Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Chwarszczany - komandoria templariuszy

Opublikowano w dniu: 2010-08-12       Aktualizowano w dniu: 2012-08-09

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Chwarszczany na mapie Polski nie wyróżniają się niczym szczególnym. To mała wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w jego południowej części – w powiecie myśliborskim, gminie Boleszkowice – zamieszkana przez ok. 250 mieszkańców. Przez miejscowość przepływa rzeka Myśla, w zakolu której miał być usytuowany legendarny zamek Templariuszy.

Historycznie Chwarszczany leżały w obrębie Nowej Marchii, na obszarach której w wieku XIII osadzeni zostali Templariusze. To tutaj właśnie zbudowali swoją największą komandorię z której zarządzali podległymi im terenami. Pozostałością po tamtych czasach jest zachowana w doskonałym stanie unikatowa w skali kraju, kaplica zakonu Templariuszy, w środku której znajdują się niepowtarzalne malowidła naścienne o wielkiej wartości historycznej.

Od 2004 roku na terenie wsi w obrębie kaplicy zaczęto realizować interdyscyplinarny projekt o charakterze badawczo-konserwatorskim dotyczący dziejów komandorii templariuszy i joannitów w Chwarszczanach. W pracach bierze udział zespół naukowców i architektów z rożnych ośrodków naukowych w Polsce.

Teren Chwarszczan to teren nizinny, dawniej zabagniony, obecnie znajdują się tutaj duże złoża torfu mechowskiego, który jednak nie jest eksploatowany traktowany jako użytek ekologiczny.

Miejscowość Chwarszczany leży na historycznym Szlaku Templariuszy i Joannitów.

Chwarszczany.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Boleszkowice - wioska z miejskim rodowodem
Początki miejscowości datuje się na XI-XII wiek. Istniała tu wówczas rycersko-rolnicza osada, która w 1252 roku nosiła nazwę Bolescoviz.
Myśliborski szlak zakonów rycerskich
Wycieczka wskazuje miejsca oraz zabytki związane z obecnością rycerzy zakonnych na ziemiach Pomorza Zachodniego, a zwłaszcza Pojezierza Myśliborskiego.
Kajakiem po Myśli
Myśla jest jedną z najbardziej popularnych tras wśród kajakarzy. Jej meandrujące koryto jest nie lada atrakcją dla łowców pięknych widoków. Podczas spływu tą rzeką, natrafimy na szereg ciekawych miejscowości. Czasem warto zejść na ląd, aby lepiej poznać Pomorze Zachodnie.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90