Chwarszczany na mapie Polski nie wyróżniają się niczym szczególnym. To mała wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w jego południowej części – w powiecie myśliborskim, gminie Boleszkowice – zamieszkana przez ok. 250 mieszkańców. Przez miejscowość przepływa rzeka Myśla, w zakolu której miał być usytuowany legendarny zamek Templariuszy.
Historycznie Chwarszczany leżały w obrębie Nowej Marchii, na obszarach której w wieku XIII osadzeni zostali Templariusze. To tutaj właśnie zbudowali swoją największą komandorię z której zarządzali podległymi im terenami. Pozostałością po tamtych czasach jest zachowana w doskonałym stanie unikatowa w skali kraju, kaplica zakonu Templariuszy, w środku której znajdują się niepowtarzalne malowidła naścienne o wielkiej wartości historycznej.
Od 2004 roku na terenie wsi w obrębie kaplicy zaczęto realizować interdyscyplinarny projekt o charakterze badawczo-konserwatorskim dotyczący dziejów komandorii templariuszy i joannitów w Chwarszczanach. W pracach bierze udział zespół naukowców i architektów z rożnych ośrodków naukowych w Polsce.

Teren Chwarszczan to teren nizinny, dawniej zabagniony, obecnie znajdują się tutaj duże złoża torfu mechowskiego, który jednak nie jest eksploatowany traktowany jako użytek ekologiczny.
Miejscowość Chwarszczany leży na historycznym Szlaku Templariuszy i Joannitów.
