Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Borzym - chmielowa kotlina

Opublikowano w dniu: 2010-12-02       Aktualizowano w dniu: 2012-07-04 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Duża wieś owalnica położona w kotlinie przy zachodnim brzegu rynnowego jeziora Borzymskiego. Obecnie należy do gminy Gryfino i jest oddalona o około 14 kilometrów od miasta w kierunku południowo-wschodnim.

Od roku 1259 była posiadłością cystersów z Kołbacza natomiast pierwsze ślady osady pochodzą z okresu IX-XI wieku. W końcu XIV wieku w centralnym punkcie wsi wzniesiono kościół orientowany. Jak większość świątyń z tamtego okresu został zbudowany z nieznacznie ociosanych kamieni narzutowych.

Salowa forma świątyni z dwuspadowym dachem była wielokrotnie przebudowywana co zmieniło jej pierwotny wygląd. W XIX wieku nadbudowano dwukondygnacyjną wieżę w zachodniej części kościoła. Pierwszą kondygnację pokryto deskami, druga pokryta jest blachą podobnie jak dach, któremu nadano kształt ostrosłupa. Przy kościele znajduje się plac cmentarny otoczony kamiennym murem z dwiema bramkami.

Borzym. Kościół pw. M.B. Królowej Polski.

Borzym. Kościół pw. M.B. Królowej Polski.

W 1945 roku wieś została zajęta przez Armię Czerwoną. Z tego okresu pochodzi zwyczajowa nazwa Borzym, która została zmieniona z niemieckiego Borin. Dawniej we wsi hodowano chmiel o czym może świadczyć wzniesienie Chmielnik (56 m n.p.m.), znajdujące się na wschód od miejscowości. Przy drodze do Rożnowa dwa pomniki przyrody, dęby o obwodzie 500 i 515 centymetrów.

Borzym. Spiętrzenie wód Tywy.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Jezioro Wirów
Jezioro Wirów to niewielki zbiornik wodny położony tuż obok znacznie większego Jeziora Wełtyńskiego. Rynna jeziora Wirów rozciąga się na osi północ-południe i pochodzi dokładnie z tego samego okresu co większy krewny. Jej długość to zaledwie około kilometra, a największa szerokość 170 metrów.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90