Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Chojna - Cmentarz Wojenny

Opublikowano w dniu: 2012-11-01       Aktualizowano w dniu: 2012-11-01 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Chojna jest kolejnym miejscem w powiecie Gryfińskim, gdzie możemy znaleźć cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Założono go w latach 1950-1955. W pobliżu wejścia odnajdujemy tablicę z dwujęzycznym – polsko-rosyjskim – napisem: „Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy w tym 972 znanych z nazwiska. Spoczywają tu żołnierze różnych narodowości byłego Związku Radzieckiego, którzy zginęli w czasie II wojny światowej wyzwalając ziemię chojeńską i kostrzyńską.  Walcząc po obu stronach Odry zginęli za wolność. Chwała im i cześć! Niech spoczywają w pokoju.”

Ostatni pochówek 91 ofiar ekshumowanych z terenów Pomorza Zachodniego odbył się 9 czerwca 2011 roku – sześciu żołnierzy udało się zidentyfikować. W uroczystości brali udział między innymi przedstawiciele polskich i rosyjskich władz.  

Chojna. Cmentarz Wojenny.

Na cmentarzu znajduje się jeszcze ciekawy, stylizowany pomnik pomysłu szczecińskiego rzeźbiarza Czesława Wronki. Ufundowano go w 1971 roku. Tuż obok można zobaczyć ceglane pozostałości po kaplicy św. Gertrudy z XV wieku. Kaplica miała być rozebrana po drugiej wojnie światowej, mimo iż nie wykazywała zniszczeń. Na rozbiórkę nie pozwolił jednak konserwator zabytków.

Kilkaset metrów na południowy-zachód znajduje się jeszcze jeden cmentarz poświęcony żołnierzom, ale również cywilom, z byłego Związku Radzieckiego. Wszyscy pochowani zmarli już po zakończeniu drugiej wojny światowej. Cmentarz można odnaleźć jadąc drogą w kierunku Cedyni. Pośród nagrobków posadowiono tablicę pamiątkową z dwujęzyczną – polsko-rosyjską – inskrypcją: „Pamięci spoczywających na tym cmentarzu 237 żołnierzy Północnej Grupy Wojsk Armii Sowieckiej i członków ich rodzin zmarłych po zakończeniu II wojny światowej w Chojnie, Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Karsibór - Cmentarz ewangelicki

W niewielkim lesie znajduje się stary ewangelicki cmentarz o dużych walorach zabytkowych, gdzie najstarszy z odnalezionych nagrobków datowany jest na rok 1856.

Stare Łysogórki - Cmentarz 1 Armii WP

W odróżnieniu od obiegowej wiedzy cmentarz żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego nie znajduje się w Siekierkach a właśnie w Starych Łysogórkach.

Glinna – cmentarz żołnierzy niemieckich

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (Deutsche Kriegsgräberstätte Neumark) jest symbolem pojednania polsko-niemieckiego, przyczyniającym się do budowania zaufania i zachowania w pamięci wydarzeń historycznych.

Cmentarz Centralny w Szczecinie - sentymentalny spacer
Jest piękny, jest czarujący i jest jedną z wizytówek Szczecina – Cmentarz Centralny, nekropolia, która zachwyca swoim pięknem i jest częstym miejscem odwiedzin, również tych, którzy nie mają tu pochowanych swoich bliskich. Miejsce na spacer i chwilę zadumy.
Szczecin - Kwatera Wojenna
Kwatera Wojenna na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie – można ją odnaleźć z łatwością bowiem znajduje się w samym centrum nekropolii, tuż przed kaplicą i basenem z fontanną. Kwaterę rozplanowano na osi wschód-zachód. Całość podzielono na dwie części – polską i  radziecką.
Gryfino - Cmentarz Wojenny
Zaledwie 30 kilometrów od największej nekropolii w Polsce – Cmentarz Centralny w Szczecinie – znajduje się gryfiński Cmentarz Wojenny. To największa nekropolia w Polsce, na której pochowano radzieckich żołnierzy poległych w walkach o odzyskanie Pomorza Zachodniego. Kwatera znajduje się we wschodnim krańcu cmentarza komunalnego i powstała w 1946 roku.
Borne Sulinowo - cmentarz radziecki
W Bornym Sulinowie znajduje się wojskowy cmentarz poradziecki, na którym pochowani są zmarli po drugiej wojnie światowej. Byli oni związani z 6 Witebsko-Nowogródzką Gwardyjską Dywizją Zmechanizowaną – radziecka jednostka wojskowa stacjonująca w Bornym Sulinowie.
Myślibórz - Cmentarz Wojenny
Myśliborski cmentarz wojenny założono na wzniesieniu ze szczytem znajdującym się na wysokości 69,1 metrów n.p.m. Miejsce pochówku żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Pomorza Zachodniego jest atrakcyjnie położone na Półwyspie Ptasim przy północno-zachodnim brzegu Jeziora Myśliborskiego.
Godków - w otulinie parku
Godków, a dawniej niemiecki Jädickendorf, to duża wieś w gminie Chojna około 6 kilometrów na południe od siedziby gminy. By trafić do miejscowości Godków wystarczy z Chojny udać się drogą krajową nr 31 w stronę Mieszkowic. Po przejechaniu około 6 kilometrów należy skręcić w prawo – droga lokalna doprowadzi Was do celu wycieczki.
Bitwa o Chojnę 2014 - część 2
Wizyta Otto Skorzenego, jako element rekonstrukcji historycznej w Chojnie, nie była przypadkowa. Od początku lutego to właśnie pod jego komendą oddziały Waffen-SS tworzyły przyczółek mostowy na Odrze w okolicach miejscowości Schwedt.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90