Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Chojna - zabytkowe miasto

Opublikowano w dniu: 2010-10-07       Aktualizowano w dniu: 2012-07-04 Autor: Rafał

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Chojna jest to miejscowość położona w południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na pojezierzu myśliborskim. Należy do tych nielicznych miast w Polsce, w których cały obszar starego miasta został wpisany do rejestru zabytków. Od 2004 roku miasto jest wpisane na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, obejmującego 32 miasta z ceglaną architekturą gotycką w siedmiu krajach wokół Morza Bałtyckiego (Szwecja, Dania, Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa i w Estonia).

Chojna (słowiańska Chojnica, niemiecki Königsberg) prawa miejskie uzyskała na początku XIII wieku i stała się tymczasową stolicą „Nowej Marchii” - dzielnicy państwa brandenburskiego. Wiek XIV to okres ekonomicznego rozwoju miasta. W tym samym czasie wokół miasta wzniesiono mury obronne. W 1402 roku Zakon Krzyżacki odkupił prawa do całość Nowej Marchii od króla węgierskiego, Zygmunta Luksemburskiego i na pół wieku Chojna znalazła się w obrębie państwa krzyżackiego. W 1454 roku, kiedy państwo Zakonu Krzyżackiego chyliło się ku upadkowi, odsprzedało za pokaźną sumę prawa własności do Nowej Marchii Hohenzollernom Brandenburskim. Pokrzyżowało to Koronie Polskiej plan włączenia ziemi chojeńskiej i myśliborskiej w granice królestwa. Dopiero po 1945 roku ziemia chojeńska znalazła się w granicach państwa polskiego.

Chojna. Kościół pw. Najświętszej Marii Panny.

W następnych wiekach tj. XVI-XVII, miasto rozwijało się ze zmiennym szczęściem. Nawiedzane kilkakrotnie przez plagę cholery, ucierpiało w związku z wysoką śmiertelnością jego mieszkańców. W 1759 roku Chojna ponownie stała się stolicą Nowej Marchii, jednakże tylko na kilka lat. W 1767 roku rozebrano cześć fortyfikacji miejskich, a materiał budulcowy wykorzystano do budowy koszarów wojskowych. XIX wiek to ponowny rozwój przemysłowy miasta, gdzie główną gałęzią przemysłu było tkactwo i przetwarzanie bawełny. W mieście ponownie rozwinął się przemysł, handel i szkolnictwo. Taki stan trwał aż do wybuchu II wojny światowej. W wyniku walk o miasto w 1945 roku, uległo zniszczeniu 80% infrastruktury miejskiej, w tym całe centrum włącznie z kościołem Najświętszej Marii Panny i ratuszem. Mimo, że od czasów II wojny światowej minęło ponad sześćdziesiąt lat wciąż nie usunięto wszystkich szkód wojennych, a niektóre obiekty zabytkowe do dziś są odbudowywane.

Chojna. Kościół pw. Najświętszej Marii Panny.

Najcenniejszym zabytkiem Chojny jest Kościół pw. Najświętszej Marii Panny, który jest jedną z najwyższych świątyń gotyckich w Polsce. Wzniesiony w latach 1389-1407 z ciosów granitowych, został rozbudowany w XV wieku wg koncepcji Henryka Brunsberga ze Szczecina. W latach 1859-1861 do kościoła o konstrukcji trójnawowej dobudowano wysoką na 102,5 metra neogotycką wieżą W 1945 roku kościół uległ doszczętnemu spaleniu. Zachowały się tylko nieliczne elementy wewnętrzne, takie jak gotyckie malowidła ścienne z XV wieku. Od 1991 roku, dzięki wspólnym wysiłkom polsko-niemieckim, budowla powoli jest przywracana do stanu swojej świetności. Warto nadmienić, że jeszcze do 2008 roku kościół pw. Najświętszej Marii Panny był najwyższym obiektem sakralnym na Pomorzu Zachodnim. Obecnie palmę pierwszeństwa dzierży bazylika katedralna w Szczecinie, której wieża zakończona iglicą wznosi się na wysokość 110 metrów.

