Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Czarnowo - gród Pyrzyczan

Opublikowano w dniu: 2010-12-06       Aktualizowano w dniu: 2012-07-04 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Duża wieś leżąca na terenach obecnej gminy Kozielice w powiecie Pyrzyckim. Położona między jeziorami Czarne Duże i Czarne Małe jest oddalona o około 10 km na zachód od miasta Pyrzyce. Pierwsza osada słowiańska jaką był gród plemienia Pyrzyczan pojawiła się tu już na przełomie X i XI wieku. Istnieje legenda o rycerzu imieniem Blankenburg, który zbudował w dawnym Czarnowie zamek. Jego grabieżcze wyprawy, których dokonywał na kupcach zmierzających do Pyrzyc rozwścieczyły okolicznych mieszczan. Rycerza schwytano i uwięziono, a jego zamek zrównano z ziemią.

W średniowieczu ziemie dzisiejszej gminy, do której przynależy Czarnowo sąsiadowały z Brandenburgią co było powodem częstych najazdów i zniszczeń. Występowanie żyznych ziem czyniło okoliczne tereny atrakcyjnymi do uprawiania i osadnictwa. Od 1322 roku miejscowość stała się własnością miasta Pyrzyce nadaną przez książąt Barnima III i Ottona I, wówczas jej nazwa brzmiała Czernow, a od 1407 - Cerno. Całkowicie spaloną w czasie wojny trzydziestoletniej zaczęto odbudowywać już w 1647 roku. 

Czarnowo. Kościół pw. Świętego Ducha.

W 1601 roku w centrum osady na trapezoidalnym placu wzniesiono orientowany kościół na planie prostokąta. Ściany świątyni wybudowano z kamieni polnych na zaprawie wapiennej. Od zewnętrznej strony były pokryte jednowarstwowym ostro zacieranym tynkiem. Dach w części nawowej dwuspadowy, pokryty  ceramiczną dachówką zakładkową. W 1750 roku budowlę w całości odnowiono zmieniając tynki, nie zatracając jednak jej pierwotnego charakteru. Na elewacji po południowej stronie do dziś widnieją daty 1601 i 1750. W 1696 roku dobudowano drewnianą wieżę, a po kolejnych 50 latach obecną do dziś, pięciokondygnacyjną wieżę murowaną o przekroju kwadratowym, która w 1795 roku otrzymała latarnię zwieńczoną barokowym hełmem. W wieży znajduje się jedyne wejście do kościoła, a dawne usytuowane na ścianie południowej zostało zamurowane. 

Czarnowo. Kościół pw. Świętego Ducha.

Plac na którym wzniesiono budowlę jest otoczony wysokim 240 centymetrowym kamiennym murem z ceglanym obdaszkiem. Od południa mur wykonany został w całości z cegły. Plac kościelny pełnił niegdyś rolę cmentarza i do dzisiejszego dnia w jego zachodniej części zachowały się nagrobki. Na jego obrzeżach rosną kilkudziesięcioletnie lipy. W 1946 roku kościół poświęcono pod wezwaniem Ducha Świętego. Na południowo-zachodnim krańcu wsi na wzniesieniu znajdował się niegdyś wiatrak najprawdopodobniej typu kozłowego.

Czarnowo. Kościół pw. Świętego Ducha.

Kościół w roku 1993, wnętrze kościoła rok 1980. Zdjęcia udostępnione dzięki Wydziałowi Budowlanemu i Sztuki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Czarnowo - gród Pyrzyczan
Czarnowo - gród Pyrzyczan
Czarnowo - gród Pyrzyczan
Czarnowo - gród Pyrzyczan
Czarnowo - gród Pyrzyczan
Czarnowo - gród Pyrzyczan
Czarnowo - gród Pyrzyczan
Czarnowo - gród Pyrzyczan

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Pyrzyce. Kościół NMP Bolesnej
Pyrzyce to miejscowość, która stanowiła istotny element na chrześcijańskiej mapie Pomorza Zachodniego. Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej jest najstarszą tutejszą świątynią.

W czerwcu 1124 roku, biskup Otton z Bambergu chrzci setki mieszkańców Pyrzyc i okolic. Ponadto, w miejscu pogańskiej świątyni na Chramowym Wzgórzu, każe wybudować chrześcijański kościół misyjny.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90