Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Cychry - kościół pw. Św. St. Biskupa i Męczennika

Opublikowano w dniu: 2010-10-21       Aktualizowano w dniu: 2015-10-13

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Cychry, to kolejna wieś leżąca w gminie Dębno, znajdująca się na szlaku komunikacyjnym Kostrzyn nad Odrą – Dębno – Myślibórz. Podobnie jak wiele miejscowości tego regionu po reformie administracyjnej pod koniec XX wieku, weszła w skład województwa zachodniopomorskiego.

Cychry są typową wsią rolniczą, gdzie większość gruntów zagospodarowana jest pod użytki rolne. Oprócz działalności rolniczej, drugą ważną gałęzią jest obróbka drewna – działa tutaj kilka zakładów stolarskich. Hodowla i rolnictwo od tysiąca lat stanowią trzon aktywności produkcyjnej w tej miejscowości.

Dzieje wsi sięgają VIII-X wieku, kiedy to zamieszkiwali te tereny Lubuszanie - jedno z plemion słowiańskich. Pod koniec X wieku obszar, na którym znajdowała się wieś został podbity przez Mieszka I i wszedł w skład państwa Polskiego. Dalsze dzieje miejscowości związane były z oddziaływaniem różnorakich elementów narodowościowych: polskich i niemieckich, jednak z przewagą tych ostatnich.

Cychry. Kościół z XIII w.

Jednym z tragicznych momentów w historii Cychr, był okres wojny siedmioletniej (1756-1763), kiedy to wioska została spalona i splądrowana. Po wojnie wieś została odbudowana i ponownie zasiedlona. W XIX wieku przeprowadzone reformy pruskie doprowadziły do rozwoju tych ziem, który trwałby jeszcze wiele lat gdyby nie wybuch II wojny światowej. Po ustaleniach przedstawicieli tzw. Wielkiej Trójki – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego odnośnie zachodniej granicy Polski, Cychry ponownie znalazły się w obrębie państwa polskiego.

Cychry. Kościół z XIII w.Najważniejszym jednak wydarzeniem w dziejach wioski i sąsiadujących z nią miejscowości było przejęcie tych ziem przez zakon templariuszy i całkowita chrystianizacja tego obszaru. Wraz z pojawieniem się templariuszy został wzniesiony kościół, którego budowę datuje się na ok. 1250 rok. Świątynia w całości została wybudowana z granitowych bloków kamiennych. Korpus i apsydę wykonano z ciosanej kostki granitowej, transept i podstawę wieży wykonano z nieregularnych głazów narzutowych. Zaś portal wejściowy i górne kondygnacje wieży zbudowano z cegły.

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Cychrach parokrotnie przebudowywany i odrestaurowywany zachował się do dzisiaj. W połowie XVI wieku do zachodniej części kościoła dobudowano wieżę, która podczas Bitwy pod Sarbinowem (1758) doszczętnie spłonęła, a budynek kościoła uległ znacznemu uszkodzeniu. W 10 lat później świątynię odbudowano wraz z więżą, która w 1838 roku została przebudowana. W XIX wieku zmieniono parokrotnie architekturę kościoła.

Do dzisiaj z bogatego wyposażenia wnętrza zachowała się grupa rzeźb polichromowych (z lat 1510-1520) ze sceną Ukrzyżowania oraz dzwon z 1770 roku wykonany przez ludwisarza Körnera we Frankfurcie nad Odrą. W latach osiemdziesiątych XIX wieku wykonano dzwon o średnicy ponad 1 metra, który został zabrany podczas II wojny światowej wraz z archiwum kościelnym. Współcześnie, bo w 1982 roku, zostały wykonane witraże wg pomysłu malarki Ireny Kisielewskiej, która kilka lat później zaprojektowała również witraże dla szczecińskiej katedry. Warto zwrócić uwagę na dwa mosiężne świeczniki z początku XX wieku, a także na XIX-wieczną neogotycka chrzcielnicę.

Cychry. Kościół z XIII w.

Niedaleko Cychr znajduje się miejscowość Sarbinowo, na przedpolach której rozegrała się największa i zarazem najkrwawsza bitwa wojny siedmioletniej.

Kościół około roku 1980. Zdjęcia udostępnione dzięki Wydziałowi Budowlanemu i Sztuki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Cychry - kościół pw. Św. St. Biskupa i Męczennika
Cychry - kościół pw. Św. St. Biskupa i Męczennika
Cychry - kościół pw. Św. St. Biskupa i Męczennika
Cychry - kościół pw. Św. St. Biskupa i Męczennika
Cychry - kościół pw. Św. St. Biskupa i Męczennika

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Bogusław to w tym przypadku nie imię ...
 
Krześnica leży niecałe 3 kilometry od...
 
Sarbinowo to jedna z najdalej położon...
 
Dargomyśl to kolejna wieś leżąca na t...
 
Niewiele osób w Polsce ma świa...
 
Kaplica, jedyna pozostałość po komand...
 
Chwarszczany na mapie Polski nie wyr&...
 
Dębno – do zwiedzania, wypoczyw...
 
Od ponad trzydziestu lat w Dębnie, po...
 
Oborzany - niewielka wieś, któ...
 
Gudzisz to niewielka wieś atrakcyjnie...
 
Mostno na pewno dobrze znają miłośnic...
 
Początki miejscowości datuje się na X...
 
Grzymiradz zamieszkuje niespełna 200 ...
 
Barnówko to niewielka miejscow...
 
Namyślin – pięknie położona mie...
 
Wieś Smolnica zamieszkana przez prawi...
 
Miejscowość po raz pierwszy wzmiankow...
 
Ostrowiec to nieduża miejscowość poło...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90