Chojna. Kościół pw. Najświętszej Marii Panny.

Ratusz miejski jest kolejnym obiektem wpisanym do rejestru zabytków, będący jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce. Powstał w pierwszej połowie XIV wieku na bazie spalonego w 1316 roku domu kupieckiego. W latach 1433-1461 ratusz został rozbudowany o zaprojektowane przez Henryka Brunsberga szczyty i koronkowe dekoracje fasad. Na początku XVIII wieku obiekt przebudowano, a w 1883 roku wprowadzono zmiany architektoniczne w stylu neogotyckim. W trakcie II wojny światowej ratusz uległ całkowitemu zniszczeniu i odbudowano go dopiero w latach 80. XX wieku. Obecnie w pomieszczeniach ratuszowych znajduje się dom kultury.

Chojna. Mury obronne.

Oprócz kościoła NMP oraz ratusza, na starym mieście znajduje się klasztor i zbudowany w XIII wieku kościół Augustianów pw. Św. Trójcy. W czasie reformacji klasztor wraz z kościołem został przekształcony na magazyn i szpital. Po zniszczeniach wojennych odrestaurowany, ponownie służy celom sakralnym. Wokół starego miasta zachowały się znaczne odcinki wzniesionych w pierwszej połowie XIV wieku murów obronnych. Z zachowanych umocnień obronnych interesującymi obiektami są baszty: Piekarska, Więzienna i Bociania, kilkanaście półbaszt oraz dwie bramy: Świecka i Barnkowska, które należą do jednych z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce.

Chojna. Baszta Barnkowska.

Największą atrakcją przyrodniczą Chojny jest rosnący nad rzeką Rurzycą platan „Olbrzym”. Jest to najstarszy w Polsce okaz platana klonolistnego liczący sobie ponad 270 lat, sięgający 33 metrów wysokości, o średnicy obwodu 302 centymetrów.

Chojna. Ratusz z 1320 roku.

Chojna to nie tylko zabytki kultury i przyrody, to także ludzie i ich działalność. Od ponad 30 lat w Chojnie działa klub motocrossowy, który jest organizatorem zawodów w randze Mistrzostw Polski w Motocrossie. Dla fanów samochodów z napędem na cztery koła od kilku lat organizowany jest zlot pojazdów terenowych, na który zjeżdżają się miłośnicy i posiadacze aut z dużą ilością koni mechanicznych. To prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i warto wybrać się na jedną z tych imprez do Chojny, by poczuć moc pojazdów na dwóch bądź czterech kołach.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Śladami Pana Samochodzika
Możecie przeżyć przygodę niczym z kart książki Zbigniewa Nienackiego - "Księga strachów". Wystarczy zwiedzić Pojezierze Myśliborskie. Ten artykuł pomoże Wam zaplanować trasę, tak, jak przemierzał ją Pan Samochodzik - bohater książki.
Godków - w otulinie parku
Godków, a dawniej niemiecki Jädickendorf, to duża wieś w gminie Chojna około 6 kilometrów na południe od siedziby gminy. By trafić do miejscowości Godków wystarczy z Chojny udać się drogą krajową nr 31 w stronę Mieszkowic. Po przejechaniu około 6 kilometrów należy skręcić w prawo – droga lokalna doprowadzi Was do celu wycieczki.
Piasek. Muzeum długopisów
Piasek – niewielka miejscowość położona 12 kilometrów od Cedyni. Warto zajrzeć tu chociaż na chwilę, żeby zwiedzić jedyne w swoim rodzaju... muzeum długopisów!
Bitwa o Chojnę 2014 - część 2
Wizyta Otto Skorzenego, jako element rekonstrukcji historycznej w Chojnie, nie była przypadkowa. Od początku lutego to właśnie pod jego komendą oddziały Waffen-SS tworzyły przyczółek mostowy na Odrze w okolicach miejscowości Schwedt.
Moryński szlak
Wycieczka po okolicach Morynia. To zrówno szczypta tajemnicy i zagadek, jak i niezwykle romantycznych miejsc i urokliwych widoków.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90