Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Chwarstnica - na skrzyżowaniu linii kolejowych

Opublikowano w dniu: 2010-12-02       Aktualizowano w dniu: 2012-07-04 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Stara osada leżąca obecnie w gminie Gryfino, oddalona o około 11 kilometrów od miasta w kierunku południowo-wschodnim. Jak większość okolicznych miejscowości z tego samego okresu, powstała w układzie owalnicy. Była wzmiankowana w 1249 roku jako posiadłość cystersów z klasztoru w Kołbaczu.

W drugiej połowie XIV wieku w południowej części wsi wzniesiono kościół na planie prostokąta z dachem dwuspadowym. Zbudowany z kamieni narzutowych w formie salowej, był pozbawiony wieży i chóru. W XIX wieku do świątyni dobudowano drewnianą wieżę - dzwonnicę. Pierwotnie miała konstrukcję ryglową, a od XX wieku ramowo-słupkową krytą deskami z blaszanym dachem namiotowym i krzyżem na szczycie. 

Wraz z pojawieniem się wieży zamurowano również zachodni portal. Obecnie do kościoła można wejść tylko przez ostrołukowy portal południowy. Świątynia z cmentarzem, na którym rosło drzewo Morwa, została otoczona kamiennym murem. Według legendy, kupcy wędrujący przez te okolice zatrzymali się u miejscowego plebana, a w dowód wdzięczności za okazane schronienie podarowali mu nasiona egzotycznego drzewa.

Chwarstnica. Kościół pw. Świętej Trójcy.

Przez Chwarstnicę przebiegają dwie nieczynne linie kolejowe. Linia numer 419 łącząca Gryfino i oddalone o 30 kilometrów Pyrzyce oraz linia numer 423 z Chwarstnicy do Swobnicy, dawnej siedziby komandorii joannitów. Obie malowniczo położone obecnie w większości gęsto porośnięte roślinnością lub częściowo rozebrane.

Chwarstnica. Kościół pw. Świętej Trójcy.

Od sześciu lat organizowany jest w Chwarstnicy turniej wsi, w którym cyklicznie uczestniczą drużyny składające się z mieszkańców miejscowości należących do gminy Gryfino. W 2010 roku tematem przewodnim turnieju był „Dziki Zachód”, a drużyny rywalizowały w siedmiu konkurencjach: między innymi w rzucie lassem na bizona i ujeżdżaniu byka.

Około kilometra od wsi w pobliżu nieczynnej linii kolejowej numer 419 znajduje się jezioro Chwarstnickie o powierzchni około 10 ha.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Jezioro Wirów
Jezioro Wirów to niewielki zbiornik wodny położony tuż obok znacznie większego Jeziora Wełtyńskiego. Rynna jeziora Wirów rozciąga się na osi północ-południe i pochodzi dokładnie z tego samego okresu co większy krewny. Jej długość to zaledwie około kilometra, a największa szerokość 170 metrów.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90