m.in. ratusza i kościoła). Ale Boleszkowice zawsze się odbudowywały. Do dzisiaj zachował się tu średniowieczny kształt miejskiego założenia.
Kościół w Boleszkowicach
Wśród zabytków dzisiejszych Boleszkowic warto wymienić granitowy kościół. Świątynia powstała w XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się dolne partie wieży i ostrołukowy portal. W swojej historii trzykrotnie była niszczona (podobnie jak większa część zabudowań miasteczka) w wyniku wojen, najazdów i pożarów. Ostatnia odbudowa miała miejsce w połowie XIX wieku.

Dzisiaj świątynia jest osadzona na planie krzyża łacińskiego, a jej ołtarz skierowano ku Ziemi Świętej (to tzw. kościół orientowany). Dwukondygnacyjna wieża została nakryta spiczastym hełmem, a jej fasada ozdobiona jest rzeźbami i blendami. Trzy dzwony datowane są na początek XX wieku. W środku zachowała się chrzcielnica i drewniany ołtarz z XIX wieku oraz pochodzące z tego samego okresu organy. Kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy został poświęcony w 1946 roku.

To nie jest jedyna atrakcja tej miejscowości - na mokradłach na zachód od zabudowań znajdują się pozostałości po grodzisku z VIII wieku. W południowej części wsi znaleźć można skromne pozostałości po zamku rycerskim z XIII wieku (w XV wieku popadł w ruinę), a około 3 km na południowy-wschód znajduje się cmentarz żydowski. Boleszkowice mają też lokalną Izbę Pamięci Narodowej.
Boleszkowice ok. roku 1900, fot. Wikipedia
Gmina ma dużo do zaoferowania turystom, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek na łonie natury. Ponad połowę jej powierzchni zajmują lasy. Przebiegają tędy dwa szlaki rowerowe: Z biegiem Myśli (niebieski) oraz Zielona Odra (zielony). Trzecią trasą dla aktywnych jest kajakowy szlak na rzece Myśli, który przepływa przez gminę na długości 14 km (długość całkowita to 85 km).

Warto też zobaczyć:

  • Rezerwat Cisy Boleszkowickie (rośnie tu ok. 500 cisów, a najstarsze mają ok. 150 lat)
  • Torfowisko Gudzisz
  • Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Porzecze (to niezwykle urozmaicone krajobrazowo miejsce. Znaleźć tu można zarówno tereny podmokłe, jak i śródlądowe wydmy. Przy odrobinie szczęścia można spotkać orły bieliki, bociany i wydry).

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Chwarszczany - komandoria templariuszy

Chwarszczany na mapie Polski nie wyróżniają się niczym szczególnym. To mała wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w jego południowej części – w powiecie myśliborskim, gminie Boleszkowice – zamieszkana przez ok. 250 mieszkańców.

Chwarszczany - kaplica templariuszy

Kaplica, jedyna pozostałość po komandorii Templariuszy w Chwarszczanach, została wybudowana w połowie XIII wieku w architekturze romańskiej. Kaplica o długości 25,2 m, szerokości 9,5 m i wysokości 13,6 m usytuowana była po północnej stronie komandorii.

Mostno - na sportowych szlakach
Mostno na pewno dobrze znają miłośnicy aktywnego wypoczynku – miejscowość leży na trasie kilku szlaków turystycznych – rowerowych i kajakowych.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Namyślin – pięknie położona mie...
 
Dargomyśl to kolejna wieś leżąca na t...
 
Gudzisz to niewielka wieś atrakcyjnie...
 
Chwarszczany na mapie Polski nie wyr&...
 
Niewiele osób w Polsce ma świa...
 
Kaplica, jedyna pozostałość po komand...
 
Oborzany - niewielka wieś, któ...
 
Wieś Smolnica zamieszkana przez prawi...
 
Dębno – do zwiedzania, wypoczyw...
 
Od ponad trzydziestu lat w Dębnie, po...
 
Cychry, to  kolejna wieś gminy D...
 
Sarbinowo to jedna z najdalej położon...
 
Grzymiradz zamieszkuje niespełna 200 ...
 
Czelin, który znajduje się w p...
 
Krześnica leży niecałe 3 kilometry od...
 
Z Czelina pochodzą także cztery miecz...
 
Niewielka wieś położona przy gł&oacut...
 
Bogusław to w tym przypadku nie imię ...
 
Mostno na pewno dobrze znają miłośnic...
 
Wieś po wschodniej stronie drogi nr 3...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90