Chojna jest kolejnym miejscem w powiecie Gryfińskim, gdzie możemy znaleźć cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Założono go w latach 1950-1955. W pobliżu wejścia odnajdujemy tablicę z dwujęzycznym – polsko-rosyjskim – napisem: „Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy w tym 972 znanych z nazwiska. Spoczywają tu żołnierze różnych narodowości byłego Związku Radzieckiego, którzy zginęli w czasie II wojny światowej wyzwalając ziemię chojeńską i kostrzyńską. Walcząc po obu stronach Odry zginęli za wolność. Chwała im i cześć! Niech spoczywają w pokoju.”
Ostatni pochówek 91 ofiar ekshumowanych z terenów Pomorza Zachodniego odbył się 9 czerwca 2011 roku – sześciu żołnierzy udało się zidentyfikować. W uroczystości brali udział między innymi przedstawiciele polskich i rosyjskich władz.

Na cmentarzu znajduje się jeszcze ciekawy, stylizowany pomnik pomysłu szczecińskiego rzeźbiarza Czesława Wronki. Ufundowano go w 1971 roku. Tuż obok można zobaczyć ceglane pozostałości po kaplicy św. Gertrudy z XV wieku. Kaplica miała być rozebrana po drugiej wojnie światowej, mimo iż nie wykazywała zniszczeń. Na rozbiórkę nie pozwolił jednak konserwator zabytków.
Kilkaset metrów na południowy-zachód znajduje się jeszcze jeden cmentarz poświęcony żołnierzom, ale również cywilom, z byłego Związku Radzieckiego. Wszyscy pochowani zmarli już po zakończeniu drugiej wojny światowej. Cmentarz można odnaleźć jadąc drogą w kierunku Cedyni. Pośród nagrobków posadowiono tablicę pamiątkową z dwujęzyczną – polsko-rosyjską – inskrypcją: „Pamięci spoczywających na tym cmentarzu 237 żołnierzy Północnej Grupy Wojsk Armii Sowieckiej i członków ich rodzin zmarłych po zakończeniu II wojny światowej w Chojnie, Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim.